Saulespuķu eļļa
Saulespuķu eļļas apraksts

Saulespuķu eļļā ietilpst linolskābe un linolēnskābe, kuras organisms pats nespēj sintezēt. Šīs nepiesātinātās taukskābes sauc par esenciālām vai vitamīnu F. Un, der pieminēt, ka nepieciešamība pēc tās organismam ir daudz lielāka, kā pret citiem vitamīniem. Nepiesātinātās taukskābes ir obligāta sastāvdaļa nervu šķiedru apvalku un šūnu membrānas veidošanās procesā. Tām ir spēja izvadīt no organisma holesterīnu, veidojot viegli oksidējošus, sarežģītus esterus ar holesterīnu, atbilstoši atvieglojot asinsvadu darbību. Saules puķu eļļu var izskatīt, kā profilaktisku līdzekli pret infarktu, aterosklerozi un citām sirds un asinsvadu slimībām.

Saules puķu eļļā ir A, E, D vitamīns. Protams, nerafinēta saules puķu eļļa ir daudz vērtīgāka par rafinētu.

Ārstnieciskam nolūkam iesaka lietot augstākā labuma, nerafinētu saules puķu eļļu, kurai ir patīkama garša un aromāts. Redzot produktā nogulsnes, nedomājiet, ka tas liecina, ka tas ir nekvalitatīvs, tieši pretēji, tas liecina, ka sastāvā ir fosfatīdi- kuri nepieciešami šūnu membrānas izstrādē un ir avots fosforskābei, bez kuras organisms nespēj funkcionēt vispār.

Saules puķu eļļa tiek pielietota gan tautas, gan oficiālajā medicīnā dažādu slimību profilaksei un ārstēšanai. Hroniskas gremošanas trakta slimības, tromboflebīts, aknu un plaušu slimības, sieviešu un sirds-asinsvadu slimības, zobu un galvas sāpes, encefalīts, artrīts, reimatisms, brūces un iekaisumi.

Saules puķu eļļa ir vērtīga sastāvdaļa, kuru var izmantot dažādu ziežu, krēmu un plāksteru pastas gatavošanai.

Kosmetoloģijā saulespuķu eļļu tīrā veidā praktiski nelieto. Taču ja ir sausa āda, tad šo eļļu uzziež plānā slānī un atstāj uz nakti- rezultāts pārsteigs. Jā, saulespuķu eļļa radīs taukainu spīdumu, taču no tā nav jābaidās, tā ir tuvu līdzīga cilvēka dabīgajiem taukiem un tā efektīvi uzsūcas ādas dziļākajos slāņos. Der zināt arī to, ka šī eļļa ir efektīvs attīrošais līdzeklis, īpaši ja vēlaties noņemt kosmētiku no sejas.

Saulespuķu eļļu ir lietderīgi izmantot ķermeņa kopšanā, lai uzturētu savu ādu veselu un tīru. Šo eļļu var izmantot kā visa ķermeņa ādas barojošu eļļu. Var pievienot šai eļļai papildus A vitamīnu un lieliski ārstēt trūces uz pēdām, rokām un lūpām. Mati arī būs pateicīgi eļļas procedūrām, jo saulespuķu eļļa ne tikai atjaunos matu struktūru, bet arī mitrinās galvas ādu, kā arī novērsīs blaugznas, ja tādas ir.

Saulespuķu eļļas negatīvā puse

Pirmkārt, jāpiemin saulespuķu eļļas spēju veidot dažus kancerogēnus, tiklīdz tā tiek uzkārsēta. Tāpēc šajā eļļā cepta ēdiena ikdienas lietošana ir solis, kas veicinās onkoloģijas izveidošanos. Vēl efektīvāk šī iedarbība parādās, ja eļļa tiek atkārtoti uzkārsēta.

Nereti dažādās rafinētās saulespuķu eļļās ir atrodams heksāna paliekas (šķīdinātājs, tuvs benzīnam pēc sastāva), tāpēc ieteicams lietot maksimāli dabīgās saulespuķu eļļas, kuras vizuāli izskatīsies tumšākas, duļķainākas un smarža arī būs daudz izteiktāka.