Zeltene pļavas
LYSIMACHIA NUMMULARIA L.

   

  • Angliski: Creeping-Jenny
  • Vāciski: Pfenningkraut
  • Zviedru: penningblad
  • Igauņu: roomav metsvits
  • Lietuviešu: šliaužiančioji šilingė
  • Krievu: вербейних монетный

Pļavas zeltene ir daudzgadīgs augs. Stublājs ložņājošs, kurš iesakņojas mezglu vietās, 30-80cm garš. Vairojas pateicoties dzinumiem, kuri iesakņojas. Lapas izkārtotas pretēji, noapaļoti ovālas, uz īsiem kātiņiem, bez pielapēm, garumā 2-3cm, līdzīgas nelielām monētiņām. Ziedi dzelteni, pareizas formas, novietoti lapu pazarēs. Interesanti ir tas, ka bites no šī auga ievāc ne nektāru, bet gan auga eļļas, kuras izdala ziedlapa. Tālāk ar šo eļļas un ziedputekšņu maisījumu tiek barota jaunā bišu paaudze. Auglis- sēklu kārbiņa. Zied jūnijā- jūlijā, augļus nobriedina augustā.

Ārstnieciska nolūkam lieto visu augu, kopā ar saknēm. Augu ievāc tā ziedēšanas laikā, jo tieši šai laikā augā ir vislielākais C vitamīna saturs. Augu izrauj, vai izrok ar visām saknēm, to noskalo aukstā un tekošā ūdenī un liek žāvēties. Augu žāvē uz sietiem vai pakārtu, no saules pasargātā un labi vēdināmā vietā. Piespiedu žāvēšana līdz 45C. Uzglabā papīra maisos, ne ilgāk par diviem gadiem.

Šī auga ķīmiskais sastāvs ir izpētīts visnotaļ labi. Augs satur flavonoīdus (hiperīns, rutīns, kvercetīns, kempferols, miricetīns), auga virszemes daļā vēl sastopamas arī fenola karbonātskābes (kafijskābe, hlorogēnskābe), antociāni (delfinidīns, cianidīns, peonidīns), slāpekli saturoši savienojumi (holīns, acetoholīns); auga pazemes daļā 0 katehīni (epikatehīns).

Ārstnieciskā nozīme

Eksperimentos pļavas zeltenes virszemes daļas nostādinājums iedarbojās, kā pretvīrusu un antibakteriāls līdzeklis. Kā arī tika noteiktas tā hemostatiskās īpašības.

Pļavas zeltene, protams, plašāk tiek pielietota tautas medicīnā. Svaigu sulu izmanto, kā asins apturošu līdzekli (arī iekšējo asiņošanu gadījumā), kā arī ar tās palīdzību var mazināt zilumus.

Svaigu augu samaļot “putriņā”, to var izmantot, lai ārstētu saišu sastiepumus, brūces un sasitumus. Žāvēta auga nostādinājumus lieto, lai ārstētu klepu, podagru, reimatismu, gremošanas trakta slimības, aknu funkciju traucējumus, stomatītu un piena sēni, ādas slimības, artrītu, muskuļu un locītavu reimatismu.

Pļavas zeltenes novārījumus lieto kompreses veidā, lai dziedētu brūces un ekzēmas. Izsens pļavas zeltenes tējas lieto, kā atkrēpošanos veicinošu un gremošanas trakta ārstējošu līdzekli.

Nav ieteicams lietot

Pļavas zeltenes preparāti nav ieteicami asins saslimšanu gadījumā, īpaši trombožu, varikozo vēnu, roku un kāju vēnu sklerozes un hipertonijas gadījumā.

Lasīt par Kanādas zeltgalvīti->