Malva mazā
Malva pusilla Sm.

  

  • Angliski: small Mallow
  • Vāciski: Nordische Malve
  • Zviedru: vit kattost
  • Igauņu: ümaralehine kassinaeris
  • Lietuviešu: apskritalapė dedešva
  • Krievu: просвирник низкий

Mazā malva ir viengadīgs vai divgadīgs augs, augumā 15-50 cm. Stublājs stāvs vai piepacelts, sazarots, kails vai apmatots. Lapas uz gariem lapu kātiem, lapas nierformas vai ieapaļas, staraini daivainas, lapas mala strupi zobaina. Ziedi veidojas lapu žāklēs, balti vai viegli rozā.

Auglis sauss, kurš nobriestot sadalās vairākos skaldeņos. Augs zied no jūnija līdz septembrim.

Ziedi pušķos pa 3-5 lapu žāklēs. Vainaglapas (ga 0.5-0.7 cm) nedaudz pārsniedz kauslapas (ga 0.3-0.5 cm). Vainags sārts, putekšņlapu stobriņš kails. Kauslapas un ārkauss ar matiņiem. Auglis - skaldauglis ar 8-12 parasti kailiem skaldeņiem. Zied no jūnija līdz septembrim.

Augs ir plaši izplatīts- sastopams uz akmeņainas augsnes, ceļmalās, tīrumos un bieži dārzos, kā nezāle.

Auga lapas ir iespējams izmantot līdzvērtīgi spinātiem un salātiem. Augs ir insekticīds. Var lietot, kā alternatīvu altejai.

Ārstnieciskā nozīme

Ārstnieciskam nolūkam ir izmantojams viss augs- lapas, saknes un ziedi. Lapas ievāc pirms augs ir sācis ziedēt. Augu žāvē siltās un labi vēdināmās telpās, slēptu no tiešas saules staru ietekmes.

Saknes rok rudenī, kad augs ir pabeidzis nogatavināt sēklas. Žāvē krāsnīs vai piespiedu žāvētājos nepārsniedzot 50-60C. Lapas un ziedus uzglabā slēgtā stikla traukā, saknes kārbās vai maisos. Uzglabā drogu līdz 2 gadiem.

Visās auga daļās ir gļotvielas. Lapās atrasts C vitamīns, karotīns, miecvielas, slāpekli saturoši savienojumi, cukuri. Augļos ir daudz askorbīnskābes un antociānu savienojumu, tai skaitā malviņa hlorīds, kurš sadalās glikozē un malvidīnā. Auga virszemes daļā atrasti ogļhidrāti, steroīdi, vitamīns C un augu tauki, kuru sastāvā ir palmintskābe, stearīnskābe un oleīnskābe, kā arī vaski un krāsvielas.

Der zināt, ka antociānu glikozīds malvīns, mūsdienās, tiek pielietots augstvērtīgu klepus sīrupu izgatavošanai.

Mazajai malvai piemīt pretiekaisuma, pārklājošas, atkrēpošanos veicinošas un diabēta mazinoša iedarbība. Šī auga preparāti regulē gremošanas trakta funkciju, ir noderīgi plaušu tuberkulozes un smaga klepus gadījumā, kad vāji atdalās krēpas. Pēdējā situācijā, vēlams, skalot arī kaklu 5-8 reizes diennaktī.

Mazā malva ir efektīva nieru koliku, aizkuņģa dziedzera iekaisuma, dispepsijas, ādas tuberkulozes bojājumu, diabēta sākuma stadijas un ādas čūlu ārstēšanai. Nostādinājums uz piena tiek pielietots, kā spēcīgs urīna dzenošs un sirds lēkmju mazinošs līdzeklis, kā arī gonorejas, caurejas un menstruālā cikla traucējumu ārstējošs līdzeklis.

Ārīgi mazā malva tiek lietota aplikāciju veidā, izmantojot visas auga daļas. Augu izmanto arī ziedēs, iekaisušas ādas, apdegumu, ekzēmu un hemoroīdu ārstēšanai. Liesu slimību gadījumā, no mazās malvas, ārstniecības kumelītes un parastās vībotnes gatavo novārījumus vannai.

Tautas medicīnā izmanto visa auga daļas- lapas, ziedus, augļus un saknes. Mazo malvu izmanto, elpošanas orgānu slimību ārstēšanai- plaušu iekaisums, angīna, traheīts. Mazās malvas nostādinājums palīdzēs atgūt balsi, mazinās aizsmakumu, atbrīvos no mandeļu iekaisuma.

Mazās malvas nostādinājumi mazina iekaisumu un veicina ātru dzīšanu- apdegumu, brūču un ādas bojājumu gadījumā.

Pateicoties augā esošajām gļotvielām, tas ir noderīgs  aizcietējumu un zarnu atonijas gadījumā.

Meteorisms, kolīts, gastrīts, enterokolīts, gremošanas trakta iekaisumi. Vidusāzijā auga sēklas izmanto, kā vienu no maigākajiem caurejas veicinošiem līdzekļiem.

Cistīts un citas izvadsistēmas slimības.

Avitaminoze, vispārējs vājums pēc smagām slimošanām vai ķirurģiskas iejaukšanās un zemas imunitātes gadījumā.

Augs noder skalošanai- parodontozes, stomatīta un citu mutes dobumu slimību gadījumā.

Ar tā nostādinājumu var skalot acis blefarīta, konjunktivīta un citu acu slimību gadījumā.

Augā esošam gļotvielām ir liela adsorbcijas virsma un tā iedarbojas antitoksiski.

Nav ieteicams lietot

Malvu vērtīgākā īpašība ir to nekaitīgums. Augā nav indīgu savienojumu, taču lai mazinātu alerģiju risku, mazo malvu nav vēlams dot bērniem un grūtniecēm.

Pārtikas nozīme

Pārtikas vajadzībām, galvenokārt, izmanto jaunos auga dzinumus un lapas. Augs ir ideāls salātu augs. Uzturā mēdz lietot arī malvas augļus. Mazajai malvai ir tuvu līdzīgs augs ar nosaukumu novārta malva (Malva neglecta), arī to var lietot tāpat.

Lasīt par meža malvu->