Mandeļu kauliņu eļļa
Mandeļu kauliņu eļļas apraksts

Mandeles parasti uzskata par riekstiem, kas nav pareizi, jo mandele ir kauliņa serdenis, Salīdzinājumā ar citiem augļu kauliņiem, mandelē ir liels eļļu saturs 40-60%. Mandeļu eļļu iegūst no dažādu šķirņu saldajām mandelēm. No tām izņem kauliņu serdenes, žāvē un sasmalcina, pēc tam veic divkāršu auksto spiedi. Palikušās izspaidas tālāk izmanto dažādu kosmētisko līdzekļu izgatavošanai. Iegūto eļļu no saldajām mandelēm var izmantot gan pārtikā, gan kosmetoloģijā, taču no rūgtās mandeles eļļa ir populāra aromterapijā, to pielieto kosmetoloģijā un dažādām sadzīves vajadzībām, bet ne pārtikai. Eļļas iegūšanai no rūgtajām mandelēm, tās sākumā uzkarsē, kā laikā notiek amigdalīna izjukšana. Šo produktu pārtikā neizmanto. Iegūtos rūgtās mandeles pārpalikumus pamatā izmanto, lai ražotu rūgto mandeļu ūdeni. Tas ir ūdens ar patīkamu aromātu un rūgtu piegaršu (sastāvā ir 0,1% zilskābes).

Svarīgi ir zināt, ka tiklīdz esat pirmo reizi atvēruši mandeļu eļļas pudeli, to turpmāk ir nepieciešams uzglabāt ledusskapī. Kosmētiskās mandeļu eļļas tieši tāpēc, parasti tirgo 25-50ml tilpuma pudelītēs.

Sastāvs un vērtīgās vielas

Saldo mandeļu eļļā ir mononepiesātinātā oleīnskābe (65-83%) un polinepiesātinātā linolskābe (16-25%), kā arī amigdalīna glikozīds, vitamīni B2, E, karotīni, bioflavonoīdi, dažādi minerālās vielas un olbaltumvielas, cukuri.

Profilaksei, ieteicams, lietot vienu tējkaroti saldo mandeļu eļļu no rīta un vakarā. Šis produkts palīdzēs novērst dažādas sirds un asinsvadu slimības, regulēs asinsspiedienu un noturēs holesterīna līmeni normā.

Turklāt mandeļu eļļa stiprinās imunitāti, aizsargās no infekcijām un aktivizēs dabīgos aizsargmehānismus. Šo eļļu var droši lietot, kakla slimību, bronhiālās astmas, sausa klepus, plaušu iekaisuma gadījumā un kā nomierinošu un pretiekaisuma līdzekli. Mandeļu eļā sakārtos arī gremošanas sistēmas darbību- īpaši paaugstinātas kuņģa skābes satura, čūlu, meteorisma, aizcietējumu un dedzināšanas gadījumā. Bet ziniet, mandeļu eļļa iedarbojas caureju veicinoši.

Mandeļu eļļa stiprina arī nervu sistēmu un atmiņu, tā palīdzēs arī bezmiega gadījumā. Mandeļu eļļa uzlabo asinsriti un veicina pareizu skeleta attīstību bērniem. Tāpēc ar mandeļu eļļu droši var veikt masāžas arī zīdainīšiem. Neskaitot eļļas labvēlīgo ietekmi uz skeletu un muskuļiem, tā arī lieliski mitrina ādu.

Mandeļu eļļa ir arī lielisks palīgs dažādu ādas slimību ārstēšanai. Eļļa ir spējīga izārstēt herpes vīrusu, dažādas mikro-traumas un brūces, dermatītu un ekzēmas, palīdz apdegumu gadījumā.

Mandeļu eļļa iedarbojas arī sildoši un atsāpinoši, tāpēc to var lietot uz sāpošiem muskuļiem, saitēm un pat ausu sāpju gadījumā.

Rūgto mandeļu eļļa, kura satur toksiskas vielas arī ir atradusi savu vietu aromterapijā, šī savdabīgā ēteriskā eļļa pozitīvi ietekmē psihoemocionālo stāvokli. Tā stimulē smadzeņu funkciju un veicina koncentrācijas spēju. ŠO eļļu var izmantot līdzīgi, kā ožamo spirtu, pēc samaņas zuduma.

Rūgto mandeļu eļļai piemīt vispār spēcinošas īpašības, to ir vērts pielietot, kad trūkst spēku, hroniska noguruma un vājuma brīžos. Neatkarīgi no iepriekš apskatītajām īpašībām, rūgto mandeļu eļļu var lietot profilaktiski pret saaukstēšanās un infekciju slimībām.

Negatīvā puse mandeļu eļļai

Šo eļļu nevajadzētu lietot, tikai ja ir alerģija pret to! Kā arī tā negatīvi var ietekmēt, ja tā tiek lietota nesamērīgos apjomos.

Kosmētiskā nozīme

Nebūs melots, ja teikšu, ka mandeļu eļļa ir pati populārākā eļļa kosmetoloģijā. Tā der sejas ādas kopšanai, dekoltē zonas, roku un kāju, kā arī nagu un matu kopšanai. Eļļu var lietot, kā mono- līdzekli, tā arī jauktu ar visdažādākajām ēteriskajām un citām augu eļļām.

Mandeļu eļļa ir lieliska ar to, ka tā der visiem ādas tipiem. Tā nekairina ādu un nerada alerģisku reakciju. To var lietot pat mazu bērnu ādas kopšanai. Šī eļļa iedarbojas mitrinoši, jauninoši, reģenerējoši un pret iekaisumiem.

Regulāri lietojot šo eļļu ievērosiet ādas krāsas uzlabošanos, izzudīs grumbiņas, palielināsies ādas elastība un tvirtums. Šo eļļu droši var lietot ap acu zonu, kas palīdzēs samazināt grumbiņas un noņemt “maisiņus” zem acīm.

Saldo mandeļu eļļai ir tāda īpašība, ka tā notur mitrumu ādā, tāpēc to vislabāk ir lietot uzreiz pēc vannas procedūrām. Eļļa samazinās novecošanos procesus audos, kā arī aizsargās no UV starojuma.

Mandeļu eļļu var droši uzskatīt par vienu no spēcīgākajām dabīgajām eļļām kosmetoloģijā.

Šo eļļu var izmantot arī matu kopšanai un stiprināšanai. Taisot laiku pa laikam matu maskas uz šīs eļļas bāzes. Der tā visiem matu tipiem. Tā ir spēcīgs līdzeklis pret blaugznām.

Eļļu bieži pielieto arī masāžās un arī šeit mandeļu eļļa ir viena no populārākajām. To droši var izmantot anticelulīta masāžām- jo tā lieliski uzsūcas un aktivizē, asinsriti un limfodrenāžu. No ādas tiks izstumtas šlakvielas un liekais šķidrums, āda kļūs tvirta un gluda.

Šī eļļa lieliski palīdzēs arī grūtniecības laikā, lai pēc grūtniecības nebūtu jācīnās ar strijām.