Baldriāns ārstniecības
VALERIANA OFFICINALIS

  

  • latviski: ārstniecības baldriāns
  • angliski: common Valerian
  • vāciski: Echter Baldrian
  • zviedru: läkevänderot
  • igauņu: harilik palderjan
  • lietuviešu: vaistinis valerijonas
  • krievu: валериана лекарственная

Ārstniecības baldriāns ir daudzgadīgs augs augumā līdz 60-150cm. Augam ir neliels līdz 1,5cm garš saknenis, ar daudzām blakus saknēm. Saknenim un saknēm piemīt spēcīga un izteikta smarža. Stublājs stāvs, rievots, dobjš, pie ziedkopām sazarots. Tā čemurveidīgās ziedkopās sakārtotie sīkie ziediņi ir baltā, maigi rozā vai gaiši violetā krāsā. Otrā gada lapas piesaknes kātainas, augšējās sēdošas, lancetveidīgas, nepāra plūksnaini dalītas, ar 5-13 plūksnām. 

Auglis- rievota, izstiepta, olveida, lidojoša sēkliņa ar pūciņu garumā no 2.5 līdz 4.5mm. Zied augs sākot ar otro gadu no jūnija līdz augustam.

Ārstnieciskam nolūkam izmanto baldriāna sakneni un saknes. Sakneņus un saknes ievāc rudenī (pēc sēklu izbiršanas septembrī un oktobrī) vai agrā pavasarī. Izraktus un no zemes attīrītus sakneņus ar saknēm, skalo aukstā, tekošā ūdenī (šim procesam ir jābūt ātram). Sakneņus un saknes vītina un žāvē piespiedu žāvētājos nepārsniedzot 40C temperatūru.

Baldriāna saknenis un saknes satur ēterisko eļļu (līdz 2%), kura sastāv no bornilizovalerināta (pamata daļa), baldriāna un izobaldriānskābes, kamfena, terpeniola, pinēna, barneola u.c.; vairāk kā 10 alkaloīdiem (valerīns, aktinidīns, hatinīns u.c.); cukuriem, miecvielām, saponīniem, valerīda glikozīda, fermentiem un organismām skābēm: ābolskābe, etiķskābe, skudrskābe, palmintskābe, stearīnskābi. No auga pazemes daļas ir izgūti arī valepotriāti: valtrāts, homovaltrāts, dihidrovaltrāts, acetok- sivaltrāts, homo—acetoksivaltrāts, homodihidrovaltrāts, valerozidāts, dezoksidihidrovaltrāts, valtra- hidrīns; makro un mikroelementi.

Ārstnieciskā nozīme

Baldriāns iedarbojas daudzpusīgi uz cilvēka organismu. Tas iedarbojas, kā sedatīvs līdzeklis, nomierina CNS, samazina tās uzbudināmību, iedarbojas spazmolītiski (samazina gludās muskulatūras spazmas). Kā arī ārstniecības baldriāns pastiprina gremošanas trakta sekrēcijas procesus un žults atdali.

Caur CNS baldriāns rada iedarbību arī uz sirds darbību. Baldriāna ēteriskā eļļa mazina uzbudināmību, kuru rada kofeīns, paildzina miega zāļu efektu, paaugstina smadzeņu garozas aktivitāti, iedarbojas bremzējoši uz izstiepto un vidējo smadzeņu daļu. Ēteriskās eļļas borneols, rada iedarbību uz sirds asinsvadu sistēmu , uzlabojot koronāro asinsriti.

Baldriāna preparāti samazina reflektoro uzbudināmību CNS un iedarbojas bremzējoši uz smadzeņu neironu aktivitātes procesiem, uzlabo miegu, tiem piemīt koronāro asinsvadu paplašinošas īpašības. Baldriāna iedarbība manāma lēni, taču tā ir stabila. Šī auga efektivitāte ir novērojama, lietojot to sistemātiski un ilglaicīgi, veidojot terapeitisku iedarbību.

Ārstniecības baldriāns jau no senatnes tiek pielietots kā mono preparāts, tā arī, kā sastāvdaļa dažādiem kompleksiem līdzekļiem.

Taču arī pret ārstniecības baldriānu ir jāattiecas ar savu devu uzmanības, pārlieku ilga šī auga lietošana raisa gremošana trakta traucējumus, īpaši aizcietējumus.

Tautas medicīnā ārstniecības baldriāns ir ieguvis nomierinoša (sedatīva) līdzekļa slavu, to izmanto arī sirds darbības un gremošanas trakta darbības uzlabošanas un ārstēšanai. Šo augu lieto arī klimaktērisko traucējumu laikā.

Baldriāna sakni lieto, lai izgatavotu nostādinājumus bezmiega, hipertonijas, galvas sāpju, astmas, drudža, spazmu un histērijas ārstēšanai.

Vīriešiem

Kopā ar citiem augiem to lietot prostatas adenomas, impotences, prostatīta, paaugstinātas uzbudināmības, priekšlaicīgas ejakulācijas ārstēšanai.

Ar šo augu nebūtu vēlams pārdozēt. Ilglaicīga lietošana rada atkarību, kuru pavada miegainīuba, apspiestības sajūta, darba spēju daļējs zudums jeb samazinājums. Taču, izņemot atkarību, citas blaknes ātri izzūd, pārtraucot baldriāna lietošanu.

Nav ieteicams lietot

Ārstniecības baldriāna iedarbība ir stipri individuāla. Lielai daļai cilvēku, no baldriāna lietošanas (sistemātiskas un ilglaicīgas), rodas stabils un noturīgs efekts, taču ir cilvēku grupa kas baldriānu nepanes.

Ārstniecības baldriānu nedrīkst lietot hroniska enterokolīta gadījumā, tas var radīt saasinājumus, kā ar hipertonijas slimniekiem tā nav vēlama, jo var radīt uzbudināmību un traucētu miegu, ja uz šo zālīti ir alerģiska reakcija.

Baldriāna preparāti pastiprina asins recēšanu, kas nav vēlams cilvēkiem gados, īpaši ja ir insulta vai infarkta risks. Glomerulonefrīta gadījumā baldriāns kairina nieru parenhīmu.

Ārstniecības baldriānu jeb kādā formā nav vēlams lietot ilgāk par vienu mēnesi bez pārtraukumiem, jo var rasties diskomforta sajūta, galvas sāpes, slikta dūša, satraukums, gremošanas trakta traucējumi, tiek traucēta sirds darbība.

Receptes

Baldriāna novārījums: 1-2 tējkarotes drogu uz 1 glāzi ūdens, vāra 1 minūti, nostādina 30 minūtes, pirms lietošanas atdala biezumus, lieto pa 1 deserta karotei (bērniem- 1 tējkarote) 3-4 reizes dienā pēc ēšanas,

Baldriāna spirta izvilkums: nostādina drogas uz 70% spirta, attiecībā 1:5, 7 dienas siltā vietā, lieto pa 20-30 pilieniem (bērniem tik pilieni cik gadu), 3 reizes dienā pirms ēšanas.

Baldriāna novārījums vannām: 1-3 ēdamkarotes drogu uz 2L ūdens, vāra 1 minūti, nostādina 1h, lieto uz nakti, procedūras ilgums 15 minūtes.

Baldriāna izvilkums: 2 ēdamkarotes sakneņa un saknes, 250ml 70% spirta. Augu nomazgā, izžāvē, sasmalcina, aplej ar spirtu. Nostādina 20 dienas, bieži sakratot izvilkumu, pēc tam atdala biezumus. Lieto 15-20 pilienus, atšķaidītus ar ūdeni, 2-3 reizes dienā. Iedarbojas, kā nomierinošs līdzeklis- depresijas, bezmiega, kardioneirožu, klimaksa un histēriju gadījumā.

Baldriāna sakņu nostādinājums: 10gr sasmalcinātas saknes un sakneņu ievieto emaljētā traukā, aplej ar 300ml verdoša ūdens, aizver trauku ar vāciņu un uzsilda ūdens peldē (verdošā ūdenī) 15 minūtes, atdzesē istabas temperatūrā 45 minūtes, atdala biezumus, biezumus izspiež. Iegūto nostādinājumu papildina līdz sākotnējam tilpumam. Lieto pa 1-2 ēdamkarotei, 3 reizes dienā, 30 minūtes pēc ēšanas, lielākiem bērniem pa vienai deserta karotei, maziem pa 1 tējkarotei.

Baldriāna nostādinājumus un novārījumus ieteicams uzglabāt vēsā vietā, var arī ledusskapī, temperatūrā, kura nepārsniedz +10C. Derīguma termiņš ne ilgāk par 2 diennaktīm. Baldriāna sakneni var arī košļāt epidēmisku slimību laikā: tīfa, holēra, skarlatīna. Pirms lietot baldriānu, ieteicama konsultācija pie speciālista.

Baldriāna receptes bērniem

Ārstniecības baldriānu bērniem dod nervu spriedzes, izbīļa, epilepsijas gadījumā, kā arī no tā saknēm taisa novārījumus, kurus pievieno vannām. Pēc vannošanās, ļauj līdzeklim iesūkties ādā- nosusinot ādu, bet neslaukot. Šādas nomierinošās vannas var lietot arī pieaugušie (spēcīgākās koncentrācijas), kuriem ir problēmas ar bezmiegu, kura iemesls ir nervu satraukums. Vannas drīkst lietot reizi divās dienās.

Tautas medicīnā baldriāna līdzekļi tiek pielietoti arī kā gremošanu uzlabojoši līdzekļi, to rekomendē, kā apetītes veicinošu, žulti dzenošu aknu slimību, žults ceļu un žultspūšļa slimību gadījumā, meteorisma gadījumā tas noņem spazmas; paplašina asinsvadus, uzlabo kunņģa un aizkuņģa dziedzera sekrēciju. Baldriānu iesaka maziem bērniem vēdergraižu gadījumā, kad slikti tiek izvadītas gāzes. Ja bērns, berzē kājiņu gar kājiņu un loca to celītī, pievelk pie puņča un stipri raud, tam vajag iedod baldriāna saknītes nostādinājumu (1 tējkarote drogu uz 1 glāzi verdoša ūdens, nostādina 2h, atdala biezumus un lieto pa 0.5-1 tējkarotei, katras 2h) vai novārījumu maisījumam no baldriāna, diļļu sēklām un kumelīšu ziediem- vienādās daļās. Ar baldriāna saknes nostādinājumu smērē arī bērnam punci (pulksteņrādītāja virzienā) un bērnu ietin siltā segā.

Gremošanas trakta koliku, drudža un vemšanas gadījumā, baldriāna nostādinājumu lieto iekšķīgi un klizmu veidā. Sākumā taisa attīrošu klizmu no baldriāna un kumelīšu ziedu novārījuma, pēc 10-15 minūtēm, atkārto klizmu, kā pamata, no šī paša novārījuma.

Lasīt par izplesto balodeni ->