Zemteka
VERONICA OFFICINALIS

  

  • angliski: heath Speedwell
  • vāciski: Echter Ehrenpreis
  • zviedru: ärenpris
  • igauņu: harilik mailane
  • lietuviešu: vaistinė veronika
  • krievu: вероника лекарственная

Daudzgadīgs augs, lejas daļā ložņājošs stublājs, tālāk piepacelts. Augumā uz augšu izaug līdz 30cm. Lapas apgriezti olformas vai apgriezti izstieptas, izkārtotas pretēji, augšpusē strupi smailas. Ziedi uz ziedu kātiņiem gaiši violeti, zilgani, retāk maigi rozā vai balti. Ziedi izkārtoti auga augšdaļā stāvā ķekarā. Auglis divdaļīga daudzsēklu kārbiņa. Sēklas- īsas, platumā līdz 1mm, saspiesti- izliektas. Augs sāk ziedēt vasaras sākumā un zied līdz pat vasaras beigām.

Zemteku ārstnieciskam nolūkam ievāc visu tās ziedēšanas laiku. Ievāc tikai auga virszemes daļu. Augu žāvē piespiedu žāvētājos 35-40C temperatūrā, uzraugot, lai ziedlapiņas nemainītu savu krāsu, kā arī , lai augs nesadruptu. Par auga gatavību paziņo viegls un patīkams aromāts, kurš nav svaigam augam. Augu var uzglabāt līdz 2 gadiem.

Šī auga ķīmiskais sastāvs uzskatāms par maz izpētītu. Taču pētnieki noskaidroji, ka zemteka satur glikozīdus, ēterisko eļļu, organiskās skābes, ieskaitot citronskābi, etiķskābi, ābolskābi, vīnskābi un pienskābi, kā arī fenolu karbonātskābes. Augā ir arī rūgtvielas un miecvielas. Satur arī C vitamīnu, karotīnu, alkaloīdu atvasinājumus un sirds glikozīdus.

Ārstnieciskā nozīme

Zemtekai piemīt pretiekaisuma, pretmikrobu, sviedru dzenoša, sekretolītiska, asiņošanu apturoša, antialerģiska, reparatīva iedarbība. Augs spēj regulēt ogļhidrātu vielmaiņu, auga preparāti pastiprina apetīti un kuņģa sulas izdali. Zemtekas ārstnieciskajās īpašībās tiek ieskaitītas arī atsāpinošas, pret helmintu un pret drudža īpašības. Augs iedarbojas polivalenti. Auga novārījumi un nostādinājumi uzlabo vielmaiņu, novērš ādas slimību radītās sekas.

Tautas medicīnā zemteku visbiežāk pielieto, lai ārstētu traheīdu, sausu klepu, bronhītu un astmu, kā arī saaukstēšanās slimības. Augs lieti noder gastrīta (ar samazinātu skābumu) gadījumā.  Nostādinājumus un novārījumus dzer gremošanas trakta gadījumā, stimulējot tā darbību, kā arī gastrīta, caurejas, vēdergraižu un podagras gadījumā.

Zemteka ir no tiem augiem, kuru izmanto maisījumos, kuri paredzēti nierakmeņu un urīnpūšļa akmeņu šķelšanai! Tā labi noder arī dzemdes asiņošanas un galvas sāpju ārstēšanai. Zemteku ieteicams lietot klimaktērisko simptomu mazināšanai. Ar zemteku ārstē arī brūces un sasitumus, šajā gadījumā izmantojot auga kompreses. Novārījumu var lietot arī vannās, lai ārstētu diatēzi, ekzēmu, ādas sēnīšu saslimšanas, nedzīstošas un strutojošas brūces, ādas niezi, iekaisumus un niezi dzimumorgānu apvidū. Sausu pulveri no šī auga izmanto, lai dziedētu sarīvējumus.

Vīriešiem

Galvenokārt, izmanto, lai ārstētu prostatītu.

Nav ieteicas lietot

Augam nav novērotas izteiktas blaknes, to nav ieteicams lietot cilvēkiem ar individuālu augā esošo sastāvdaļu nepanesamību.

Lasīt par ārstniecības ziepjusakni ->