Cietpiepe parastā           
Phellinus igniarius L.

Parastai cietpiepei raksturīga pretaudzēju, imunostimulējoša, hepatoprotektora un antioksidanta aktivitāte. Japāņu zinātnieki ir noteikuši šīs sēnes efektivitāti pret sarkomu-180, aptur tās attīstību par 97%. Šobrīd neidinficēts polisaharīds, ne tikai aptur audzēja attīstību, bet neļauj arī veidoties metastāzēm. Šīs piepes pretaudzēju iedarbības mehānisms līdz galam vēl nav izpētīts. Ķīnas zinātnieki pieņem, ka sēnē esošās vielas var vienlaicīgi iedarboties uz vēža šūnām, kā arī stimulēt gamma- interferona izstrādi. Sēnes sevī ietver daudz bioaktīvu sastāvdaļu, pateicoties kurām var aktivizēt organisma imunitāti. Piepes ietekmē T- limfocītu aktivitāte palielinās 3 reizes, B-limfocītu 129 reizes, makrofagocītu 3-5 reizes, dabīgās šūnas- slepkavas (NK) 2 reizes.

Ir noskaidrots, ka augļķermeņu pulvera ekstrakts neļauj transformēties kolagēna šķiedrām uz tiltveida fibrozi, kā rezultātā rodas aknu ciroze. Palielinās proteīnu sintēze, ievērojami samazinās aknu fermentu aktivitāte un kolagēna saturs, uzlabojas asins mikrocirkulācija asinīs.

Tautas medicīna

Tautas medicīnā, galvenokārt, šo sēni izmanto, kā pretvielu saindēšanās gadījumā. Kā diurētiķi, gremošanas stimulatoru, mēnešreižu cikla sakārtošanai, kā pretaudzēju un dzemdes asiņošanas apturošu līdzekli.

Ievākšana

Veselu piepi, ar baltu apakšu (himenoforu) ievāc siltajā gada laikā- no pavasara līdz vēlam rudenim. Piepi ir viegli atlauzt no koka ar nelielu un asu rokas sitienu. Pēc ievākšanas augļķermeņus žāvē, ideālā variantā to dara saulē, lielas sēnes drīkst sagriezt arī smalkāk. Žāvēšanas maksimālā temperatūra ir 50C.

Piepi uzglabā hermētiski noslēgtā traukā.

Pagatavošana

Augļķermeņus aplej ar aukstu ūdeni un uzvāra- vārīšanu turpina 1h uz nelielas liesmas. Lieliski iederas maisījumos ar citām sēnēm un upeņu lapām.

Lasīt par priežu cietpiepi->