Gurķene ārstniecības
BORAGO OFFICINALIS L.

  

  • angliski: Borage
  • vāciski: Borretsch
  • zviedru: gurkört
  • igauņu: harilik kurgirohi
  • lietuviešu: vaistinė agurklė
  • krievu: огуречник лекарственный

Ārstniecības gurķene ir viengadīgs augs, kurš klāts ar smalku apmatojumu, augumā 30-60cm, Stublājs sazarots, stāvs, rievots, sakņu sistēma mietveida ar neskaitāmām sānu saknītēm. Zemākās lapas uz kātiem, olformas. Augstākās lapas sēdošas un izstieptas formas. Neatkarīgi no lapu novietojuma, tās ir gaļīgas, apmatotas, gar malu zobotas.

Auga ziedēšanas laiks ir jūnijs- augusts. Ziedi zili vai zilā nokrāsā ar rozā toni, uz gariem ziedkātiem, veidojas stublāja augšpusē.

Auglis sastāv no četriem, lieliem, izstieptiem, mazliet izliektiem riekstiņiem tumši brūnā vai melnā krāsā. Sēklas maziņas. Sēklas nobriest augusta beigās- septembra sākumā. Sēklu dīgtspēja saglabājas līdz 3 gadiem.

Ārstnieciskam nolūkam pielieto visu auga virszemes daļu. Augu ievāc ziedēšanas laikā, to nogriežot līdz ar zemi, obligāti nogriežot vecās lapas. Lapas žāvē saule, vai labi vēdināmās telpās uz sietiem tās izklājot plānā slānī. Uzglabā drogu vēsā un sausā telpā, blīvi aizslēdzamā traukā ne ilgāk par 1 gadu.

Gatavas auga sēklas ievāc augusta beigās vai septembrī, obligāti sausā laikā un uzglabā tās papīra maisos.

Ārstniecības gurķenē ietilpst taukskābes, sveķvielas, saponīni, gļotvielas un miecvielas, kā arī ēteriskā eļļa. Turklāt augs ir bagāts ar retinolu, askorbīnskābi, silīcijskābi, ābolskābi un citronskābi, kālija nitrātiem, fosforu, litiju un kalciju.

Ārstniecības gurķenes eļļā atrasti gamma- linolēnskābe un cislinolēnskābe, kuras ir nepieciešamas prostaglandīnu sintēzē, kuriem piemīt pretiekaisuma īpašības. 

Ārstnieciskā nozīme

Ārstniecības gurķene ir lielisks Omega 6 avots. Augā esošās gļotvielas iedarbojas pārklājoši uz gremošanas trakta sieniņām. Pateicoties auga unikālajam sastāvam, tas iedarbojas- viegli caureju veicinoši, sedatīvi, pretiekaisuma, sviedru un urīna dzenoši. Augā esošās miecvielas uzlabo gremošanas procesu un palīdz organismam palielināt darba spējas. Saponīnu, savukārt, organismā palīdz līdzsvarot ūdens-sāļu balansu, iedarbojas arī sedatīvi, urīna dzenoši un veicina atkrēpošanos.

Ārstniecības gurķeni var pieskaitīt pie nezālēm, taču nereti tas tiek kultivēts arī kā salātu augs, protams, arī kā ārstniecības augs. Lietojot augu, kā pārtikas produktu, tas palielina organisma darba spējas, palīdz atbrīvoties no depresijas, hipohondrijas un melanholijas. Salāti no svaigām lapām ir lieliski asins sastāvu attīroši līdzekļi, kuri ir ieteicami kardioneirožu, pleirītu un dermatožu gadījumos.

Ar šī auga ūdens nostādinājumiem ārstē plaušu kataru, sirds neirozi, neirastēniju un galvas sāpes. Auga ziedu nostādinājums ir efektīvs urīna un sviedru dzenošs, kā arī mīkstinošs līdzeklis.

Vitaminizētie salāti normalizē vielmaiņu, novērš priekšlaicīgi iekaisuma procesus nierēs un zarnās, atbrīvo no satraukuma un aizkaitināmības, spēj uzlabot naktsmieru.

Ārstniecības gurķenes novārījumus lieto, lai ārstētu gastrītu ar samazinātu kuņģa sulas saturu. Auga sula ir efektīva neirodermatozes un ādas iekaisumu ārstēšanai.

Ārstniecības gurķeni var iekļaut ārstnieciskajās diētās, kad tiek ārstēta žultsakmeņu slimība, asinsvadu slimības, nieru un urīna izvades kanālu slimības, sirds neirozes, infarkts, tā kā augs spēj ietekmēt vielmaiņu procesus organismā un mazina nervu sistēmas saspringumu. Auga sēklas palīdz saglabāt laktāciju barojošām mātēm, kā arī palielināt piena daudzumu.

No auga lapām var taisīt kompreses podagras slimnieki.

Nav ieteicams lietot

Kaut arī augam ir daudz vērtīgu īpašību, arī tas var radīt savas blaknes- dažu orgānu darbības nobīdes no normas. Kaitēt šis augs var aknām, tāpēc to nebūtu ieteicams lietot garākos kursos par vienu mēnesi. Ārstnieciskam nolūkam gurķeni vēlams lietot, kā sastāvdaļu maisījumiem, ne kā patstāvīgu augu.

Uztura receptes

Salāti ar ārstniecības gurķeni

100 gr. gurķenes lapas, 40.gr loku, 1 vārīts kartupelis, 20 gr. krējuma, sāls.

Salāti no ārstniecības gurķenes, selerijas un lokiem.

50 gr. gurķenes lapas, 30 gr. selerijas, 30 gr. loku, 20 gr. krējuma, 1 ola, sāls un pipari.

Salāti no ārstniecības gurķenes un mārrutkiem

60 gr. gurķenes lapas, 30 gr. sarīvēta mārrutka, 30 gr. vārīta kartupeļa, 20 gr. krējuma, sāls un pipari.

Ārstniecības gurķenes aukstā zupa

400 gr. maizes vasa, 60 gr. vārītas liellopu gaļas, 100 gr. gurķenes lapas, 40 gr. loku, 1 vārīts kartupelis, 30 gr. krējuma, 1 ola, 1 ēd.k. cukura, 3 gr. gatavu sinepju, 5gr. dilles, sāls.

Lasīt par gundegām->