Melnaugļu aronija 
Aronia melanocarpa (Michx.) Elliot

Aronija ir 2-5m augsts krūms. Vecie stublāji ir pelēcīgi- melni, jaunie stublāji ķiršu sarkani, gadus veci dzinumi tumši zaļi. Lapas stāv pamīšus, olveida vai ovālas ar zobainu malu. Ziedi balti vai rozā, sakopoti vairogveida kopās. Zied maijā- jūnijā.

Augļi līdzīgi pīlādzim, tikai melni vai tumši purpura krāsā. Augļi ir sulīgi ar diametru līdz 1.5cm Augļi nogatavojas septembrī- oktobrī. No pilnvērtīga krūma var ievākt 5-8kg augļu.

Melnaugļu aronija Latvijā tiek audzēta dārzos.

Ārstniecības nolūkam izmanto aronijas augļus. Ievāc augļus sākot ar septembri līdz pat pirmajai oktobra pusei. Pēc ievākšanas uzglabā vēsā vietā, ne ilgāk par 3 dienām pēc ievākšanas, taču ja temperatūra nepārsniedz +5C uzglabāt var līdz 2 mēnešiem. Var augļus arī žāvēt, svaigā gaisā vai žāvētājos nepārsniedzot 60C temperatūru.

Aronijā ir līdz 10% cukurs, kā arī ābolu un citas dabīgās skābes līdz 1,3%; pektīnvielas līdz 0.75%; miecvielas līdz 0.6%; askorbīnskābi (vitamīns Q-15 mg/%, citrīns (vitamīns P)- 2000mg/%, karotīnu- 2mg/%, riboflavīnu- 0.13mg/%, folijskābi- 0.1 mg/%, nikotīna skābi (vitamīns PP)- 0.5mg/%, vitamīnu E, tokoferolu- 1.5mg/%, fillohinonu- 0.8mg/%, pirodoksīnu- 0.06mg/%, niacīnu- 0.3mg/%, tiamīnu-0.01mg/%, kā arī amigdalīnu, kumarīnu, rutīnu, kvercetīnu, kvercitrīnu, hesperidīnu, katehīnu, cianidīnu un glikozīdus, sorbītu, antociānus, flavonoīdus un citus savienojumus. No mikro un makro elementiem īpaši izceļas dzelzs- 1.2mg uz 100 gr. ogu; mangāns- 0.5mg, jods 5-8mkg uz 100gr, kā arī molibdēna, bora, mangāna, vara sāļi.

Ārstnieciskā nozīme

Melnaugļu aroniju augļu sula veicina apetīti, pastiprina kuņģa sulas skābumu un palielina gremošanas procesus. Sula labi saglabā sevī vērtīgos vitamīnus un paaugstina organisma aizsargspējas.

Svaigā veidā aronijas augļi un to sula ar ir augstvērtīga, ievērojami mazinot arteriālo spiedienu hipertoniķiem, taču tai pat laikā cilvēkiem ar normālu asinsspiedienu, šāda iedarbība netiek novērota.

Tautas medicīnā melnaugļu aronijas augļus svaigā un žāvētā veidā izmanto, lai ārstētu hipertoniju ( lai uzturētu asinsvadu normālu caurlaidību un to sieniņu elastīgumu). Tāpat to pielieto arī dažādu asiņošanu ārstēšanā, hemorāģiskās diatēzes, kapilāro toksikozes, cukura diabēta, nieru slimību, zemas skābes gastrītu, masalu, izsitumu drudža, skarlatīna, reimatisma, alerģisku stāvokļu, hepatīta, saindēšanos, mitro ekzēmu un dažu citu ādas slimību ārstēšanai.

Lietojot aronijas augļus samazinās holesterīna saturs asinīs, cilvēkiem, kas slimo ar aterosklerozi. Aronijas augļus pielieto hipovitaminozes un avitaminozes profilaksei un ārstēšanai.

Nav ieteicams lietot

Jāpatur prātā, ka aronijas augļu un sulas lietošana medicīniskiem nolūkiem cilvēkiem ar paaugstinātu asins recēšanu, arteriālas hipotensijas, paaugstināta skābuma gastrītu, kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas peptisko čūlu, kā arī ar hiperaktisko gastrītu lietošana nav ieteicama.

Lasīt par meža aveni ->