Egļu sveķi
Egļu sveķu apraksts

Egļu sveķi, galvenokārt, tiek iegūti ievācot dabīgos tās satecējumus uz mizas, līdz ar to tie ir nosacīti, ekskluzīvāki sveķi, par priežu sveķiem, kurus nereti ievāc taisot iegriezumus priedēs, kā arī egļu sveķus tirdzniecībā sastapt ir praktiski neiespējami.

Raksturojums

Egļu sveķi veidojas uz koka mizas, kur tā ir mehāniski bojāta. Egļu sveķi ir šķidri, taču saskarē ar gaisu tie ātri vien sastingst. Pavērojot egles no kurām izdalās sveķi, bieži ievērosiet tādu ainu, ka sveķi atrodas ne tikai bojājuma vietā, bet ir notecējuši arī pie koka pamatnes.

Lūzuma vietā kristāliskie sveķi (izkaltušie) ir balti dzeltenā vai rozīgi violetā tonī, vizuāli to faktūra atgādina granīta virsmu. Lai arī egļu sveķos ir maz gaistošo terpentīnu, tiem piemīt tikai egļu sveķiem raksturīgā saldā skujkoku smarža, kuru var sajust pat aukstā laikā.

Kristāliski egļu sveķi, košļājot drūp un tai piemīt rūgta, terpentīnam raksturīga garša- jo svaigāki sveķi, jo izteiktāka garša.

Egļu sveķu sastāvā ietilpst: ēteriskās eļļas (<7,8%); sveķu skābes (<78,5%): pimārskābe (40%), levopimārskābe (25%), abietīnskābe (10-15%), neoabietīnskābe (10-15%), dehidroabietīnskābe (8-9%), palustrālskābe, izopimārskābe, sandrakopimārskābe; mitrums (<6,7%); atkritumi (<7,8%). Sadegot pelnu pārpalikums 1-2%.

Sveķu skābju daudzums var mainīties pēc sveķu oksidēšanās pakāpes. Egļu sveķos sveķu skābes līdz pat 40% spēj oksidēties. Nestabilās skābes oksidējoties izomerizējas un veido otršķirīgas skābes. Piemēram, levopimārskābe oksidējoties veido abietīnskābi, kura, savukārt, izomerizējoties var kļūt par stabilu savienojumu, piemēram, dehidroabietīnskābi.

Egļu sveķu patīkamā smarža, liecina par tajā esošo sveķu terpentīnu, kurš sastāv no terpēnu maisījuma. Raksturīgā atšķirība egļu sveķos esošajā terpentīnā ir augstais I- limonēna un dipentēna (<10%) saturs.

Egļu sveķu iedarbība: bakteriostatiska, hemostatiska, dezinficējoša, dezodorējoša, atkrēpošanos veicinoša, brūču dziedējoša, repelenta, aromātu nostiprinoša, fungicīda.

Pateicoties egļu sveķu patīkamajam aromātam, tos var izmantot, kā aromatizātorus, vai vilnas izstrādājumu aizsardzībai pret kodēm.

Egļu sveķus var sasmalcināt un sabērt nelielā trauciņā, kuru novietot telpā, kurā vēlaties aromatizēt gaisu (tualete, smēķētavas u.t.t.), laiku pa laikam varat šajā sveķu pulverī iepilināt, kādu ēterisko eļļu. Egļu sveķu pulveris, atšķirībā no priežu kanifolijas ilgu laiku nesacietē, ēterisko eļļu ietekmē un ilgi šo aromātu spēj noturēt sevī.

Pievienojot egļu sveķus dažādās ziedēs var ārstēt ādas un zemādas taukaudu slimības: čūlas, furunkulus.

Sacietējušus egļu sveķus saberž pulverī un ar šo pulveri var apstrādāt brūces un čūlas.

Milzīgs ieguvums ir sveķu pielietošana dzīvnieku ārstēšanā, jo sveķu saturoši līdzekļi tiem nenodara kaitējumu, protams, ja pārējās sastāvdaļas ir atbilstošas.

Somijas zinātnieki pētot egļu sveķus, pierādīja to efektivitāti, nosakot to bakteriostatisko iedarbību uz vairums grampozitīvajām baktērijām (piemēram, pret meticilīnrezistento zelta stafilokoku un vankomicīnrezistento enterokoku). Eksperimentāli ir pierādīta efektivitāte izmantojot ziedes uz egļu sveķu bāzes, lai ārstētu brūces un izgulējumus, kā arī to pievienošana nagu lakā, palīdzēs nagu epidermofītijas gadījumā.

Ir noteikta arī bakteriostatiska iedarbība, pret grampozitīvām baktērijām, kā arī fungicīda iedarbība, pateicoties levopimārskābes, abietīnskābes un dehidroabietīnskābes klātbūtnei.

Abietīnskābe un tās atvasinājumi rada pretiekaisuma, hipoholesterinēmisku (mazina holesterīna līmeni asinīs), pret vīrusu (izteikti pret herpes vīrusu), pret krampju (antikonvulsīvu), pret alerģijas, fitoeleksīnam līdzīgu (fitoncīdu, fungicīdu), pret audzēju un citotoksisku iedarbību.

Dehidroabietīnskābe un tās atvasinājumi rada plaša spektra bioloģisku iedarbību. Noteiktas ir to pret čūlu, pretmikrobu, pret audzēju, citotoksiskas, fungicīdas, anksiolītiskā (baiļu noņemošas) īpašības.

Egļu sveķus var izmantot fumigācijas (apdūmošanas) procedūrā ( liek uz speciālas ogles, vai uz uzkarsētas māla/ metāla plāksnes), var veidot sveķu saturošas ziedes un plāksterus.