Nažu izvēle
Kā izvēlēties sev atbilstošu nazi


Šo rakstu vairāk veltīšu meitenēm, jo ticu, ka tieši meitenēm biežāk rodas problēmas naža izvēlē, tīri no tehniskā viedokļa. Neorientējoties nedz nažu metālu apzīmējumos, nedz paredzamo uzdevumu izpildē.

Ar to tad arī sāksim! Sākotnēji izvēloties nazi, ir jāsaprot, kāds tam būs galvenais uzdevums, ko ar to darīsiet. Naži ir ļoti specifiski instrumenti un ideālu visiem darbiem neatradīsiet nekad. Līdzīgi, kā automašīnām, ir tādas kas paredzētas pilsētas braukšanai, ir tādas, kas mežam- lietot, protams, gan vienu, gan otru var pēc tā neparedzētā lietojuma, taču tad jārēķinās ar dažādām neērtībām. Tā pat ir ar nažiem.

Mazliet par naža ģeometrija

Naža funkciju nosaka ne tikai izmantotais materiāls, bet arī naža ģeometrija. Dažādiem uzdevumiem izmanto dažādu naža ģeometriju un tas attiecas ne tikai uz naža formu, bet arī tā asmens profilu. Asmens profilu ir ārkārtīgi daudz, taču šodienas nažos visbiežāk, sastapsiet ķīļformu (saucas skandināvu asinājums), taču tas nebūs pilnībā godīgs, naža vaidziņi neturpināsies līdz pašai spicei. Ja, jums ir kāds meža nazis pa rokai varat palūkot, no sāna. Kritums sākās no naža 1/3 un tajā vietā kur sākas pats asinājums ir citā leņķī uzasināts. Šādu nazi ir vieglāk tehnoloģiski izgatavot un tādu metodi piekopj rūpniecībā, tur kur jāuzasina nažus lielos daudzumos. Sastopoties ar meistaru darbu, kas gatavo nažus nelielā skaitā ķīļforma būs no 1/3 līdz pašam galam- spicei. Tā teikt uzasināts nullē. Tieši šie naži būs vieni no agresīvākajiem, taču tos laiku pa laikam būs jāremontē. Otra forma, ko piekopj galvenokārt Āzijas valstīs ražotajiem nažiem ir ķīlis ar vaidziņiem ieliektiem uz iekšu, šādu nazi sastopot, atsakieties no tā iegādes uzreiz, jo to pat meistars Jums nevarēs uzasināt, būtībā vienreizējs nazis. Un trešā, retāka forma, bet nu jau var nopirkt ir lēcas forma, būtībā tas pats ķīlis, tikai ar vaidziņiem uz āru. Lēcas formas asmens ir labs izdzīvošanas nažiem, jo to uzasināt varēsiet, praktiski pret jeb kuru akmeni. Šādus nažus izgatavo pa vienam, meistari, jo rūpnieciski asināšanu nodrošināt pagaidām nav iespējams, attiecīgi, ražošanas apjoms niecīgs.

Praktiski visām vajadzībām ir vērts skatīties nazi ar skandināvu asinājumu, pēc iespējas, nullē. Ja, nav iespēja tādu iegādāties, tad izvēlamies ar griezošās daļas leņķa izmaiņām, tikai rēķināmies, ka šis nazis vairs nebūs tik agresīvs savā griezumā. Skandināvu asinājums ideāli noderēs, gan koku griešanai, mizošanai, produktu griešanai un citām ikdienišķām darbībām.

Palūkojieties uz nazi no sāna un redzēsiet, ka asmens forma dažādiem nažiem atšķiras. Ir naža gals, kuru veido kāds noteikts rādiuss un asmens taisnā daļa. Taisnā daļa ir domāta griezumam, piemēram, pa koku, kad ņemat tam nost mizu. Savukārt, spices rādiuss ir tā daļa, kas nodrošina naža griešanu pa produktu. Par piemēru varat paņem mājās virtuves nazi, to kuru biežāk lietojat produktiem “šefu” un to ar kuru biežāk mizojat dārzeņus. Ievērosiet, ka šefam ir izliekta un gara spice, tieši šis rādiuss arī nodrošina naža darbu pa produktu. Savukārt, nazis mizošanai ir praktiski bez spices rādiusa, bet ar garu taisno daļu.

Ne mazāk svarīgi ir arī skatīties naža biezumu, jo nazis plānāks, jo tas paredzēts vieglākai slodzei, taču tā griešanas funkcijas ir lielākas. Attiecīgi, jo asmens biezums lielāks, jo nazis paredzēts lielākām slodzēm, taču ne vienmēr tas atmaksājas. Paņemot nazi, kura asmens biezums ir savi 4mm, rēķinieties, ka strādājot ar produktu, tas būs līdzvērtīgi, kā ar cirvi. Savukārt, izvēloties nazi, kura biezums ir ap 2mm, Jūs vienmēr riskēsiet mirklī, kad ar nazi veiksiet kādus spēka darbus.

Tā tad rezumējot, ir jāsaprot, naža funkcija, kuru ar to vēlaties veikt.

Naža materiāli

Atveroties vispasaules tirgum un savstarpējai konkurencei, materiālu variācijas ir tiešām daudz un bieži apjūkam, kad ir jāizdara konkrēta izvēle.

Dažādiem naža uzdevumiem ir nepieciešami dažādas materiāla īpašības, tad nu ražotājs to arī mēģina nodrošināt. Diemžēl, ideālu materiālu, kas der visam nav. Metāla materiālam mainās plastiskums, asmens noturības spēja, vides izturības spēja un citi parametri.

Attiecīgi, strādājot ar jūras zivi, diez vai būs interesants oglekļa tērauda nazis, kurš pie pirmās iespējas sāks rūsēt. Un tieši tāpat, strādājot mežā diez vai būs interesants nerūsošā tērauda nazis ar vāju asmens izturību.

Ja, esat nolēmuši strādāt nopietni un ir nepieciešams uzticams nazis, kurš spēs izturēt palielas slodzes, tad nāksies skatīties tādu tēraudu, kā Elmax, M390 (zelta vidusceļš), M398, N695 -nosauktie ir nerūsošie augstas klases tēraudi. Ja nepieciešama ir lielāka naža asmens noturība un mākat darboties ar nazi, tad var skatīties HSS, Rex 121 tēraudus, taču der zināt, ka to cietība padara tos arī trauslus un nepareizi strādājot, ātri vien izlauzīsiet robu asmenī vai nolauzīsiet pašu nazi. Šie metāli jau būs ar lielu korodēšanas spēju. Un to asināšanu uzņemsies reti kurš meistars vai arī pieprasīs palielu samaksu. Taču vienreiz tos uzasinot, ja negriezīsiet akmeņus, par to asināšanu varat aizmirst. Jau vēlaties jau nažus, kuri būs elastīgāki, bet mazāk asmens noturīgi, tie varētu būt CPM3V metāla naži.

Meklējot nažus sastapsieties arī ar cita tipa tēraudiem, kas nav reti, kā D2, 12C27, 12C28- šie jau būs zemākas klases tēraudi, attiecīgi, hobijam pietiks, nopietnai strādāšanai būs par vāju.

Tāpat tirgus ir pilns ar dažādiem Ķīnas tēraudiem, kurus parasti nenorāda, bet uz nazi raksta Stainless steel vai 3Cr18MoV šāda tipa uzrakstus, kas apzīmē tērauda saturu. Tie būs pavisam nenopietni. Kaut arī pareizi lietoti, tie savām spējām atbilst.

Atsevišķa grupa ir naži, kurus šodien apzīmē ar bulatu un Damaskas tēraudu! Tie ir specifiski, rūsoši tēraudi, kuriem nav nekāda sakara ar to sākotnējām leģendām apvītiem nostāstiem, par zobeniem u.t.t. Jā, sameloju, Krievijā viena rūpnīca Damasku izveidoja no nerūsošā tērauda. Īstā bulata tehnoloģija ir zudusi jau ļoti sen un to atkārtot nav izdevies nevienam. Ar Damasku ir savādāk, tas sākotnēji tika radīts, kā ieroču tērauds. Tas ir pīrāgs no dažādu īpašību metāliem. Un ja skatās uz Damasku palielinājumā, tad doma ir tāda, ka mīkstie metāli izdilst ātrāk atstājot plēksnītes/ slāņus no citā metāla, tādi nodrošinot, ka asmens ilgāk ir griezošs/ plēsošs. Gan bulats, gan Damaskas tērauds šodien nav vairs, konkrēts tērauds, bet gan ražošanas tehnoloģija. Un pēc manas pieredzes ar bulatiem, to var savārīt arī no draņķīgiem metāliem un nosaukt tāpat par bulatu. No šiem tēraudiem es siltu iesaku izvairīties, tik daudz cik vēlas sev dekoratīvi skaistu nazi, kaut kādiem maziem darbiņiem.

Kādus secinājumus varam izdarīt?

Paņemam lapiņu un uzrakstam, ko mēs vēlamies no plānotā naža. Kādas darbības ar to vēlaties veikt. Naži zvejniecībai, medniecībai, mežu velšu ievākšanai, tūrismam un citām nodarbēm, krasi atšķiras. Uz lapiņas der uzrakstīt, arī to cik muļķis esam, jo ir cilvēki, kuri nazi vērtē pēc tā izturības uzkāpjot virsū, sitot tam pa muguru ar āmuru, skaldot naglas vai malkas pagales, verot vaļā konservu bundžas un citas neadekvātas darbības.

Kad lapiņu esam uzrakstījuši, tad sākam domāt, kas mums ir nepieciešams no naža.

Ir jāskatās uz nazi adekvāti. Tūrismam nav nepieciešams nazis, kurš ir vairāku simtu vērts, no nez kāda augstas klases, pulveru tērauda, jo tā lietojums būs pavisam neliels. Tieši tāpat, arī ikgadējai sēņošanai nav nepieciešams iegādāties pārspīlēti augstas kvalitātes nažus. Vienmēr ir jārēķinās, ka augstas kvalitātes tēraudu naži ir ar savām izmantošanas īpatnībām- tie nereti ir grūtāk uzasināmi, labojami. Tāpat arī rēķinieties ar naža kopšanas iespējām, piemēram, izvēloties oglekļa tēraudu, to pēc katras izbraukuma reizes nāksies apstrādāt ar eļļu un uzglabāt atsevišķi no maksts. Tāpēc arī adekvāti palūkojieties uz to, cik bieža būs naža izmantošana. Ja, nodarbosieties ar dabas velšu ievākšanu, tad apdomājiet cik liela slodze būs nazim. Kas ar to tiks darīts! Un atmetiet domu, par čagas vākšanu, izmantojot nazi- tas ir pieļaujams, tikai ārkārtas gadījumā. Ja ievākšana notiek plānota, tad izmantojam cirvi. Savādāk, čagas ievākšanu uz lapiņas minam pie muļķuma.

Iespējams, esmu aprakstījis sarežģīti, taču īstenībā viss ir ļoti vienkārši! Šajā rakstā es vēlējos, lai apdomājat, galvenokārt, naža izmantošanu un pēc tā arī izvēlaties instrumentu, lai nav uz dullo.