Celmene ziemas
FLAMMULINA VELUTIPES

Ziemas celmenes cepurīte ir puslodes formas, un mazliet izstiepta. Tā ir dzelteni brūna vai medus krāsā. Cepurītes centrā redzams mazliet tumšāks tonis. Mitrā laikā sēnes cepurīte paliek gļotaina. Ievērots, ka pieaugušas ziemas celmenes, bieži, pārklājas brūniem plankumiem.

Sēnes mīkstums ir ūdeņains, krēmkrāsas, patīkamas garšas un apveltīts ar smalku sēņu aromātu. Lapiņas ir pieaugušas un retas, krēmkrāsas, kuras sēnei pieaugot mainās uz tumšu toni. Sporas baltā krāsā.

Ziemas celmenes kātiņš ir cilindriskas formas, kātiņa augšdaļa ir vienā krāsā ar sēnes cepurīti, kātiņa lejas daļa tumšāka. Kātiņa garums 4-9cm, diametrā līdz 8mm. Ziemas celmenei kātiņš ir sīksts.

Augļķermeņi sastopami rudenī un pavasarī. Ziemā, atkušņu laikā, turpinās augļķermeņu augšana, izdzīvo arī zem sniega. Ziemas celmenes veido lielas audzes, kuras sastāv gan no jaunām, gan no vecām sēnēm. Nereti šī sēne uzrāpjas kokā pat trīs un vairāk metru augstumā, kas sēņu ievākšanu padara ievērojami sarežģītāku.

Ziemas celmeni var sajaukt pamatā ar divām līdziniecēm- mainīgo pacelmeni un indīgo, apmaloto ķivereni. Sēņotāji, iesācēji, tamdēļ šo sēni mēdz ievākt sākot ar novembri, lai nesajauktu ar indīgo radiniece, jo novembrī radiniece jau ir gājusi bojā. Drošībai papētiet gan apmaloto ķivereni, gan ziemas celmeni- galvenās atšķirības vērojamas uz kātiņa! Apmalotai ķiverenei ir gredzens, ziemas celmenei nav, kā arī kātiņu izskats atšķiras abām šīm sēnēm.

Jaunām ziemas celmenēm ievāc cepurītes un augšdaļu kātiņam, vecākām ziemas celmenēm ievāc tikai cepurītes. Ievākšanu veic pītos grozos, savādāk sēnes saplok.

Šo sēni nav ieteicams ievākt tuvu rūpnieciskām teritorijām- vismaz >4km no tām. Latvijā ziemas celmeni ar ārstniecisku nozīmi neievāc, kaut arī tā pēc savām īpašībām daudz neatpaliek no zemestaukiem, bērzu čagas un citām ārstniecībā izmantojamām sēnēm.

Ziemas celmene ir arī vērtīga no ķīmiskā viedokļa, tajā ir augsts ogļhidrātu saturs, šķiedrvielas, olbaltumvielas, vitamīni B1 un C, minerālās vielas- varš un cinks. Sēnes sastāvā atrasts arī flammulīns, kurš neļauj veidoties ļaundabīgiem audzējiem. Mazākos daudzumos, bet ziemas celmenē ir arī B2, B5, B9, PP, fosfors un kālijs.

Ziemas celmenes bioķīmiskie pētījumi atklāj, ka tās sastāvā ir augsts antioksidantu saturs, ieskaitot ierasto sēņu antioksidantu ergotioneinu. Ziemas celmenē esošais antioksidants proflamīns, eksperimentos uzrādīja labus rezultātus onkoloģisko slimnieku dzīves ilguma palielināšanā, salīdzinājumā ar kontroles grupu.

Antioksidantam ergotioneinam ir raksturīga spēcīga iedarbība uz cilvēka imūnsistēmu, kas nodrošina, lai organismā neveidotos ļaundabīgi audzēji un citi veidojumi. Japānā, ilggadēju pētījumu rezultātā ir noteikts, ka lietojot šo sēni, vai preparātus, kuri satur ergotioneinu, zūd risks saslimt ar limfomu un prostatas adenomu.

Japāņu zinātnieki ir arī noteikuši ziemas celmenē vielas, kuras tiešā veidā cīnās ar vēža šūnām. Ziemas celmene neļauj attīstīties un veidot metastāzes, tādai slimībai kā sarkoma- 180. Turklāt eksperimentāli ir noteikts, ka ne tikai ziemas celmenes aminoskābēm, bet arī polisaharīdiem ir visnotaļ augstas antioksidanta īpašības, kas to ļauj pielietot, kā pret vēža preparātu (pareizāk palīglīdzekli).

Ķīnas bioķīmiķi noteikuši, ka ziemas celmenes polisaharīdi, kurus viņi izguva no micēlija kultūras, ir dabīgi immunomodulātori, kas rosina organismu cīnīties pašam pret vēža šūnām.

Ziemas celmenē esošās vielas mazina holesterīna saturu asinīs un bremzē aterosklerozes attīstību. Austrumu zemēs no šīs sēnes gatavo dažādu preparātus un arī kosmētiskus līdzekļus. Šai sēnei ir spēcīgas pretvīrusu un antibakteriālas īpašības, piemēram, lektīns un P-D-glukāns, sēnes sastāvā paaugstina antioksidantu produkciju cilvēka organismā, jo lektīns ir immunomodulējoša olbaltumviela.

Angļu medicīnas pētnieki, runā par to, ka ziemas celmenes immunomodulējošās īpašības palīdz sabalansēt imūnsistēmu un palīdz uzturēt aknu veselību.

Ķīnas laboratoriskie pētījumi ir pierādījuši, ka ziemas celmenes labvēlīgi iedarbojas uz deģeneratīva rakstura saslimšanām- Alchēmera slimība un vecuma demense.

Ziemas celmenes pretiekaisuma īpašības, palīdz cilvēkam uzturēt sevi tonusā- nerodas vispārējais nespēks. Sēnē esošo vielu detoksikācijas īpašības aizsargā sirds un asins vadu sistēmu pret saslimšanām.

Atgriežoties pie Japānas, tad tur šo sēni iekļauj arī dietoloģijā, jo tā veicina aknu un kuņģa pareizu darbību, neļaujot attīstīties arī zelta stafilokokam.

Un, ko vēl der pieminēt. Pēc mikroelementu (fosfors, cinks, kālijs, mangāns, jods un varš) un minerālvielu satura ziemas celmenes vairākkārt pārsniedz dārzeņu vērtību. To pēc vērtības var pielīdzināt liellopu gaļai vai pienam. Tas ļauj ziemas celmeni uzskatīt par pilnvērtīgu pārtikas produktu, kurā ir visi nepieciešamie, cilvēka funkcionalitātei, elementi.

Ziemas celmeni mūsu valstī biežāk izmanto tautas zintnieki, jo šis augs ir pieejams arī vēlā rudenī (novembrī), līdz ar to, to var lietot svaigā veidā, kas ir milzīgs ieguvums. Tautas velšu zintnieki to iesaka kā antioksidantu un, kā dabīgu antibiotiku.

Nopietnu saaukstēšanos slimību gadījumā un plaušu iekaisumiem, sēni maļ cauri gaļas mašīnai un lieto kopā ar aveņu ievārījumu. Tā kā šī sēne ir pazīstama arī ar savām pretvēža īpašībām, tad to iesaka lietot aknu vēža gadījumā, kopā ar krītu un alveju.

No ziemas celmenēm var gatavot spirta uzlējumu ar kuru ārstēt plēstas brūces, kā arī lai ārstētu dzemdībās radušos plīsumus, ne tikai sievietēm, bet arī mājlopiem. Bet vienmēr der atcerēties, ka klīnisku pētījumu ar no ziemas celmenes izgatavotiem preparātiem nav, tāpēc ārstēšanās ar to ir uz paša risku!

Nav ieteicams lietot

Ziemas celmenes preparātus nav ieteicams lietot grūtniecēm, kā arī laktācijas periodā, protams, arī ja ir alerģija uz kādu no sēnē esošām vielām. Atceramies, ar sēnēm nekādā gadījumā neārstējam bērnus- bērniem kuņģis ir vēl vājāks, kā pieaugušiem cilvēkiem un var rasties problēmas ar sēnes pārstrādi.

Šī sēne arī nebūs veiksmīgākā no izvēlēm, ja ir problēmas ar gremošanas traktu, aknu un žults pūšļa slimības (šie orgāni ražo pārstrādes fermentus), kā arī nieru saslimšanas un podagra.

Lasīt par vienkrāsas cerēnu ->