Vērmele
ARTEMISIA ABSINTHIUM

  

  • angliski: Wormwood
  • vāciski: Wermut
  • zviedru: malört
  • igauņu: koirohi
  • lietuviešu: kartusis kietis
  • krievu: полынь горькая

Daudzgadīgs augs, augumā no 60-100cm ar īsu sakneni. Sakņu sistēma ir mietveida. Stublāji stāvi, pie pamatnes pārkoksnējas, augsdaļā veidojas atzari.Stublājs un lapas pelēcīgi sudrabotas. Ziediņi ir sīki, savākti mazos bumbuļveida groziņos, novietoti uz maziem katiņiem. Katrā groziņā ir ap 80 mazi cauruļveida ziediņu. Augļi- brūnganas sēkliņas vidēji 1mm garas. Zied jūnijā- augustā. Augļi nobriest augustā- septembrī.

Augam raksturīga izteikts, spēcīga smarža un ļoti rūgta garša.

Pamatnes lapas un lapu dzinuus ievāc līdz augs sāk ziedēt. Ziedkopas kopā ar auga stublājiem (20-25cm) ievāc augaziedēšanas laikā. Augu ir jāizžāvē laicīgi, ja žāvēšanas proces ievelkas, tad drogas brūnē. Iespējas žāvēt to ir labi vēdināmās, apēnotās telpās vai piespiedu žāvētājos nepārsniedzot 45C.

Vērmelē ir no 0.12-2% ēteriskās eļļas, flavonoīdi, miecvielas, karotīns, lignanīns, organiskās skābes (ābolu, dzintara), askorbīna skābe, rūgtie laktonīni: absintīns un anabsintīns, kumarīna veida vielas (eskulīns, umbelliferons, kumarīns), makro un mikro elementi, fillohinoni, prohamazulenogēni, ketolaktoni, krahmalu, sveķus, olbaltumvielas, fitoncīdus, ēteriskās vielas, kuru sastāvā ir tuions, tuiona spirts, hamazulenogēns, pinēns, fellandrēns, kadinēns un citas vielas.

Ārstnieciskā nozīme

Vērmeles nostādinājumi pastiprina kuņģa sulas sekrēciju, uzlabo apetīti, tam piemīt žulti dzenošas īpašības.

Vērmeles nostādinājums, ekstrakts vai uzlējums, pateicoties rūgtvielām lieti noder lai rosinātu apetīti un uzlabotu gremošanas orgānu darbību. Kairinot mutes dobuma garša receptorus, auga aktīvās vielas reflektori izsauc kuņģa un zarnu trakta sekretoro funkciju. Pamata lomu šai parādībai ieņem absintīns. Tas stimulē gremošanas orgānu sekretoros dziedzerus, palielina žults, aizkuņģa dziedzera un kuņģas sulas sekrēciju. Rūgtvielu iedarbība parādās aptuveni 30 minūtes pēc to lietošanas.

Lietojot vērmeles preperātus izzūd sāpes, dispepsijas simptomi, uzlabojas apetīte, normalizējas vēdera izeja, paaugstinās kuņģa skābes saturs, zūd dedzināšanas sajūta, mazinās gāzu veidošanās zarnās.

Vērmeles ārstnieciskās īpašības, ārstējot kuņģa un zarnu traktu, pastiprina, apvienojot to ar citiem ārstnieciskajiem augiem, kuriem piemīt žulti dzenoša iedarbība.

Rūgtie laktoni absintīns un anabsintīns rada pretiekaisuma un pretmikrobu iedarbību. Triterpēnu savienojumi rada izteiktu pretiekaisuma efektu, stimulē retikuloendoteliālo sistēmu un fagocītisko aktivitāti.

Vērmeles preperāti paaugstina organisma izturību, pret dažādiem nelabvēlīgiem faktorie. Attiecīgi vērmeli var droši pielietot pēc slimošanas, gripas, pēcinfekcijas un pēcoperāciju stāvokļa atvieglošanai.

Ir noteikta baktericīda un fungicīda iedarbība, kuru rada nepiesātinātie ogļūdeņraži, kuri iegūti no vērmeles. Tai pat laikā augs rada arī antiseptisku un fitoncīdu iedarbību.

Ar vērmeli var mazināt iekaisuma procesus un veiksmīgi dziedēt brūces.

Lielas vērmeļu devas rada CNS uzbudinājumu, kam seko kopēja nomāktība.

Vērmeli plaši pielieto arī  tautas medicīnā. Tautas medicīnā to izmanto kā žulti dzenošu, antiseptisku, pretiekaisuma, urīna dzenošu, prettārpu, pret krampju, sāpju remdējošu, pret malārijas līdzekli un kā vieglu miegu raisošu zāli.

Novārījumu un nostādinājumu izmanto, lai ārstētu hroniskas aizkuņģa dziedzera un žults izdales ceļu slimības, dispepsiju, aknas un žultspūšļa slimības, kā arī ja zūd apetīte un ir traucēts miegs.

Tautas medicīnā, populārs ir arī vērmeles nostādinājums alkoholā (70%), kuru ilgi var uzglabāt un vieglāk pielietot. Parasti to lieto 15-20 minūtes pirms ēšanas, lai rosinātu apetīti un pastiprinātu gremošanu.

Vērmeles ūdens nostādinājumu var pielietot mutes dobuma skalošanai, lai novērstu nepatīkamu smaku. Vērmele ir viena no galvenajām sastāvdaļām tēju maisījumos, kuri paredzēti prostatas adenomas, vīrieša neauglības, biežas pollūcijas ārstēšanai.

Vērmeli lieto arī kompresēm, lai mazinātu sasitumu tūsku, ārstētu čūlas un slikti dzīstošas brūces. Īpaši efektīva vērmele atzīta izmežģījumu un dzīpslu sastiepšanas gadījumā.

Vīriešiem

Vērmeli izmanto, lai ārstētu prostatas adenomu, vīriešu “nespēku”, pastiprinātu seksuālo uzbudinājumu un biežas pollūcijas.

Nav ieteicams lietot

Neskatoties uz lielo daudzumu vērtīgo īpašību, vērmele ne tuvu nav tā nekaitīgākā zālīte- blaknes no šīs zālītes var rasties ievērojamas. Saprotams, ka to nevar lietot grūtnieces, jo šis augs ir abortīvu iedarbību. Tā nederēs arī laktācijas laikā, pazemināta skābuma organisma, kuņģa un zarnu saasinātu slimību gadījumā. Protams, to nedrīkst lietot, kam pret šo augu ir alerģija. Pat ja neviens no ierobežojumiem nav, vērmeli ir jālieto piesardzīgi.

Pārlieku lielas vērmeles devas un nekontrolēta ārstēšanās ar to, var radīt visnotaļ smagu saindēšanos, kuru pavadīs krampji, vemšana, ģīboņi, nervu sistēmas traucējumi un halucionācijas. Tāpēc neatkarīgi, kas tiek ārstēts ar vērmeles palīdzību, to nav ieteicams lietot ilgāk par vienu mēnesi. Un vēl labāk ieturēt pauzi un turpināt ārstēšanos- sadalīt visu ārstēšanās ciklu vairākos posmos.

Pārtikas nozīme

Vērmele tiek izmantota, galvenokārt, kā piedeva un garšviela dažādos ēdienos. Pēc latīniskā nosaukuma jau saprotams, ka šis augs ir galvenā sastāvdaļa, šodienā, jau aizliegtajam absintam. Jā, es saprotu, ka veikalā varat nopirkt absintu, taču tas ne tuvu nav patiesais absints ar savu patieso iedarbību. Tieši savas iedarbības dēļ tas tika aizliegts, jo pateicoties absintam, daudz cilvēku guva nervu sistēmas darbības problēmas- slimības. Bet šur, tur vēl aizvien vērmele tiek pievienota vīniem un stiprajiem dzērieniem. Bet vienmēr, jāsaprot, ka pārdozējot, var rasties veselības problēmas.

Taču izmantojot vērmeli, kā garšvielu, piemēram, pie gaļas, pārdozēt nebūs iespējams. Šim nolūkam ievāc auga lapas un ziedošas galotnītes, tās žāvē un tālāk jau pievieno ēdieniem.

Kosmētiskā nozīme

Kosmētiskām vajadzībām tiek izmantotas visdažādākās vībotnes, gan parastā vībotne, gan vērmele un arī citas, retāk sastopamas, starp ārstniecības augiem Latvijā. Vībotnēs ir viens unikāls savienojums artemizīns, kurš rada pretaudzēju, prethelmintu un antibakteriālas īpašības. Protams, šajos augos ir arī organiskās skābes, ēteriskās eļļas, vitamīni, makro- un mikroelementi.

Visbiežāk ārstnieciskajā kosmētikā izmanto vērmeli un parasto vībotni, kaut parastā biežāk sastopama tautas medicīnā, to izmanto, kā nostādinājumus un novārījumus. Vērmeles ekstraktam piemīt nomierinošas, pretiekaisuma, antibakteriālas un mitrinošas īpašības, kā arī tā veicina matu augšanu.

Šie augi spēj atrisināt daudz un dažādu estētisku ādas problēmu. Āda pēc vērmeles ekstrakta lietošanas kļūst tvirta un iestiepta, uzlabojās tās tekstūra un krāsa.

Lielās koncentrācijas ekstraktus pielieto galvas mazgāšanai. Tie regulē galvas ādas tauku dziedzerus, turklāt uzlabo apasiņošanos matu sīpolos, kas stimulē matu augšanu. Nostādinājums iedarbojas iznīcinoši arī uz sēnīšu kultūru un patogēnajām baktērijām, kuru dēļ nereti parādās blaugznas. Pateicoties pretniezes un brūču dziedējošam efektam, vērmeles preparātus var veiksmīgi pielietot lai ārstētu seboreju un cīnītos pret blaugznām.

Visbiežāk vībotnes izmanto kosmētikā ar šādu efektu:

  • Pretiekaisuma;
  • Pretmikrobu;
  • Antioksidanta;
  • Aizsargājošs;
  • Seboregulējošs.

Dermatoloģijā šos augus izmanto, lai cīnītos ar visa veida ādas iekaisumiem un lai atbrīvotos no dažnedažādiem ādas defektiem. Ekstrakti iedarbojas uz kairinājumu, sasārtumiem, niezi un tūsku. Vībotne lieliski noder arī, lai ārstētu galvas ādu un cīnītos pret matu izkrišanu. Turklāt, vērmeli pielieto līdzekļos, kas saistās ar pārlieku lielu svīšanu.

Vībotnes nerada nekādas blaknes un ir drošas ārīgai lietošanai, neskaitot gadījumus, kad ir individuāla auga nepanesamība vai alerģija uz to.

Lasīt par ārstniecības vēršmēli ->