Kumelīte maura
CHAMOMILLA SUAVEOLENS

    

  • Angliski: Pineappleweed
  • Vāciski: Strahlenlose Kamille
  • Zviedru: gatkamomill
  • Igauņu: lõhnav kummel
  • Lietuviešu: bevainikė ramunė
  • Krievu: ромашка пахучая

Maura kumelīte ir viengadīgs augs, augumā no 25-35cm, saknenis paresns ar daudz atzariem. Stublājs stāvs, sazarots augšpusē, biezi aplapoti. Lapas izkārtotas secīgi.

Ziedkopas savāktas groziņos, kuri ir 7-15mm diametrā. Ziedi cauruļveida, zaļi- dzelteni. Maura kumelīte atšķiras no ārstniecības kumelītes, ar to, ka tai nav baltās ziedlapiņas. Bet ziedu smarža ir stipri līdzīga.

Augļi- izstiepti, viegli saplacinātas sēklas, brūnā krāsā. Augs zied sākot ar jūliju līdz septembrim.

Ārstnieciskam nolūkam ievāc maura kumelītes ziedkopas. Parasti ar ne garāku kājiņu kā 1cm. Ievāc ziedēšanas sākumā, kad to saspiežot ar pirkstiem, tā sairst. Augu žāvē izklātu labi vēdināmā telpā vai žāvētājos, nepārsniedzot 50C temperatūru.

Maura kumelīte satur ēterisko eļļu (0.2-0.8%), kuras sastāvā atrasts beta mircēns, beta farnezēns un citi terpenoīdi; hamazulēna pēdas, kā arī flavonoīdi (luteolīns, cinarozils, kvercetīns, kvercimertrīns un citi), kumarīni (herniarīns, umbelliferons), apīns, taukskābju glicerīdi, salicilskābe un askorbīnskābe, karotīns, gļotvielas, gumijvielas un rūgtvielas.

Ārstnieciskā nozīme

Farmakoloģijā maura kumelīte netiek izmantota, taču to pielieto tautas medicīnā. Tautas medicīnā pielieto auga ziedkopas. Ar maura kumelītes novārījumu ārstē brūces, iekaisumus, čūlas, izgulējumus un citas ādas problēmas.

Tā iedarbojas kā spazmolītiskas, nomierinošs, sāpju remdējošs, sviedru dzenošs, karminatīvs un pretiekaisuma līdzeklis. Lietojot maura kumelīti iekšķīgi, tā veicinās žults izstrādi, ārīgi, kā spēcīgs pretiekaisuma līdzeklis. Augs ir izteikti līdzīgs savā iedarbībā ārstniecības kumelītei, taču šo biežāk pielieto ārēji, ārstniecības kumelīti iekšķīgi.

Nereti liek maisījumos, kopā ar ārstniecisko kumelīti un ar šo maisījumu skalo matus, lai tiem piešķirtu salmu dzeltenu un pat zeltītu nokrāsu.

Nav ieteicams lietot

Maura kumelītei blaknes ir tādas pašas, kā ārstniecības kumelīte, ja to lieto iekšķīgi, taču tā kā šo augu biežāk lieto tikai ārēji, tad ļaunākais kas var notikt ir alerģiska reakcija uz ādas.

Lasīt par parasto kumeļpēdu ->