Vitamīni

Vitamīni ir organiski savienojumi, kuri nokļūst organismā pateicoties pārtikai. Izņēmums ir vitamīns D (tas rodas ādā pateicoties UV starojumam), K un B3 (tie rodas zarnu traktā). Katrs no vitamīniem (kopā to ir 13) organismā veic savu funkciju. Dažādās pārtikas vienībās ir dažādi savienojumi, tāpēc, lai nodrošinātu pilnvērtīgu organisma funkcionalitāti ir nepieciešams dažādot savu ēdienkarti. Kaitīgs ir vitamīnu deficīts, gan arī pārlieku liels vitamīnu daudzums organismā.

Taisot savus pētījumus, man ienāca prātā, ka arī Jums var noderēt šī informācija. Šajā rakstā varēsiet apskatīt dažādu tehnisku informāciju par vitamīniem un minerālvielam, kuras ir sastopamas, visdažādākajos augos un ir vitāli svarīgi mūsu organismu normālai funkcionalitātei. Visnotaļ sarežģīti ir atrast adekvātu informāciju, jo daudzi tirgotāji mazliet "piemelo" sev vajadzīgā virzienā. Tāpēc taisīju nelielus konspektus un salīdzināju dažādus datus, kurus internetā ir publicējuši, kā pētījumus dažādas Amerikas un Krievijas pētniecības grupas, pamatā institūti.

Vitamīnu stabilitāte dažādās vidēs

 Vitamīns

Gaisma 

 Skābeklis

 Reducētāji

 Temperatūra

 Mitrums

Skābe 

 Sārmi

Reaģē ar: 

 A (retinols, retināls, retīnskābe)

 ***

***

** 

** 

Cu, Fe 

D (kalciferols) 

 ***

*** 

** 

** 

** 

 

E  (alfa tokoferols)

 **

** 

** 

** 

Cu, Fe 

K  (fillohinons) 

*** 

** 

*** 

 

C  (askorbīnskābe)

 *

*** 

** 

** 

** 

*** 

O2, Cu, Fe 

B1 (tiamīns) 

** 

*** 

** 

*** 

 

B2 (riboflavīns) 

*** 

** 

*** 

ilgā H2O ietekmē (vārot) 

 PP (nikotīnskābe)

 *

** 

 

B6 (piridoksīns, adermīns) 

 **

** 

** 

 

B12  (holotranskobalamīns)

 **

*** 

** 

*** 

*** 

Cu, Fe 

B5 (pantotēnskābe) 

 *

** 

** 

*** 

*** 

 

Bc (folijskābe) 

 **

*** 

*** 

** 

** 

Ilga uzglabāšana 

B7 (biotīns) 

** 

** 

Oksidējošās vielas 

*- mazjūtīgs; **- jūtīgs; ***- stipri jūtīgs.                                                                                                                           F.Hoffman- La Rache.Basel.

 

Tālākā informācija, ir tikai tīri informatīva rakstura un pieminētās nozīmes ir tikai pats pamats, to nozīmes ir daudz plašākas organismā, tāpēc es priecātos, ja kādam ir smuki vitamīnu un minerālvielu nozīmes apraksti un ka cilvēks padalītos ar tiem iesūtot tos manā epastā [email protected]

Ūdenī šķīstošie vitamīni

B1 (tiamīns)- ogļhidrātu maiņas procesi, nepieciešams acetilholīna sintēzē, kuram ir liela nozīme nervu impulsu pārvadē.

B2 (riboflavīns)- olbaltumvielu vielmaiņa, nepieciešams asins sastāva veidošanā un audu elpošanas procesos, CNS funkcionalitātei.

B6 (piridoksīns)- piedalās tauku vielmaiņā, nepieciešams normālai galvas smadzeņu darbībai.

B12 (holotranskobalamīns)- piedalās bioķīmiskos procesos, svarīga nozīme asinsradē.

PP (nikotīnskābe)- piedalās oksidēšanās procesos organismā, nepieciešams normālai nervu sistēmas funkcijai, kā arī ādas veselībai.

B7 (biotīns)- darbojas kā koferments, kas nepieciešams tauku, aminoskābju un glikozes vielmaiņas procesos.

B5 (pantotēnskābe)- piedalās taukskābju, olbaltumvielu un citu savienojumu sintēzē.

Bc (folijskābe)- sekmē asins ķermenīšu veidošanos, piedalās aminoskābju sintēzē.

C (askorbīnskābe)- ir ļoti vispārīga funkcija organismā, piedalās bioloģiskos procesos, regulē holesterīna līmeni asinīs, piedalās asinsrades procesos, veicina dzelzs asimilēšanos.

Taukos šķīstošie vitamīni

A (retinols)- nepieciešams normālai redzei, organisma augšanai un attīstībai, stabilizē šūnu membrānas.

D (kalciferols)- veicina organisma augšanu un atjaunošanos, regulē kalcija un fosfora vielmaiņas procesus. Nepieciešams normālai zobu un kaulu attīstībai.

E (tokoferols)- regulē reproduktīvo orgānu normālu darbību, piedalās vielmaiņas procesos, nepieciešams muskuļu, tai skaitā sirds muskuļa un saistaudu attīstībai un normālai funkcionēšanai.

K (filohinons)- nepieciešams normālai asins recēšanai.