Cemere platlapu
Sium latifolium

   

  • latviski: platlapu cemere
  • angliski: greater Water-parsnip
  • vāciski: Breitblättriger Merk
  • zviedru: vattenmärke
  • igauņu: harilik jõgiputk
  • lietuviešu: plačialapė drėgmenė
  • krievu: поручейник широколистный

Platlapu cemere daudzgadīgs augs, augumā 70-120cm, ar īsu sakneni. Stublājs sazarots augšējā daļā. Auga lapas 15-30cm garas un 7-12cm platas, pie pamatnes lapas var būt 50-100cm garas un 10-25cm platas. Augam mēdz būt zemūdens un virsūdens lapas.

Ziedi veido čemurus, baltā krāsā. Augļi 3-4mm garumā, 2.5-3mm platumā.

Ārstnieciskam nolūkam izmanto auga virszemes daļu (stublājus, lapas un ziedus) un saknes. Augs tiek ievākts un žāvēts. Droga tiek uzglabāta auduma maisiņos, tumšā un sausā vietā.

Platlapu cemeres sakne satur poliacetilēna savienojumus un kumarīnu. Stublāji, lapas un ziedi ir bagāti ar flavonoīdiem. Stublājos un lapās ir kumarīni un kvercetīns. Ziedkopās atrasti kumarīni, kempferols, kvercetīns. Ziedos kvercetīns un kempferols. Augļos ir ēteriskās eļļas, kuru sastāvā ir limonēns 89, perila aldehīds 4, alfa felandrēns (negatavos augļos), alfa pinēns, beta pinēns, beta bizobolēns, alfa kurkumēns, p-cimols, kamfēns, mircēns, siola acetāts, augu tauki (10-25%), to sastāvā: linolskābe 47-52%, oleīnskābe 0.6%, petrozelīnskābe 35%, augstākie alifātiskie ogļhidrāti.

Ārstnieciskā nozīme

Platlapu cemeres ārstnieciskās īpašības nodrošina tajā esošie poliacetilēna savienojumi un kumarīni. Šīs vielas arī rada stimulējošas, urīna dzenošas, pretiekaisuma un pret cingas idarbību.

Tautas medicīnā šo augu lieto jau vēsturiski, lai atbrīvotos no akmeņiem nierēs, kā urīna dzenošu un pret cingas līdzekli. Šo augu pielieto cistīta ārstēšanai, kā pretiekaisuma līdzekli. Izmanto arī, lai ārstētu zarnu čūlas, šim nolūkam ēd vārītas saknes.

Nav ieteicams lietot

Augs nav līdz galam izpētīts un ir arī indīgs. To nedrīkst lietot grūtniecības un laktācijas periodā, kā arī aizliegts to dot maziem bērniem. Lietojot augu iekšķīgi, tas var kairināt gremošanas traktu, nomākt CNS līdz pat iestājas paralīze.

Lasīt par parasto cigoriņu ->