Kosa tīruma
EQUISETUM ARVENSE

  

 • Angliski: field Horsetail
 • Vāciski: Acker-Schachtelhalm
 • Zviedru: åkerfräken
 • Igauņu: põldosi
 • Lietuviešu: dirvinis asiūklis
 • Krievu: хвощ полевой

Tīruma kosa ir daudzgadīgs augs ar garu, ložņājošu sakneni un smalkām saknītēm. Agrā pavasarī augs veido nesazarotus, sarkani brūnus stublājus augumā līdz 25cm, kuru galotnē ir sporu vālīte. Sporas nobriest maijā, pēc kā stublājs atmirst un veidojas neauglīgs, sazarots, zaļš augs augumā 30-60cm. Zari tam ir daudz, tie vērsti slīpi uz augšu. Lapas neattīstītas. Vasaras zaļie stublāji raupji, abrazīvi uz tausti, tas pateicoties silīcijskābes kristāliem, kuri veidojas uz tā.

Ārstnieciskiem nolūkiem izmanto vasaras zaļā auga virszemes daļu. Ievāc tos visas vasaras garumā, ātri žāvē ēnā vai žāvētājos, nepārsniedzot 40—50C temperatūru.

Augs satur flavonoīdus (kempferolu, apigenīnu, saponaretīnu, naringenīnu, dihidrokempferolu, ekvizetrīnu, izokvercetīnu, luteolīnu); askorbīnskābi (<0,2%), karotīnu, ābolskābi, akonītskābi, skābeņskābi, sitosterīnu, miecvielas, alkaloīdus (nikotīns, palustrīns), silīcijskābes atvasinājumus (<25%), augu taukus, rūgtvielas, sveķvielas, makro un mikroelementus.

Ārstnieciskā nozīme

Tīruma kosa iedarbojas urīna dzenoši un kā pretiekaisuma līdzeklis.

Cilvēkiem ar sirds dekompresijas slimībām, kuras pavada tūskas, tīruma kosa palielina diurēzi līdz pat 2 reizēm. Iedarbība parādās jau ar pirmajām auga lietošanas dienām un pārtraucot lietot augu, turpinās vēl 2-3 dienas.

Silīcijskābe sadaloties ūdenī veido sāļus, kuri viegli uzsūcas gremošanas traktā. Urīnā silīcijskābes kristāli veido aizsarg koloīdus, kuri neļauj veidoties citu minerālo komponentu kristāliem, liedzot iespēju veidoties akmeņiem urīnpūslī.

Veseliem cilvēkiem šis augs blaknes nerada, taču ilglaicīgi to lietojot var sāk iekaist nieru parenhīma, tāpēc tā izmantošana ne vienmēr ir droša.

Vairākkārtīgi pētījumi ir noteikuši, ka tīruma kosai piemīt arī asiņošanu apturošas un pretiekaisuma īpašības.  Tīruma kosas novārījumi uzlabo fosfora- kalcija vielmaiņu.

Augam piemīt detoksicējošas īpašības, tas spēj no organisma izvadīt svinu, līdz ar to šo augu var pielietot gadījumos, kad ir nācies saindēties ar šo metālu.

Augs plaši tiek pielietots tautas medicīnā. Novārījumus no nostādinājumus pielieto plaušu un elpceļu slimību, urīnpūšļa slimību, iekšējo asiņošanu, malārijas, sēžas nerva iekaisuma, dažādu formu cukura diabēta, sirds mazspējas, aterosklerozes un augsta arteriālā asinsspiediena ārstēšanā. Auga īpašības tiek pielietotas arī, lai ārstētu podagru un reimatismu.

Tautas medicīnā tīruma kosu izmanto maisījumos, kurus lieto arī ārīgi čūlu un vecu brūču gadījumā. No nostādinājuma un svaigas sulas taisa aplikācijas, kompreses, vannas, lai ārstētu abscesus, furunkulus, ēdes, ekzēmas, osteomielītu, ādas tuberkulozi.

Šī auga sulu var maisīt kopā ar parastās māllēpes sulu un iegūt efektīvu līdzekli ar kuru ārstēt augšējo elpceļu un bronhu slimības.

Augu izmanto arī, lai nomāktu vemšanas refleksu, kas noder caureju, dizentēriju, aknu un žultspūšļa, kā arī bronhu slimību gadījumā.

Nav ieteicams lietot

Augu nav ieteicams lietot grūtniecības un laktācijas periodā, kā arī nieru slimību gadījumā (nefrīts, nefrozes). Ir jāsaprot, ka auga sastāvā ir vielas, kuras pārdozējot var izdarīt kaitējumu Jūsu organismam.

Pārtikas nozīme

Pārtikas vajadzībām ievāc auga vālītes, kuras sastopamas pavasarī. Pirms augs pārvērties par "eglīti", sākumā augam ir sporu vālīte, tad tā atmirst un no zemes izspraucas auga ierastā forma. Titulbildē ir redzams piemērs (kreisajā pusē), tikai te jau vālīte ir atvērusies, vajag formu, kad tā vēl ir ciet. Tieši šajā brīdī augs ir maigu garšu, sulīgs un pat nedaudz salds. Šos dzinumus var ēst svaigus, cept vai arī vārīt. 

Var ievākt arī sakņu augļus. Šīs pavasarī sastopamās vālītes veidojas jau rudenī uz auga saknes un tos bieži meža cūkas rok un ēd. Tos var ēst arī cilvēks, vārot līdzvērtīgi kartupelim. Protams, izmēros tie ir ievērojami mazāki par kartupeli.

Der uzmanīties un būt absolūti drošam, ka ievācat pareizo augu!

Uztura receptes

Tīruma kosa ar pienu

1 glāze tīruma kosas ziedkopas, 1 glāze piena, 15 gr. cukura.

Tīruma kosas ziedkopas nomazgā, sagriež. Aplej ar pienu, pievieno cukuru, samaisa un ļauj nostāties 5-10 minūtes.

Tīruma kosas pildījums pīrādziņiem

200 gr. tīruma kosas, 50 gr. sīpola, 1 olu, 4 ēd.k. krējuma, sāls.

Tīruma kosas ziedkopas, attīrītas un nomazgātas, sagriež kopā ar vārītu olu, pievieno uz pannas sautētu sīpolu un krējumu, samaisīt un izmantot, kā pīrādziņu pildījumu.

Tīruma kosas zupa

300 gr. tīruma kosas ziedkopas, 300 gr. kartupeļa, 40 gr. krējuma, sāls.

Novāra kartupeļus, pievieno tīruma kosas ziedkopas un uzvāra. Pirms pasniedz zupai pievieno krējumu.

Tīruma kosas sacepums

100 gr. tīruma kosas, 100 gr. kartupeļu, 1 glāze piena, 1 ola, 10 gr. sviesta, sāls.

Sasmalcina tīruma kosas ziedkopas, pievieno kartupeļu biezeni un piena, olas maisījumu, sāla, piparo un cep cepeškrāsnī.

Tīruma kosas ziedkopu pavasara aukstā zupa

2 glāzes kvasa, 2 vārītus kartupeļu, 1 olu, 5-10 skābeņu lapas, 1 ēd.k. rīvēta mārrutka, 1 glāzi tīruma kosas ziedkopas, 1 tēj.k. cukura, 2 ēd.k. krējuma, 60 gr. desas, sinepes, sāls.

Vārītu olu, skābenes un tīruma kosas ziedkopas, aplej ar kvasu , pievieno kartupeli un mārrutku, sāla, pievieno sinepes un desas gabaliņus, pievieno krējumu.

Ceptas tīruma kosas ziedkopas ar sēnēm

200 gr. sēnes, 150 gr. tīruma kosas ziedkopas, 20 gr. sviesta, sāls.

Tīruma kosas ziedkopas samaisa ar vārītām sēnēm un sacep sviestā.

Tīruma kosas ziedkopas ceptas sviestā

200 gr. tīruma kosas ziedkopas, 60 gr. sviesta, sāls.

Mazgātas ziedkopas izvārta rīvmaizē un apcep sviestā.

Tīruma kosu ziedkopu sacepums ar gaļu podiņā

200 gr. tīruma kosu ziedkopu, 200 gr. gaļas, 150 gr. kartupeļu, 20 gr. tauku, 50 gr. krējuma.

Podiņā ieklāj sagrieztu kartupeli, pāri gaļas gabaliņus, tad tīruma kosu ziedkopas. Aplej ar krējumu. Podiņu virspusē pārklāj ar mīklu, kuru samaisa ar taukiem. Ar visu podiņu ievieto cepeškrāsnī un sautē līdz gatavs.

Tīruma kosas sacepums ar žāvētām sēnēm

50 gr. sausas sēnes, 200 gr. tīruma kosu ziedkopas, 40 gr. krējuma, sāls.

Izmērcē žāvētas sēnes, samaļ gaļas mašīnā, samaisa ar tīruma kosas ziedkopas, sāla. Ievieto visu metāla formās, aplej ar krējumu un sacep cepešu krāsnī.

Tīruma kosu ziedkopu kotletes

200 gr. tīruma kosu ziedkopu, 40 gr. mannas, 20 gr. rīvmaizes, 20 gr. tauku, 1 glāze piena.

Sasmalcina tīruma kosas ziedkopas, samaisa ar mannas biezputru, kura vārīta pienā, formē kotletes, izviļā rīvmaizē un cep cepešu krāsnī.

Tīruma kosas ziedkopu omlete

3 olas, 1 glāzi piena, 2 glāzes tīruma kosas ziedkopu, 15 gr. sviesta.

Olas samaisa ar pienu, pievieno sasmalcinātas ziedkopas, samaisa. Maisījumu lej uz nokarsētas pannas ar sviestu. Pannu pārklāj ar vāku un cep cepešu krāsnī.

Tīruma kosas ziedkopu omlete ar sieru

2 olas, 1 glāze piena, 2 glāzes tīruma kosas ziedkopas, 15 gr. sviesta, 30 gr. rīvēta siera.

Gatavo kā iepriekšējā receptē, tikai pievieno sieru.

Kosmētiskā iedarbība

Tīruma kosa ir lielisks silīcija dioksīda avots, minerāla, kurš nepieciešams veselīgu matu uzturēšanai, nagu stiprumam, kā arī lai stiprinātu ādas audus- tas ir tīruma kosas galvenais pielietojuma virziens kosmētikā. Silīcija dioksīds ir nepieciešams arī kolagēna un elastīna sintēzē, tas uzlabo šūnu reģenerāciju un stiprina asinsvadu sieniņas.

Tīruma kosā ir arī tādi vērtīgie elementi, kā flavonoīdi (kvercetīns, luteolīns), glikozīdi (kempferols, apigenīns), fenolās skābes, saponīni, alkaloīdi, citas skābes un fitoķīmiskie savienojumi.

Tīruma kosas preparāti klasifikācijā ir norādīti, kā biopreparāti un tos izmanto kosmētikā, kā sastāvdaļu, kurai piemīt ārstnieciskas īpašības. Pateicoties, ka šī sastāvdaļa veicina kolagēna sintēzi, tā mazina ādas grumbu izteiksmīgumu, palielina ādas tvirtumu, uzlabojot ādas tekstūru un toni. Šo augu izmanto, kā epitēlija reģeneratoru- to nodrošina saponīni un flavonoīdi.

Tīruma kosas ekstrakts rada arī antioksidanta un pretiekaisuma efektu, mazina tūsku. Šī sastāvdaļa arī ierobežo ādas tauku izstrādi un pat ietekmē/ nomāc vēža šūnu veidošanos spēju. Interesanti ir arī tas, ka tīruma kosa spēj absorbēt zelta jonus sevī.

Tīruma kosas ekstrakts rada mērenu antimikrobu aktivitāti- tā fitosavienojumi ir efektīvi pret daudziem mikrobiem un sēnītēm. Auga ekstrakts nomāc zelta stafilokoka, zarnu un Pseudomonas aeruginosa, kā arī salmonellas attīstības iespējas. Pretmikrobu un pretiekaisuma īpašības palīdz novērst ādas iekaisumus un visas iespējamās dermotoloģiskās slimības.

Tīruma kosa palīdzēs arī matu kopšanā! Šī auga ekstrakts uzlabos matu tekstūru un toni. Pētījumi ir pierādījuši, ka silīcija dioksīds un citi tā aktīvie elementi veicina labāku matu augšanu, profilaktiski darbojas pret blaugznu veidošanās, mazina matu izkrišanu, kā arī novērš matu galu šķelšanos.

Tīruma kosa ir ideāla sastāvdaļa, kas paredzēta delikātai sausas, jūtīgas, blāvas ādas kopšanai. Turklāt, to var droši pielietot, ādai uz kuras parādās novecošanas pazīmes.

Tīruma kosu pielieto:

 • Kā spēcīgu atindētāju, kurš attīra ādu, neradot sažūšanas efektu;
 • Kā atsvaidzinošu un izgludinošu sastāvdaļu;
 • Kā nomierinošu, iekaisuma mazinošu sastāvdaļu;
 • Kā ādu sagatavojošu, citas kosmētikas absorbcijai;
 • Kā matu augšanas un struktūras uzlabotāju;
 • Kā matu, nagu un ādas struktūras stiprinošu sastāvdaļu.

Tīruma kosa palīdz atrisināt arī dažādas dermotoloģiskas problēmas. Pētījumos noteikts, ka auga baktericīdās, pretiekaisuma, antiseptiskās, stiprinošās un antioksidanta īpašības palīdz ārstēt brūces, izsitumus, apdegumus, aknes radītus iekaisumus. Šis līdzeklis rada izteiktu terapeitisku efektu, pat pie nopietnām problēmām, kā karbunkuls un furunkuli!

Tīruma kosa spēj palīdzēt arī slāņojošos un lūstošu nagu gadījumā. Tīruma kosā ir arī aktīvie elementi, kuri stiprina nagus un palīdz novērst baltos plankumus tajos. Pēc Ķīnas tradīcijām šis augs palīdz risināt arī podoloģiskas problēmas un pat kāju apsaldējumus- tas iedarbojas uz kapilāriem un uzlabo lokālo mikrocirkulāciju, novēršot iekaisumu, sasārtumu, niezi un tulznas.

Tīrumu kosas izstrādājumus izmanto arī stomatoloģisku problēmu risināšanā, tādu kā gingvinīts, smaganu asiņošana un čūlu (afta) ārstēšanai. Šis augs palīdzēs arī tonzilīta ārstēšanai- skalo ar tīruma kosu saturošu līdzekli muti 3 minūšu garumā.

Ārīgi lietojot tīruma kosu blaknes rodas tikai saistīti ar individuālu alerģisku reakciju. Tīruma kosā ir augsts tanīnu, alkaloīdu un nikotīna saturs, kas retos gadījumos var radīt blaknes, kā ādas kairinājumu un savilktas ādas sajūtu.

Lasīt par ziemzaļu kosu ->