Populārākās pirts slotiņas
Pāris vārdu par populārākajām no pirts slotiņām

Pirts izsens ir pazīstama dažādās tautās un arī latvieši nav izņēmums, kuru senajā dzīves ritumā pirts bija nozīmīga sastāvdaļa. Līdz ar to ka pirts tradīcija ir sena, tad arī pirts iešanas rituāli vienmēr ir bijuši apvīti ar dažādām leģendām un katrs pirtī gājējs vienmēr nesa līdzi daudz dažādu ar pirti saistītu nosacījumu.

Šajā rakstā parunāsim par pirts slotiņu sagatavošanu, kad tās ievākt, kā un kur žāvēt, un kādas pastāv īpatnības katrai slotiņai.

Sākotnēji jāsaprot, kuras tad ir biežāk izmantotās slotiņas pērtuvē. Latvijā visbiežāk pērtuvēs izmanto bērza, ozola un liepas pirts slotas, protams, ir arī dažādas citas slotiņas, taču tās nav tik populāras un jau ar īpatnāku iedarbību.

Bērzu pirts slotiņa, manuprāt, ir visbiežāk sastopamā slotiņa pērtuvēs. Bērzu pirts slotiņa palīdz atbrīvoties no sāpēm un īdošām sāpēm muskuļos un locītavās pēc fiziskas slodzes, lieliski attīra ādu, īpaši ja ir tendence uz pūtītēm. Palīdzēs dziedēt brūces un sasitumus, iedarbosies arī nomierinoši un uzlabos garastāvokli.

Šīs slotiņas īpašās spējas ir iedarbība uz bronhiem- palīdzot tiem attīrieties no krēpām un uzlabojot ventilāciju plaušās. Tāpēc, pēc pēršanās ar bērzu slotiņu ir vieglāk elpot. Īpaši labi bērza slotiņu ir izmantot smēķētājiem un astmatiķiem.

Bērza lapās ir ēteriskās vielas, miecvielas, C vitamīns un A provitamīns. Un arī ūdens, kurā atmērcē slotiņu ir labs matu un ādas stiprinošs līdzeklis.

Pirts slotiņas bieži pielieto arī lai ar tām masētu- te bērzu slotiņa ir neaizstājama.  Tajās esošie fitoncīdi ir ar spēcīgu pret mikrobu iedarbību. Un pateicoties šai īpašībai, pirtī, kurā peras ar bērzu slotiņām vienmēr ir attīrošs un dziedinošs gars.

Pareizi sagatavota pirts slotiņa ilgi tur savu kuplumu un tai nekrīt ārā lapas. Bērzu slotiņas gatavo sākot no maija mēneša līdz jūlija pirmajai pusei, viss atkarīgs no klimata. Princips ir sagaidīt, kad tikko ir pilnībā noformējušās bērzam lapiņas.

Otra pēc popularitātes mūsu pirtīs ir ozolu slotiņas. Nav daudz koku, kuri tiek cienīti tā, kā ozols. Daudzās kultūrās, šis varenais koks ir apvīts leģendām, tam veltītas pasakas, nostāsti un dziesmas.

Ozols tiek pielietots ne tikai ārstniecībā, bet tas daudz gadsimtus kalpo arī pērtuvēs par uzticamu izpalīgu. Ozola slotiņas aromāts ne tikai uzlabo garastāvokli, bet tas ir arī lielisks pretiekaisuma līdzeklis. Tautas medicīna ozola slotiņu iesaka reimatisma gadījumā. Kā arī saka, ka tas pazemina arteriālo asins spiedienu. Šī slotiņa ir ieteicama sportistiem un hipertoniķiem.

Ozola slotiņas sāk sagatavot apmēram ar 20. jūniju un visas vasaras garumā ozolu var ievākt, jo agrāk tas būs ievākts, jo maigākas lapas tam būs- taču izturība zudīs! Zarus ieteicams ņemt no jauniem ozoliem (3-4m lieliem), kuri aug pusēnā. Protams, no veciem ozoliem ar var gatavot slotiņas, bet tas būs ievērojami sarežģītāk.

Nedrīkst aizmirst arī par burvīgo liepas pirts slotiņu. Agrāk šīs slotiņas bija vienlīdz populāras, tāpat kā bērza slotiņa. Laikam ejot, tās savu popularitāti zaudēja- taču nepamatoti. No visām iespējamām slotiņām tieši liepu pirts slotiņa ir ar spēcīgākajām relaksējošām īpašībām un ir visatbilstošākās masāžas veikšanai. Liepu slotiņa palīdz tikt galā ar galvas sāpēm, iedarbojas urīndzenoši, palielina sviedru atdali, iedarbojas spēcinoši, brūču dziedējoši, bronhus paplašinoši, temperatūru mazinoši.

Liepu slotiņa ir veiksmīga izvēle, tieši saaukstēšanās slimību gadījumā. Liepu slotiņa palīdzēs atbrīvoties no stresa, galvas sāpēm, nervu sistēmas saspringuma un palīdzēs tiem, kas mokas ar bezmiegu.

Liepu pirts slotiņas sagatavošanai visatbilstošākais ir maijs un jūnijs, tas būtu līdz augļu parādīšanās mirklim, tieši šai brīdī liepas lapām piemīt visspēcīgākais efekts. Visbiežāk, pirtnieki gaida, kad liepa sāks ziedēt un vāc pirts slotiņas tieši ziedēšanas laikā, jo šajā brīdī liepas ir bioloģiski visaktīvākās.

Zarus ievāc no pieaugušiem kokiem, nebojājot lielos zarus. Vislabāk liepas slotiņas gatavot vēsā un sausā laikā- šādas slotiņas izturēs vairākas pirts procedūras. Slotiņas uzglabāt var līdz trīs gadiem.

Tā kā liepa ir viena no maigākajām pērējām, tad arī attieksme pret liepas slotiņu ir nepieciešama atbilstoša, pirms pirts to noturot aukstā ūdenī pāris stundas un jau ejot pērties to ieliekot siltā ūdenī- kārstu ūdeni tai nevajag.