Madara īstā
GALIUM VERUM L.

   

  • Angliski: lady’s Bedstraw
  • Vāciski: Echtes Labkraut
  • Zviedru: gulmåra
  • Igauņu: hobumadar
  • Lietuviešu: tikrasis lipikas
  • Krievu: подмаренник настоящий

Īstā madara ir pieskaitāms pie daudzgadīgajiem augiem. Tai ir sazarota sakne un taisns, vājš, viegli piepacelts stublājs, kurš nereti saskaras ar zemi. Visas madaras, arī īstā madara ir augs, kurš parasti balstās uz citiem blakus augošajiem augiem un tādā veidā paceļas virs zemes. Ja blakus madarai nav citu augu, tad madara, tikai nedaudz piepacelsies virs zemes. Īstās madaras stublāji var sasniegt pat 120cm garumu. Lapiņas ir maziņas, šauras, spiciem galiņiem, spīdīgas, virspusē tumši zaļas apakšā samtainas un pelēcīgas, apvienotas kopās pa 8-12 gabaliem. Īstās madaras ziediņi ir maziņi, spilgti dzelteni, simetriski, apkopoti sašaurinātās ziedkopās.

Visām auga daļā piemīt ārstnieciskās īpašības, arī saknei, taču parasti ievāc tikai auga virszemes daļa. To nogriež ziedēšanas periodā, kurš sākas jūnija otrā pusē un turpinās līdz septembrim. Augu žāvē labi vēdināmās telpās, vai novietojot ārā, ēnainā vietā, kur nav stipru caurvēju. Nereti no auga izspiež sulu un sajauc to ar spirtu, lai paildzinātu tā uzglabāšanas laiku. Īstās madaras sakni ievāc visas vasaras sezonas laikā. Augam piemīt savelkoša un rūgta garša.

Augs satur saponīnu steroīdus, iridoīdos glikozīdus, glikozīdu asperulozīdu, askorbīnskābi un karotīnu, karotonoīdus, flavonoīdus,  miecvielas un krāsvielas, kumarīnus un antrahinonu. Augs ir bagāts ar dažādām skābēm, starp kurām ir citronskābe, ellāgskābe, galskābe, kā arī fenolkarbonātskābes. Īstā madara satur arī mikroelementus- dzelzi, varu, mangānu, molibdēnu, vanādiju, cinku, niķeli, hromu, talliju, titānu. Taču recēšanas ferments renīns ir sastopams tikai lapās un ziedos.

Ārstnieciskā nozīme

No medicīnas viedokļa, īstās madaras ārstnieciskās īpašības ir maz izpētītas. Taču ir zināms, ka īstā madara iedarbojas, kā pretiekaisuma un urīna dzenošs līdzeklis, kā arī tā spēj normalizēt glikozes saturu asinīs.

Veicot eksperimentus ar īstās madaras nostādinājumu, noskaidrots, ka tā iedarbojas diurētiski, novārījumam piemīt pretdrudža un sedatīva iedarbība. Tāpat arī noskaidrots, ka novārījums bremzē smadzeņu darbību. Tāpēc augu rekomendēja tālākai izpētei, kā preparātu ar kuru ārstēt epilepsiju un drudžainus stāvokļus.

Īstās madaras ūdens ekstraktam piemīt antifibrinolītiska un antikoagulanta iedarbība, bet sausam ekstraktam spazmolītiska aktivitāte. Augs tiek pētīts arī kā perspektīvs pretaudzēju līdzeklis. Pierādīts, ka ūdens nostādinājums bremzē Plīsa limfosarkomas attīstību par 82%, kā arī samazina leikocitozi dzīvniekiem.

Tautas medicīnā īstā madara tiek pielietota plaši. Svaigs, sasmalcināts augs tiek pielietots ārīgi, kā asins apturošs un brūču dziedējošs līdzeklis. Tādas aplikācijas ir efektīvas plīsumu, izsitumu un ādas slimību ārstēšanai. Sajaukta ar taukiem vai eļļu, īstā madara zālīte pārvēršas par ziedi, kuru arī var izmantot dažādu plīsumu, čūlu, apdegumu un skrofulozes gadījumā. Žāvēts un samalts īstās madaras pulveris ir izmantojams, brūču apstrādē.

Īstās madaras nostādinājums tiek pielietots kā asins apturošs līdzeklis, ar to ārstē hemoroīdus, deguna asiņošanu, kā arī sāpīgas un spēcīgas mēnešreizes. To var pielietot arī dizentērijas, caurejas, kolītu un griezošu sāpju kuņģī, gastrīta, endometrīta gadījumā. Tā der arī kā urīna dzenošs līdzeklis, tūskas, nierakmeņu un nefrītu ārstēšanai. Īsto madaru pielieto, kā sāpju mazinošu, īpaši efektīvi galvas sāpju un podagras gadījumā. Kā pretiekaisuma un pret drudža līdzekli, to pielieto angīnas, plaušu iekaisuma, pneimonijas, tuberkulozes, brucelozes un skrofulozes gadījumā.

Epilepsijas un konvulsiju gadījumā, īstā madara nostrādā, kā pret drudža līdzeklis. Kā sedetatīvu līdzekli, to dod slimniekiem, histēriju un neirastēnijas lēkmju laikā.

Nav ieteicams lietot

Augs ir viegli indīgs, tāpēc dozāciju ir jāievēro uzmanīgi, to nav ieteicams dot bērniem. Pamatā šis augs var radīt blaknes grūtniecēm, sievietēm laktācijas periodā. Protams, ja ir individuāla auga nepanesamība. Šo augu nedrīkst lietot diabētiķi. 

Lasīt par ķeraiņu madaru ->