Dziedenīte Eiropas
Sanicula europea L.

Dziedenīte Eiropas

   

  • angliski: Sanicle
  • vāciski: Sanikel
  • zviedru: sårläka
  • igauņu: euroopa metsputk
  • lietuviešu: miškinė girūnė
  • krievu: подлесник европейский

Eiropas dziedenīte ir daudzgadīgs augs, 20-50cm augumā, ar īsu sakneni, un daudzām piesaknītēm. Stublājs stāvs, ar sēdošām vai uz īsiem lapu kātiem, pamīšus izkārtotām, mazām, daudzām lapiņām. Pati galotnīte praktiski bez lapām.

Piesaknes lapas uz gariem lapu kātiem, staraini šķeltas. Ar 3-5 apgriezti olformas lapām, ar divām- trijām staraini šķeltām daivām. Ziedi divdzimuma, maziņi, balti, retāk bāli rozā, izvietoti čemuru ziedkopās, kuri pāriet galviņveidīgās ziedkopās. Auglis- ieapaļš sēklenis, kurš nobriestot sabrūk 2 viensēklu merikarpijās. Zied no maija līdz jūlijam.

Ārstnieciskā vērtība ir visām auga daļām. Virszemes daļu ievāc ziedēšanas laikā, kopā ar piesaknes lapām. Žāvēšanai izkar labi vēdināmā, apēnotā telpā nelielos pušķīšos. Sakneni ar saknītēm rok rudenī, mazgā tekošā ūdenī un žāvē ēnā! Piespiedu žāvētājos vēlams nepārsniegt 35C temperatūru. Uzglabā ventilējamā iepakojumā (papīra maisi). Uzglabāšanas termiņš ne ilgāks par 1 gadu!

Visas Eiropas dziedenītes daļas satur saponīnus. Ir atrastas arī miecvielas un rūgtvielas, ēteriskās eļļas, organiskās skābes, vitamīnu C u.c.

Ārstnieciskā nozīme

Eiropas dziedenītes ārstnieciskās īpašības pamatojamas ar tās ķīmisko sastāvu. Piemēram, izteiktas atkrēpošanās īpašības tieši saistās ar saponīniem, kuri ir spējīgi šķīdināt krēpas, aktivizē elpceļu skropstainā epitēlija funkciju, bronhu peristaltiku. Augam piemīt arī pretiekaisuma, asiņošanu apturošas, sāpju remdējošas, urīna dzenošas un nervu sistēmas stiprinošas īpašības.

Tautas medicīnā Eiropas dziedenīti izmanto kā atkrēpošanos veicinošu, asiņošanu apturošu, pretiekaisuma, pārklājošu, sāpju remdējošu, urīna dzenošu un nervu sistēmas stiprinošu līdzekli. Tautas medicīnā Eiropas dziedenīte visbiežāk tiek izmantota klepus, gremošanas trakta traucējumu, sāpīgu menstruāciju, nieru asiņošanas un dizentērijas gadījumā.

Eiropas dziedenīti lieto, lai skalotu mutes dobumu, kakla un smaganu iekaisuma gadījumā, kā arī aplikācijām ādas iekaisuma gadījumā. Augs ir efektīvs ādas plīsumu, sasitumu un sastiepumu gadījumā. Lakstu nostādinājumus un sakņu novārījumus lieto brūču kopšanā.

No lapām mēdz gatavot arī pulverus, ar kuriem apstrādā furunkulus.

Nav ieteicams lietot

Lietojot augu lielās devās var rasties blaknes, piemēram, slikta dūša un vemšana, jo visās daļās esošie saponīni, tomēr ir toksiski.

Augu nelieto grūtniecības un laktācijas periodā, un ar to neārstē bērnus.

Kosmētiskā nozīme

Kosmetoloģijā Eiropas dziedenīti lieto ādas attīrīšanai. To nereti pievieno ādas kopšanas eļļai, lai attīrītu poras.

Lasīt par dzirkstelīti ->