Propolisa ekstrakts
Propolisa šņabja izvilkuma pagatavošana mājas apstākļos

Propoliss vai bišu līme var būt divu veidu: ievākts no augu pumpuriem) ar to bites savieno šūnas, pārklāj šūnu iekšpusi, pārklāj stopa iekšpusi un aizdara stopos šķirbas) un tāds, kuru izdala pašas bites, kā balzamisku vielu, kuru bites izdala sagremojot ziedputekšņu graudus (ar šo propolisu bites pulē šūnu iekšpusi, kurā tālāk uzkrāj medu rezerves vai ievieto pēcnācējus).

Propoliss bitēm ir galvenais remontu materiāls. Vajadzības gadījumā bites pašas spēj jau izklāto propolisu nograuzt, samaisīt kopā ar vasku un lietot to jau tādā veidā.

Propolisam piemīt spēcīgākās baktericīdās īpašības un bišu saimei šis materiāls bioloģiski nozīmīgs. Bites pārklājot sava stopa iekšpusi ar propolisu nodrošina, ka tajā neattīstās bīstamas baktērijas, kuras tālāk var raisīt dažādas slimības.

Propolisa ķīmiskais sastāvs

Propolisā ir 50-55% augu valsts sveķu un balzamu, apmēram 30% vaska, 10% ēteriskās vielas, 5% ziedputekšņu, mikroelementi un bišu dziedzeru sekrēti, kā arī citas vielas.

Propolisa ekstrakts šņabī

Parasti propolisu notur šņabī, jo ir uzskats, ka šņabis savā iedarbībā pret propolisu ir daudz saudzējošāks un arī šāda forma alkoholam ir vieglāk lietojama cilvēkam, kā tīrs spirts.

Pirms gatavot ekstraktu, ieteicas, ir iegādāties labas kvalitātes šņabi vai pareizāk, tādu, kāds katram šķiet adekvāts lietošanā.

Propolisu pēc iegādes pārbaudīt ir vienkārši, to iemetiet ūdenī un paskatieties, ja tas nogrimst, tad tas ir labas kvalitātes propoliss, ja tas peld pa ūdens virsu tad tajā ir daudz bišu vaska klāt, šāds propoliss jau būs ievērojami vājāks savā iedarbībā! Tāpat arī to pamīcot starp pirkstiem tam jāpaliek mīkstākam un jāatstāj taukainas pēdas, tas liecinās, ka propoliss ir svaigs.

Ekstraktu parasti gatavo ar attiecību 1:5, taču der zināt: ikdienas lietošanai izmanto 10% šķīdumu, specifisku vajadzību gadījumā izmanto 20-30% šķīdumus, taču tos drīkst lietot tikai kursa veidā.

Propolisa ekstraktu var pagatavot divos variantos, ātrajā un lēnajā (noturot). Ātrais veids, nav uzskatāms par saudzējošu, taču, gadījumos, kad propolisa ekstrakts ir vajadzīgs tūlīt un tagad, šis variants ir pieņemamas.

Iesaku, šo ekstraktu negatavot lielos tilpumos, jo tā patēriņš nav liels.

Ātrais pagatavošanas veids

  • 500ml šņabja;
  • 100gr propoliss.

Sākotnēji šņabis, ūdens peldē, tiek uzsildīts līdz 50C un tam tiek pievienots, iepriekš sasmalcināts propoliss. Propolisa sasmalcināšanai to ievieto saldētavā uz 2h un tas sastings un būs viegli sarīvējams.

Šņabja un propolisa maisījums tiek sildīts ūdens peldē, līdz masa iegūst tai raksturīgu tumšu šķīdumu un propoliss praktiski viss ir izšķīdis šņabī! Nekādā gadījumā nepieļaujiet šķīduma vārīšanos.

Gatavu šķīdumu caur vairāku kārtu marli nolej tumša stikla traukā.

Lēnāks pagatavošanas veids

  • 500ml šņabja;
  • 100gr propoliss.

Sasmalcināts propoliss tiek apliets ar šņabi un novietots vēsā un tumšā vietā. Vēlams, to novietot vietā, kur tas vienmēr būs redzams un atgādinās par sevi, jo šo maisījumu ieteicams bieži sakratīt (5-7 reizes dienā). Pēc 20 dienām propolisa ekstrakts ir gatavs. To nolej tumšā stikla pudelē un hermētiski aizver.