Sūrene maura
POLYGONUM AVICULARE

  

  • Angliski: equal-leaved Knotgrass
  • Vāciski: Vogel-Knöterich
  • Zviedru: trampört
  • Igauņu: harilik linnurohi
  • Lietuviešu: smulkialapė takažolė
  • Krievu: горец птичий

Sinonīmi/ latviešu apvidvārdi: tītarzāle (Mazzalves).

Maura sūrene ir viengadīgs augs, ar vienu maz sazarotu, vertikālu sakneni. Stublājs augumā no 10-60cm, vājš, piepacelts vai guļošs, bieži sazarots pamatnē, ar gariem vienkāršas uzbūves zariem, praktiski novietotiem uz zemes. Lapas elipsveidīgas vai lancetveida, trulas vai smailas.

Ziediņi mazi, zaļganīgi balti ar rozā maliņām, kuri novietoti lapu pazarēs. Ziedlapiņas piecas. Auglis ir trīs šķautņu riekstiņš, kurš nereti garāks par sānu kauslapām (1-3mm garumā). Vairojas ar sēklu palīdzību. Zied augs viss vasaras garumā, augļi nobriest sākot no jūlija līdz septembrim.

Ārstnieciskam nolūka izmanto auga virszemes daļu. Augu ievāc visu ziedēšanas laiku, ievācot auga galotnītes līdz 40cm garumam. Žāvē augu bēniņos vai labi vēdināmās telpās, kā arī laukā, bet noēnotā vietā, izklājot augu plānā slāni (2-3cm), uz auduma vai papīra, laiku pa laikam apmaisot.

Maura sūrenē ir atrastas miecvielas (1,8-4,8%); flavonoīdi (līdz 9,4%); avikularīns, hiperīns, izoramnetīns, miricetīns, kvercetīns, kempferols; ēteriskā eļļa; vitamīns C, E un karotīns; kumarīni: skopoletīns, umbelliferons; fenolkarbonskābes (galskābe, kafijskābe, beta-kumarīnskābe, hlorogēnskābe); antrahinoni, silīcijskābes savienojumi (līdz 4,5%), sveķi, gļotvielas, tauki, cukurs, makroelementi: kālijs, kalcijs, magnijs, dzels; mikroelementi.

Ārstnieciskā nozīme 

Maura sūrenes preparātiem piemīt daudz ārstniecisko īpašību: paaugstina diurēzi, rada pretiekaisuma un antiseptisku iedarbību, piemīt antitoksiskas īpašības, palīdz no nierēm izvadīt neliela izmēra akmeņus.

Auga fitopreparāti kopā ar urīnu izvada no organisma liekos nātrija un hlora jonus, kas rezultātā palielina nieru filtrācijas spēju.

Labvēlīga ietekme ir arī maura sūrenē esošai silīcijskābes savienojumiem, tie lielās koncentrācijas tiek izvadīti ar urīnu. Ejot cauri urīnvadiem, tie rada aizsargkoloīda funkciju, samazina minerālo sāļu koncentrāciju, tā traucējot rasties akmeņiem urīna pūslī (urāti).

Flavonoīdi, silīcijskābes savienojumi un miecvielas, kas atrodas maura sūrenē mazina asinsvadu sieniņu caurlaidību, pastiprina asins recēšanu, pastiprina saraušanās funkciju, visiem gludās muskulatūras orgāniem, galvenokārt, pastiprina dzemdes saraušanos.

Galēna preparāti labvēlīgi ietekmē gremošanas trakta funkciju, pateicoties  miecvielām, kurām piemīt antimikrobu, pretiekaisuma un savelkoša iedarbība. Iekšķīgi lietojot maura sūreni, ne tikai samazinājās kuņģa un zarnu sieniņu iekaisums, bet tiek apspiesta arī bakteriālā flora, mazinās resorbcija no zarnām, tiek pārtraukta iekšējā asiņošana.

Augā esoši polisaharīdi stimulē reparatīvos procesus kuņģa gļotādā, mākslīgi izsauktu destruktīvu ievainojumu gadījumā.

Tautas medicīnā šis augs tiek pielietots sevišķi plaši. Maura sūreni izmanto kā savelkošu, pretiekaisuma, žulti dzenošu, urīna dzenošu, antiseptisku, spazmolītisku, sāpju mazinošu, sviedru dzenošu, temperatūras samazinošu, mīkstinošu, atkrēpošanos veicinošu, vēdera izeju mīkstinošu, pret cērmju, hipotensīvu, brūču dziedējošu līdzekli.

Maura sūrenes ārstnieciskās īpašības tiek pielietotas, lai atbrīvotos no nierakmeņiem un akmeņiem urīna pūslī, ārstētu saaukstēšanās slimības, bronhītu, pneimoniju, pleirītu, skrāpējošu klepu, bronhiālo astu, plaušu tuberkulozi, bezmiegu, mutes dobuma iekaisumus, gastrītu, dizentēriju, aknu saslimšanu, gremošanas traktu, žults ceļus, žults pūsli, ādas slimības, urīnvadu kanālus, reimatismu un kuņģa čūlu.

Nostādinājums iedarbojas uz dzemdes un olnīcu darbību un ir noderīgs, kā asins apturošs līdzeklis, dzemdes asiņošanas gadījumā. Ir ziņas, ka pateicoties šim augam, daudz sievietes ir izārstējušās no neauglības.

Svaigu un sasmalcinātu zāli, vai tās sulu izmanto, kā aplikāciju apdegumu ārstēšanai; savienojot ar citiem augiem, lai ārstētu diareju un hemoroīdus.

Nav ieteicams lietot 

Ja ir paaugstināta jūtība pret šo augu, ja ir pastiprināta asins rece, grūtniecības un laktācijas periodā, kā arī bērniem jaunākiem par 12 gadiem. Gadījumos, kad urīnceļos ir akmeņi lielāki par 6mm.

Ļoti uzmanīgi jālieto tromboflebīta gadījumā.

Pārtikas nozīme

Maura sūrene parādās visnotaļ vēlu, taču aug bagātīgi. Ievāc auga virszemes daļu līdz ziedēšanai. Sākot veidoties ziediem augs paliks rūgts un daudz negaršīgāks. Izmanto spinātu un dārza salātu vietā.

Uztura receptes

Salāti no maura sūrenes

50 gr. jaunas maura sūrenes lapas, 50 gr. loku, 1 ola, 20 gr. krējuma, sāls, dilles.

Kartupeļu zupa ar maura sūreni

100 gr maura sūrenes, 100 gr. kartupeļu, 10 gr. burkānu, 5 gr. sīpolu, 5 gr. tauku, garšvielas, 350 gr. buljona vai ūdens.

Kartupeļus vāra 15-20 minūtes, pievieno maura sūreni un uz pannas sautētu sīpolu un burkānu.

Maura sūrenes ikri

100 gr. maura sūrenes, 10 gr. burkānu, 5 gr. dilles, 10 gr. sīpolu, 15 gr. etiķa, 5 gr. augu eļļas, 1 gr. sinepes.

Mauru sūreni un burkānus vāra līdz pusgatavībai, samaļ ar gaļas mašīnu, pievieno uz pannas apsautētu sīpolu, atkārtoti sautē, atdzesē un pievieno augu eļļu un sinepes.

Maura sūrenes un lielās nātres biezenis

Maura sūrenes un lielās nātres lapas, vienādās daļās, maļ ar gaļas mašīnu un sāla. Izmanto, kā piedevu zupām (2 ēd.k uz vienu porciju), kā piedevu otrajiem gaļas un zivju ēdieniem, kā arī lai gatavotu salātus 1-2 ēd.k. uz vienu porciju.

Mauru sūrenes biezenis ar ķiploku

200 gr. maura sūrenes, 50 gr. ķiploka, sāls, etiķis, pipars.

Maura sūreni un ķiploku samaļ gaļas mašīnās, pievieno sāli, etiķi, piparus un samaisa.

Lasīt par zalkša sūreni ->