Kasandra ārkausa
Chamaedaphne calyculata L.

Ārkausa kasandra

Ārkausa kasandra ir krūms, 40-90cm augumā, pārklāts ar brūnu, gludu miziņu. Lapas izstieptas (1,5-3cm garumā un 0,8-1,3cm platumā), gludu malu, ar trulu galotnīti un īsu lapu kātiņu. Dzelteni- zaļas krāsas, ādainas, ar labi redzamu, smalku dzīslojumu. Lapas augšpuse un apakšpuse un jaunie dzinumi blīvi klāti ar smalkām, spožām zvīņām, piešķirot augam, tam raksturīgo izskatu.

Ziediņi balti, 6-8mm diametrā, izvietoti lapu pazarēs uz īsiem, leju noliektiem lapu kātiņiem. Turklāt lapas ir izvietotas uz muguras puses, ziedi uz vēdera puses. Zieds sastāv no 4 ziedlapiņām, kurvītis. Auglis- kārbiņa. Zied aprīlī- maijā.

Ārstnieciskam nolūkam izmanto jaunos dzinumus, kopā ar lapiņām un ziediem. Augu žāvē labi vēdināmā, apēnotā vietā. Var žāvēt arī labi vēdināmās telpās. Ieteicams drogu uzglabāt koka kārbās vai papīra maisos.

Ārkausa kasandra ķīmiski ir izpētīta detalizēti, augs (īpaši tā dzinumi- lapas un stublāji) ir bagāts ar bioloģiski aktīvām vielām. Auga virszemes daļā atrasti triterpenoīdi (ursulskābe, oleīnskābe, uvaols), steroīdi ( beta sitotsterīns), fenoli un to atvasinājumi (arbutīns <9,5%), fenolkarbonskābes (protokatehīnskābe, п- hidroksibenzoīnskābe, vanilskābe, ceriņskābe, salicilskābe, kafijskābe, п- kumārskābe, о-kumārskābe, ferulskābe, sinapskābe, kanēļskābe), flavonoīdi: kvercetīns, hiperīns, gvaiverīns; augstākie alifātiskie ogļhidrāti (nonadekāns, eikozāns, geneikozāns, dokozāns, trikozāns, tetrakozāns, pentaktozāns, heksakozāns, oktakozāns, nonakozāns, hentriakontāns, dotriakontāns, tritrikontāns, tetratriakontāns, pentatriakontāns).

Ārstnieciskā nozīme

Ārkausa kasandras farmakoloģiskās īpašības nodrošina tās ķīmiskais sastāvs. Ārkausa Kasandrai piemīt nomierinošas, pretreimatisma, sāpju remdējošas, antiseptiskas un citas īpašības. Tā labvēlīgi ietekmē centrālās nervu sistēmas darbību, atbrīvo no dažādu cēloņu sāpēm, uzlabo kuņģa dziedzeru sekrēciju un  gremošanu kopumā.

Ārkausa kasandra ir novērtēta arī tautas medicīnā. Īpaši izplatīta tā ir Rietumu Sibīrijas kultūrā, no kurienes arī nāk vairums šī auga pielietošanas receptes. Sibīrijā ārkausa Kasandru kā novārījumu, nostādinājumus un pulveri lieto dažādu saaukstēšanās slimību gadījumā, CNS darbības traucējumu gadījumā. Ar to ārstē sifilisu, tāpat pielieto gan iekšķīgi, gan ārīgi, kā pretsāpju līdzekli. Vannās lauzošu sāpju ķermenī gadījumā. Tāpat to lieto, lai atbrīvotos no sāļu nogulsnēšanās un sāpēm (galvas, locītavu, neiralģiskām, radikulīta radītām). Turklāt, ārkausa kasandru izmanto, lai atvieglotu stāvokli, epilepsijas un eiklampsijas slimniekiem. Nostādinājumus izmanto, lai uzlabotu gremošanas procesus kopumā.

Nav ieteicams lietot

Der zināt, ka ārkausa kasandra ir indīgs augs, tāpēc pirms to lietot ir jākonsultējas ar speciālistu. Pārdozējot ar šo augu (nostādinājumi, ekstrakti, novārījumi u.c.) sākas siekalu pastiprināta izdale, slikta dūša, vemšana, vispārējs vājums, miegainība un citas blaknes.

Šo augu nav ieteicams lietot grūtniecības un laktācijas periodā un neārstēt ar to bērnus.

Lasīt par parasto krūkli->