Čuža Krūma
Pentaphylloides fruticosa L.

Krūma čuža Latvijā ir ierakstīta Sarkanajā grāmatā, 1.kategorijā, kas nozīmē, ka tā atradnes ir stipri retas un augs ir aizsargājams. Bet ir variants- augu var ieaudzēt dārzā. Latvijā ir tikai viena šī auga atradne, kur to ievākt, viennozīmīgi, nevajag.

Augs ir stāvs, vasarzaļš krūmājs, kurš spēj izaugt 20-150cm augumā. Holarktisks augs, tipisks mezofīts, aukstuma izturīgs. Jaunie dzinumi klāti zīžainu apmatojumu, vecie dzinumi, savukārt, klāti ar sarkanīgi brūnu vai sarkanīgi pelēku atslāņojošu mizu. Lapas nepāra plūksnaini saliktas, ar 2, retāk 3 pāriem izstieptām vai izstieptas olformas apatotām lapām (5-25mm garas, 1-10mm platas). Ziedi spilgti dzelteni, vientuļi vai 2-7 galotnītēs.

Augļi- salikti sēkleņi. Zied augs no jūnija līdz oktobra sākuma, turklāt augs var ziedēt līdz pat diviem mēnešiem, retāk ilgāk. Augļi nobriest augustā- septembrī.

Ārstnieciskam nolūkam izmanto ziedus un lapas, īpaši auga jaunās galotnītes ar lapām un ziediem. Drogu ievāc auga ziedēšanas periodā. Sākumā augu apvītina, ēnā un galējo žāvēšanu veic piespiedu žāvētājos 60-70C temperatūrā. Ārstnieciska nozīme ir arī auga saknenim. Drogu uzglabā līdz vienam gadam.

Krūma čuža sevī ietver triterpēnus (ursolskābi, epiursolskābi, 2-alfa-hidroksiursolskābi un 2,19-dihidriursolskābi), steroīdus ( beta sitosterīns, stigmasterīns, kampesterīns), fenolkarbonātskābes (virszemes daļā- kafijas skābi, sinapskābi, ferulskābi un p-kumarīnskābi, lapās un ziedos- ellāgskābi), flavonoīdus- lapās līdz 3% (kvercitīnu, kvercitrīnu), katehīnus (epikatehīnu, epikatenhallātu, epihallokatehīnu, epihallkatehīnhallātu). Lapās ir atrasts arī C un P vitamīns, karotonoīdi, dzelzs, magnijs, kalcijs.

Ārstnieciskā nozīme

Krūma čuža ārstniecībā nav sevišķi populārs augs, taču tas ir visnotaļ spēcīgi pētīts, ja salīdzina ar citiem augiem. Klīniski ir pierādītas šī auga galotnīšu sausā ekstrakta iedarbība, kā pretiekaisuma līdzeklis, tā hepaprotektorās īpašības, nostādinājumam un jauno dzinumu ekstraktam piemīt immunomodulējošas īpašības, dzinumu ekstraktam piemīt hipoglikēmiskas, hipolipidēmiskas īpašības, brūču dziedējošas, antialerģiskas, desensibilizējošas īpašības. Turklāt, ir noteiktas arī auga antioksidanta un adrenolītiskās  īpašības.

Krūma čužas polifenolu kompleks strauji bremzē Parkinsona sindroma attīstību. Auga ūdens ekstrakts aktivizē un inhibē mitohondriālo ATF jutīgos kālija kanālus. Galotnīšu novārījums un spirta ekstrakts rada antibakteriālu iedarbību, īpaši zarnu disbakteriozes gadījuma.

Turklāt, pēc šodienas medicīnas datiem, krūma čuža lieliski spēj tikt galā ar rotavīrusu, holēras vibrionu un dažiem citiem vīrusiem.

Tautas dziedniecībā krūma čuža tiek pielietota, kā augs ar plašu iedarbības spektru. Īpašu popularitāti šis augs ir ieguvis Āzijas valstīs. Piemēram, Tibetas dziednieki šo augu izmanto gremošanas trakta slimību ārstēšanai, dažādu cēloņu caurejas ārstēšanai, plaušu iekaisuma un tuberkulozes ārstēšanai, kā atkrēpošanos veicinošu un sirdsdarbību uzturošu līdzekli.

Krūma čužu plaši pielieto arī sieviešu slimību ārstēšanai- skalošanai, bakteriālā vaginīta un kolpīta gadījumā, kā arī olnīcu iekaisuma ārstēšanai. Ar to veiksmīgi var ārstēt ādas slimības, plīsumus, brūces, angīnu, stomatītu un arī citas mutes dobuma saslimšanas. Augs ir efektīvs disbakteriozes, aizcietējumu un diarejas, kuņģa čūlas, divpadsmitpirkstu zarnas čūlas, čūlainu kolītu, sieviešu sistēmas iekaisumu, dzemdes kakla erozijas, dzemdes asiņošanas un dizentērijas ārstēšanai.

Tautas medicīnā krūma čužas ekstraktus izmanto, kā tonizējošus līdzekli, kurš normalizē kustību un elpošanas sistēmas aktivitāti un ietekmē pat emocionālo sfēru. Auga nostādinājumi palīdzēs arī ārstēt bronhītu, kā atkrēpošanos veicinošs līdzeklis.

Krūma čužu bieži lieto dažādu pārtikas saindēšanos gadījumos, kā arī pēc ārstēšanās ar preparātiem, kuri toksiski ietekmē aknas.

Tautas dziedniecībā krūma čužas tējas izmanto, kā plašas iedarbības antiseptisku līdzekli, piemēram, cistīta, urīnpūšļa sistēmas iekaisuma gadījumā, ar to skalo degunu saaukstēšanās gadījumā. Ar tā nostādinājumiem skalo acis, konjunktivīta gadījumā.

Augu var izmantot arī vannās, lai atbrīvotu ādu no pinnēm un izsitumiem, kājas no kāju sēnītes un var arī skalot matus, lai tos stiprinātu.


Nav ieteicams lietot

Ar krūmu čužu jābūt uzmanīgam, ja ir kādas problēmas ar aknām, nierēm, nierakmeņu slimība, artrīts, kā arī grūtniecības un laktācijas periodā.