Pirts slotiņu veidi
Pirts slotiņu dažādība un īsi apraksti

Alksnis

Vēl viena bērza slotiņai līdzvērtīga slotiņa. Analoģiski bērza un kļavas slotiņai, alkšņa lapiņa ir pie ādas pielīpoša, attiecīgi, visnotaļ labi spēj uzsūkt sevī sviedrus, izvada šlakvielas un toksīnus, un iedarbojas uz ādu.

Alkšņa pirts slotiņa būs arī izturīgo slotiņu rindās līdzvērtīga bērzu slotiņai.

Šī slotiņa noderēs locītavu slimību profilaksei, kā arī balsta un kustības aparāta dziedināšanai. Sirds slimību gadījumā iesaka uz alkšņa zariem pagulēt- pērtuvē, uz lāvas vai arī ar slotiņu viegli nopērties/ veikt masāžu.

Bērzs

Šī pirts slota ir viennozīmīgi pati populārākā. Tai piemīt maigas, taču dziļi attīrošas īpašības, veicina šlakvielu un sāļu izdali no organisma. Tā ir bērza lapu īpašība, kura pielīp pie ķermeņa un uzsūc sevī sviedrus, un tiek norauti nost no ķermeņa. Bērzu pirts slota ir lielisks palīgs cilvēkiem, kuriem ir problēmas ar nierēm un īpaši tiem cilvēkiem, kuri sirgst ar bronhiālo astmu- veicina gļotvielu apriti elpceļos, paplašina bronhus, palielina elpceļu ventilāciju. Šādas slotiņas var iegādāties pie cilvēkiem, kas tās sagatavo vai labāk sagatavot pašam.

Eikalipts

Pēdējā laikā tas ir guvis milzīgu piekrišanu, kaut arī ar to pērties ir visnotaļ sarežģīti, jo tas ir ciets un lapas tam ir garas. Pamatā tas ir tamdēļ, ka šī pirts slotiņa ir spējīga spēcīgi iedarboties, noņemot sāpes, radikulīta, neiralģijas, sasitumu, sastiepumu, muskuļu iekaisumu gadījumā. Šobrīd arī izmanto dažādās terapijas eikaliptu eļļas, kas ir alternatīva eikalipta pirts slotiņas iedarbībai pērtuvē- gan uz ķermeni kopumā, gan uz elpošanas orgāniem. Eikalipts spēs palīdzēt arī ādas slimības gadījumos, jo arī tajā ir gana daudz miecvielu. Lai atvieglotu pēršanos ar šādu slotiņu, to nereti jauc iekšā bērzu slotiņās sastāvā.

Ieva

Ievas pirts slotiņām ir savas īpatnības. Tā zariņi nebūs īpaši elastīgi, kā bērza, oša, lazdas slotiņām, taču pēc dziednieciskajām īpašībām tā neatpaliek. Tai piemīt visspēcīgākās baktericīdās un dezinficējošās īpašības, kā citām slotiņām. Šādas īpašības piemīt visām auga daļām. Ar ievas zariem senākos laikos attīrīja ūdeni, noturot ievu ūdenī, to pēc pāris stundām varēja bez bailēm lietot. Šo ūdeni pielietoja arī brūču skalošanai, kā tīru.

Kārstā ūdenī atmērcēta ievas pirts slotiņa dos maigu un vieglu aromātu, mazliet līdzīgu maltu mandeļu smaržai. Peroties ar šādu pirts slotiņu der atcerēties, ka pārlieku aizrauties nevajadzētu. Tas satur milzum daudz fitoncīdu, kuri nelielās devās iedarbojas labvēlīgi uz organismu, pie lielām devām var arī “nesmuki pajokot”.

Vislabāk ievas zarus apvienot ar citu koku zariņiem un taisīt jauktā tipa pirts slotiņu.

Kadiķis

Unikāla pirts slotiņa, ne tikai pēc tās īpašībām, bet arī izskata. Nepareizi noplaucēta un sagatavota slotiņa viennozīmīgi sabojās ādu pēršanās laikā. Jo kadiķis ir ass un samērā ciets. Taču ja iemācās ar to pērties, tad ar tā palīdzību var uztaisīt lielisku masāžu, kas veicinās radikulīta, neiralģijas, podagras un reimatisma ārstēšanu.

Pateicoties lielajam ēterisko eļļu daudzumam, kadiķu pirts slotiņai piemīt baktericīdas, pretiekaisuma un antiseptiskas īpašības. Tieši tāpēc šo slotiņu visbiežāk izmanto gripas epidēmijas un saaukstēšanās slimību laikā. Ar kadiķa pirts slotiņām var ārstēt jeb kāda veida alerģijas.

Kļava

Pēc īpašībām mazliet atgādina bērza slotiņu. Tai ir lielas lapas, kas pielīp pie ādas, tādā veidā labi rada svīšanas efektu uzsūcot sevī sviedrus, šlakvielas, sāļus un citas vielas, kuras ir kaitīgas mūsu organisam.

Jaunās kļavas lapās ir alkaloīdi, miecvielas un askorbīnskābe , kas rada pretsāpju un pretiekaisumu efektu. Efektīvi dziedē brūces, dezinficējot tās! Ja, ir izdevies savākt šādu pirts slotiņu, tad var teikt, ka ir noveicies- jo tai ir kā bērza tā liepas slotiņas efekts.

Lazda

Šīs slotiņas ir reti sastopamas, taču tai var pievērst īpašu uzmanību. Ne velti arī senajiem slāviem lazda bija svētais koks. Šim kokam ārstnieciskas īpašības piemīt gan mizai, gan lapām, gan augļiem. Vienīgi no lazdas gatavojot pirts slotas ir svarīgi ievērot, to ir nepieciešams gatavot mirklī, kad zari ir jauni ar lielām lapām. Tādas pirts slotiņas būs daudzkārt izturīgākas un tajās būs daudz vērtīgo vielu. Kā arī lapu izmērs palielinās temperatūru pēršanās mirklī.

Lazdas mizā būs daudz miecvielu, lapās daudzveidīgas bioloģiski aktīvas vielas. Šīs īpašības var izmantot, lai ārstētu ādas slimības, dziedēt brūces, palielinātu vielmaiņu, īpaši noderīgs tas ir cukura diabēta slimniekiem.

Liepa

Liepu slotiņa agrāk bija tik pat populāra, kā bērza un ozolkoka slotiņa, šobrīd šī slotiņa tiek izmantota jau retāk. Retāk tā ir sastopama tīrā veidā, biežāk jauktu slotiņu variantos. Iespējams, cilvēki vienkārši ir aizmirsuši, par tik brīnišķīgu palīgu un dziednieku, kā liepa. Tā spēj noņemt galvas sāpes, mazināt elpošanas orgānu slimības un būt lielisks nomierinošs līdzeklis. Saaukstēšanās gadījumos, tai vienkārši nav līdzvērtīgu pirts slotiņu. Liepu pirts slotiņas ir lielisks sviedru dzenošs līdzeklis. Kārtīgi noperoties ar šo slotiņu, tā būs kā burvīga masāža nierēm un urīnceļiem.

Nātre

Nātres slotiņas izmanto, kā pirmo palīdzību reimatisma, radikulīta, podagras un artrīta gadījumā. Par šo slotiņu atceras tad, kad parādās sāpes locītavās. Pirms to lietot, ieteicams tam vairākas reizes uztaisīt kontrasta dušu- karsts, auksts ūdens. Taču ir cienītāji, kuri to izmanto svaigā veidā, tā panākot labāku efektu uz reimatisma ārstēšanu. Pirms lietošanas pašam ir jābūt labi izsildītam. Pēršanās notiek maigi, mēreni un glāstoši.

Nātres slotiņu ārstnieciskās īpašības ir pamatojamas ar to, ka tās satur skudruskābi, kas uzlabo asinsriti, tonizē un stiprina organismu. Nātri nereti izmanto kā antiseptiķi un brūču dziedējošu līdzekli ādas slimību gadījumā. Labākam efektam izvēlas jaunu nātri, neilgi to atmērcējot kārstā ūdenī. Protams, ka pēršanās radīs mazliet durstošu sajūtu, taču tā ir pārejoša. Šī slotiņa arī būs lielisks palīgs aterosklerozes gadījumā.

Osis

Teikšu, ka šī tipa slotiņa ir viena no interesantākajām. Tas saistās ar to, ka pats augs ir indīgs, taču pareizi lietojot no tā var iegūt spēcīgu ārstniecisko efektu. Tas ir saistāms ar specifisko un indīgo vielu klātbūtni. Nav noslēpums, ka daudzos ārīgi lietojamos līdzekļos arī zinātniskajā medicīnā satur nelielu daudzumu indes- kas parasti uzlabo pacienta stāvokli vai veicina pilnīgu izārstēšanos.

Oša pirts slotiņai piemīt pretiekaisuma un brūču dziedējošas īpašības. Spēcīgs antiseptiķis! Masāža ar šādu pirts slotiņu mazinās radikulīta, reimatisma, artrīta, podagras radītos simptomus. To var pielietot elpceļu slimību gadījumā. Starp citu vēlams ir arī elpot šīs slotiņas garaiņus- parasti pērtuvē vienkārši elpo cauri slotiņai.

Ozols

Šī koka pirts slotas ir grūtāk sagatavot, jo ozols nav tik izplatīts dabā, kā bērzs. Taču dziednieciskās īpašības šī koka pirts slotiņā ir liels. Tas ir neaizvietojams ādas slimību, pārlieku svīšanas gadījumā un tam piemīt pretiekaisuma īpašības. Šī pirts slotiņa būs daudz izturīgāka arī par bērza slotiņu. Ozolkoka pirts slotiņai ir lielākas lapas un tādā veidā tā ir daudz blīvāka. Ja esat cilvēks, kam patīk liels karstums, tad šī slotiņa būs tieši jums, kā radīta.

Šī pirts slotiņa neuzsūks sevī sviedrus un nespēs padarīt ādu mīkstāku, taču tā padarīs to elastīgāku un tvirtāku- pateicoties tajā esošajām miecvielām.

Ozolkoka slotiņa tiek rekomendēta cilvēkiem ar taukainu ādu, un tiem kuri bieži slimo ar ādas slimībām, kā arī hipertoniķiem un sirds slimniekiem, jo iedarbojas nomierinoši uz CNS un mazina arteriālo asins spiedienu. Kā jau zinām, arī ozolkoka mizu izmanto bieži vannās, lai ārstētu sieviešu slimības.

Pīlādzis

Pirmām kārtām, pīlādža pirts slotiņa, spēcīgi attīrīs un dezinficēs gaisu pērtuvē. Pīlādzim izdalās specifiskas vielas, kuras ir nāvējošas daudzām baktērijām un sēnītēm. Šī īpašība arī lieti noder cilvēkam.

Pīlādža pirts slotiņa ir ērta lietošanā, tā ir visnotaļ izturīga un lokana. To der izmantot hipertonijas un aterosklerozes gadījumā.

Šādai slotiņai vajag pievienot klāt arī biškrēsliņu, tas spēs dot mundrumu un svaigumu. Uzlabos garastāvokli un palielinās spēkus. Taču šādas slotiņas vajag lietot, tikai gadījumos, kad pirtī ejat no rīta vai dienas pirmajā pusē, jo uz nakti, tā neļaus gulēt un radīs bezmiegu.

Vībotne

Šī slotiņa ir stipri individuāla, kā kuram tā patīk. To noplaucējot ir jūtama tā rūgtā smarža, kura ne visiem ir tīkama. Visbiežāk šo zālīti izmanto, kā papildus sastāvdaļu citām slotiņām to vienkārši iesienot citām slotām viducī- jo tā ir ne visai izturīga. Visideālākā saskaņa vībotnei ir ar bērzu- samazināsies izteikti rūgtā smarža.

Tai ir spēcīgas dezinficējošās īpašības. Ar to senatnē kvēpināja telpas, kurā kāds slimoja un nīdēja no mājas ārā kaitēkļus.

Vībotnes slotiņa arī palīdzēs nomierināties, mazinās saspringumu un veicinās labāku miegu. Tā ir dabisks analģētiķis (pretsāpju līdzeklis) un tai ir tonizējošs efekts.

Šī zālīte pirtīs noderēs arī atmiņas stiprināšanai- pamēģini redzēsi efektu. Kuru zina jau daudzus gadu simtus