Papele piramidiālā
POPULUS NIGRA L.

 

Divmāju, ātri augošs koks, kurš izaug 30-35m augstumā. Kokam ir plašs un sazarots vainags. Dzīves ilgums kokam ir 200-300 gadi. Stumbrs masīvs un spēcīgs, lejas daļā ar uzaugumiem. Jauniem augiem miza gaiši pelēka, vecākiem kokiem gandrīz vai melna, stipri rievota. Lapas izkārtotas pamīšus, bez pielapēm, blīvas, raupjas, virspusē zaļas, apakšpusē gaišākas. Uz jaunajiem dzinumiem lapas deltformas ar gandrīz taisnu pamatni, izvietotas uz gariem lapu kātiem, savukārt, uz saīsinātajiem  veidojas trīsstūrformas lapas ar ķīļveida pamatni, gar malu zobotas, lapu galotnē izstiepti smailas. No jaunajām lapām izdalās smaržīgas sveķvielas. Ziediņi sīki, dažādu dzimumu, izkārtoti skarās. Auglis- viena iedalījuma kārbiņa pildīta ar daudzām sēkliņām. Sēkliņām pieaugusi garš, balts apmatojums. Zied aprīlī- maijā, līdz atplaukst lapas.

Ārstnieciskam nolūkam izmanto pumpurus, mizu un lapas. Pumpurus ievāc sulu laikā, ziedēšanas sākumā (aprīlī), kamēr tie vēl ir cieti, blīvi un lipīgi. Žāvē uz sietiem, labi vēdināmā un tumšā vietā vai piespiedu žāvētājos, nepārsniedzot 30-35C. Mizu ievāc agrā pavasarī, ievāc arī no pieaugušiem, nozāģētiem kokiem. Žāvē tāpat, kā pumpurus.

Piramidiālās papeles pumpuros ir 0,5-0,7% ēteriskās eļļas, fenilglikozīdi, flavonoīdi, ābolskābe un gallskābe, rūgtie sveķi, vasks, gumijvielas, miecvielas un krāsvielas. Mizā ir 3-9% miecvielu, dzeltenā krāsviela hrizīns, glikozīdi populīns, salicīns; lapās- glikozīds salicīns, vitamīns C 150-285mg%, karotīns 33mg%, kā arī ēteriskās eļļas un taukvielas.

Ārstnieciskā nozīme

Piramidiālās papeles pumpuros ir daudz bioloģiski aktīvo vielu, kurām piemīt pretiekaisuma, temperatūru mazinošas, urīna dzenošas, fitoncīdas, antialerģiskas, atsāpinošas, baktericīdas, mīkstinošām, nervu sistēmu nomierinošām īpašībām. Pumpuri iedarbojas antiseptiski uz bronhu gļotādu, kā arī šķīdina krēpas hroniska bronhīta ar strutainu sekrēciju gadījumā. Antiseptiskās īpašības pamatojamas ar glikozīda populīna klātbūtni.

Tautas medicīnā izmanto mizas, lapas un pumpurus. Mizas nostādinājumus izmanto drudža mazināšanai. Papeles pumpurus vāra ziedēs un novārījumos, lai mazinātu podagras radītās problēmas. Ziedes un novārījumus izmanto arī, lai ārstētu apdegumus, hemoroīdus un reimatismu. Daudzu tautu, tautas medicīnas piekritēji papeles pumpuru preparātus izmanto, lai ārstētu urīnceļu slimības, cistītu, urīna nesaturēšanu, nieru slimības, spermatoreju, priekšdziedzera hipertrofiju un prostatītu.

No pumpuru ekstrakta gatavo tauku ziedes, kuras izmanto, kā dezinficējošu, temperatūru mazinošu, sāpju kliedējošu līdzekli reimatisma, smagu apdegumu un brūču gadījumā.

Pumpuru preparātus izmanto neirožu, neiralģijas, artrīta, hemoroīdu, zarnu atonijas, diarejas, saaukstēšanās slimību, gripas ārstēšanai, kā arī kā menstruāciju regulējošu līdzekli.

Svaigu lapu sulu izmanto, lai mazinātu zobu sāpes, kā arī tas ir lielisks līdzeklis, kuru pievienot vannām.

Ārīgi pumpuru preparātus lieto, lai ārstētu brūces, čūlas, griezumus, sasitumus, furunkulus, ādas slimības un kā līdzekli pret matu izkrišanu un matu augšanas veicināšanai.

Nav ieteicams lietot

Piramidiālās papeles preparātus nav ieteicams lietot grūtniecības un laktācijas periodā, maziem bērniem. Kā arī cilvēkiem, kuriem ir hroniskas gremošanas trakta saslimšanas.

Lasīt par parasto persiku->