Izops ārstniecības
HYSSOPUS OFFICINALIS L.

   

  • angliski: Hyssop
  • vāciski: Ysop
  • zviedru: isop
  • igauņu: harilik iisop
  • lietuviešu: vaistinis isopas
  • krievu: иссоп лекарственный

Ārstniecības izops ir puskrūms, augumā no 20-50cm, retos gadījumos līdz 80cm. Tam ir spēcīga, koksnaina sakne un spēcīgi koksnaini, četršķautņaini, stāvi zari. Lapas pretējas, sēdošas, lancetveidīgas ar nedaudz noliektām lapu maliņām (2-4cm garas), augšējās lapas sīkākas. Ziediņi maziņi, novietoti pie augšējo lapu kājiņas pa 3-7 gabaliem, bieži veido ziedkopas, kuras vērstas uz vienu pusi.

Augs zied sākot ar jūniju un līdz pat septembrim, augļi nogatavojas sākot ar augustu.

Ārstnieciskam nolūkam izmanto auga virszemes daļu (īpaši zaru galotnes ar ziediem). Augu ievāc ziedēšanas perioda sākumā (jūnija beigās un jūlija sākumā). Augu žāvē ēnainās, labi vedināmās telpās vai piespiedu žāvētājos nepārsniedzot 40C. Augu var uzglabāt vidēji 2-3 gadus.

Labos augšanas apstākļos augs mēdz uzziedēt atkārtoti. Pēc ievākšanas augu ieteicams mēslot. Augu var lietot arī svaigu visas vasaras garumā, nogriežot no auga nepieciešamo zariņu daudzumu, vai noplēšot tikai tā lapiņas.

Izops satur ēteriskās eļļas (lapās līdz 1.15%, ziedkopās līdz 1.98%); ziedos- flavonoīdi (diosmīns, izopīns); zālē- triterpēna skābes (oleanola un ursulskābe), miecvielas un rūgtvielas, sveķi, gumijvielas, pigmenti. Ēteriskās eļļas sastāvā ietilpst: 1-pinokampfons, alfa pinēns (1%), beta pinēns 5%, cineols, kamfēns, 1-pinokampfeols un tā etiķa ēteri, seskviterpēni. Auga raksturīgi ir arī dažādi aromātiskie elementi- spirti, fenoli, aldegīdi un ketoni.

Ārstnieciskā nozīme

Ārstniecības izops reti kurā valstī ir atzīts par medicīnā pielietojamu augu, taču tautas medicīnā tas ieņem nozīmīgu vietu, lai ārstētu dažādas slimības un būtu, kā vērtīgs profilaktisks līdzeklis.

Ārstniecības izkopa ārstnieciskās īpašības: spazmolītiskas, atkrēpošanos veicinošs, brūču dziedējošs, karminatīvs, dezinficējošs. Kā arī tas veicina labāku gremošanu, pastiprina kuņģa sulas izdali un veicina apetīti. Palielina gļotu izdali augšējos elpceļos, piemīt vājas urīna dzenošas īpašības. Mazina sviedru izdali!

Tautas medicīnā ārstniecības izopu pielieto hronisku augšējo elpceļu slimību ārstēšanā (bronhīts, traheīts un laringīts), bronhiālās astmas un gremošanas trakta slimību ārstēšanā. To nereti izmanto brūču kopšanas līdzekļos.

Izopa lapas un ziedus pielieto, lai ārstētu kuņģa- zarnu traktu, anēmiju, neirozes, stenokardiju, pārlieku sviedru izdali, reimatismu, hronisku kolītu, meteorismu. Kā arī kā pret tārpu, urīna dzenošu un viegli tonizējošu līdzekli. Ārstniecības izopa ēterisko eļļu lieto, nierakmeņu, sirds slimību, elpceļu iekaisuma gadījumos.

Ārēji izopa novārījumus un nostādinājumus lieto acu skalošanai, arī lai skalotu mutes dobumu stomatīta, rīkles iekaisumu un balss zuduma gadījumos. No tā var taisīt arī kompreses sasitumu, hematomu un ekzēmas gadījumā.

Nav ieteicams lietot

Ar ārstniecības izopu ir jābūt uzmanīgam, kā ar vairums augu! Tā pārdozēšanas gadījumā var novērot sirdsklauves, krasu asins spiediena kritumu un dažkārt pat drudzi. Šis augs ir aizliegts grūtniecības laikā. To nedrīkst lietot epilepsijas slimnieki, cilvēki ar paaugstinātu nervu jūtību, kā arī bērniem līdz 12 gadu vecumam.

Lasīt par Kanāda jānīti->