Kara milnenes augļķermenis ir sarežģītas formas. Augumā 2-6cm un 3-10mm plats, augšpuse oranža, oranži sarkana, retāk purpura, vāles formas. Augļķermeņi veidojas no blīvas micēliju masas, kura atrodas saimnieka ķermenī. Augļķermeņa lejas daļa gluda, gaišāka, no bālganas līdz oranži sarkanam tonim.
Augļķermeņa mīkstums balts, šķiedrains, bez izteiktas garšas un smaržas. Sēne ir ļoti mainīga- tas saistās ar dzīves apstākļiem.
Milnene ir parazīta sēne, kura parazitēšanai izvēlas kāpurus, skudras, mušas un pazemes sēnes. Nonākot sporām uz upuriem, tās attīstās, nobeidzot saimniekķermeni. Kara milnene par saviem upuriem izvēlas tauriņu kāpurus, retāk citus.
Kara miltenē ir atrasta kordicepsskābe, olbaltumvielas, tauki, D-mannitols, galaktomannāni, aminoskābes ( fenilalanīns, prodīns, histidīns, valīns, arginīns, glutamīns), sterīnskābe, ergosterols, adenīns, B12 vitamīns, nepiesātinātās taukskābes, kā arī D, E, C vitamīns. Minerālvielas: K, Fe, Ca, Mg, Co un apmēram 80 veidu fermentu.
Kara milnenes ārstniecisko efektivitāti nodrošina tajā esošais kordicepīns, mannitols, adenīns, adenozīns, peptīdi, polisaharīdi un citi mikro elementi. Piemēram, mannitols no organisma izvada brīvos radikāļus, iedarbojas, kā antioksidants, mazina šūnu novecošanos un veicina organisma spēju reģenerēt šūnas.
No šīs sēnes micēlija gatavo dažādus uztura bagātinātājus, kurus izmanto, lai aktivizētu imūno sistēmu un veicinātu šūnu reģenerācijas procesus.
Kordicepīns iedarbojas antibiotiski. Šī ir tā viela, kas nodrošina, ka pasaulē esošo milneņu upuru ķermeņos neveidojas baktērijas un tie nesadalās.
Pasaulē, milzīgu popularitāti ir ieguvusi Ķīnas milnen
e, kura aug augstu Himalaju kalnos. Tās cena sasniedz 25 000 euro par kilogramu. Diemžēl, šos preparātus, bieži vilto un pārdod ar šo pašu nosaukumu indīgas milnenes sugas. Kas ne tikai veicinās saindēšanos, bet nodarīs bojājumus organismam. Tāpēc praktiskāk ir ievākt pašam, kara milneni, kā alternatīvu, populārajai Himalaju sēnei (Cordyceps sinensis). Būsiet droši, par ievākto!
Kāpēc mēs runājam, šajā rakstā par Cordyceps sianensis, ja reiz raksts, paredzēts kara milnenei!? Tāpēc, ka abas šīs sēnes ir viens un tas pats, tikai Ķīnas milnene ir viena no ģeogrāfiskām kara milnenes rasēm. Vienkārši, pateicoties klimatam kalnos, Ķīnas milnene ir bioloģiski aktīvāka un vērtīgāka.
- Kara milneni var pielietot, lai regulētu imunitātes darbību, pat gadījumos, ja ir noteikta hiperimunitāte.
- Sēne iedarbojas, kā dabīga antibiotika, kas spēj nomākt dažādas patogēnās baktērijas, tai skaitā pneimokoku, streptokoku, zelta stafilokoku u.c.
- Kā pretiekaisuma līdzeklis, tas pārspēj pat hidrokortizonu.
- Milnene mēreni paplašina asinsvadus, palielinot asins apgādi plaušās un sirdī. Mazina pulsu, taču ievērojami palielina asinsriti koronārajās artērijās.
- Iedarbojas nomierinoši, uzlabo pašsajūtu noguruma laikā un mazina skābekļa badu organismā.
- Mazina lipīdu saturu asinīs, palielina šūnu oksidācijas pretestību, mazina onkoslimību risku.
Augstāk minētās ārstnieciskās īpašības noteica zinātnieki un tie balstās uz pētījumu rezultātiem.
Kara milnene ir ieteicama, lai ārstētu dažādas veselības problēmas- plaušu orgānu, nieru, sirds asinsvadu, aknu, asins slimības, ļaundabīgus audzējus, veicina antitoksisku iedarbību. Kā arī to bieži lieto profilaktiski, veselības uzturēšanai.
Sēni ievāc rudenī, taču Latvijā tā nav pārlieku bieži sastopama, taču ir sezonas, kad to ievākt var visnotaļ pieklājīgos daudzumos. To lieto svaigu, gatavo ekstraktus un sēņu pulverus.