Sārma pagatavošana
Sārmu ieguve no koksnes pelniem pēc kārstās metodes

 

No koksnes pelniem iegūst sārmu un tas nav nekas jauns, tā ir no seniem laikiem aizgūta metode, kuru izmantoja, lai gatavotu dažāda veida mazgājamos līdzekļus. Esmu drošs, ka arī Jūsu ģimenē vecvecāki arī saskārās ar pelnu sārmu izmantošanu sadzīvē.

Šoreiz apskatīsim tikai kārsto ieguves metodi, jo tā ir daudz efektīvāka, par dažādām nostādināšanas metodēm, kuru rezultātā sārms nav tik koncentrēts. Kārstā metode dos iespēju iegūt maksimāli koncentrētu sārmu tālākai izmantošanai.

Sārma ieguvei būs nepieciešami sijāti pelni (lai tajos nebūtu neizdegušas koksnes daļas), trauks (spainis, katls) un ūdens.

Pagatavošanas proporcijas ir pavisam vienkāršas- 2/3 sijāti pelni un pārējais ūdens. Ūdens sanāks vairāk par 1/3, jo tas vēl sasūksies pelnos. Pelnu ieguvei izmantojama tikai lapkoku malka. Pelniem ir jābūt tīriem, vienlaicīgi, dedzinot malku, nedrīkst dedzināt skaidu materiālus, finierus, plastiku u.t.t.

Uzpildām 2/3 trauka ar pelniem un pievienojam ūdeni. Ūdeni pievienojam tik daudz, līdz trauks ir līdz malām pilns un atstājam uz kādu laiku, lai ūdens sasūktos pelnos, tad atkal pievienojam trūkstošo ūdens daļu! Ir atļauts arī masu maisīt, lai paātrinātu ūdens uzsūkšanos.

Trauku novietojam uz pieejamās sildvirsmas- malkas plīts, gāzes plīts, elektriskā plīts un uz nelielas liesmas sākam to vārīt. Svarīgi ir panākt efektu, kad masa silst, taču nenotiek aktīvs vārīšanās process. Principā mēs to kārsējam, taču masa aktīvi nevārās (neburbuļo). Šāds sildīšanas process aizņem vidēji 5h uz vienu 10-12L spaini. Ievērosiet, ka ūdens paliek dzeltenīgs un uz tausti tas ir ziepjains.

Tālāk trauku ar masu atstājam uz stundām 3 dzist un nostāties. Svarīgi ir nostājušos masu nekustināt un nekādā gadījumā nemaisīt! Tālāk sārmu no trauka virspuses varat nosmelt vai izmantojot liela izmēra klizmas baloniņu, nosūkt nost.

Tālāk jau iegūto sārmu var izmantot, lai gatavotu ziepes, trauku mazgājamo līdzekli, veļas mazgāšanas līdzekli, šampūnu un ko tik vēl ne!