Raskrēsliņš parastais 
ALCHEMILLA VULGARIS

  

  • angliski: Lady’s-mantle
  • vāciski: Gemeiner Frauenmantel
  • zviedru: daggkåpa
  • igauņu: harilik kortsleht
  • lietuviešu: paprastoji rasakila
  • krievu: манжетка обыкновенная

Sinonīmi/ latviešu apvidvārdi: rasene (Mazzalves).

Sākotnēji, pieminēšu, ka tāds augs, kā alchemilla vulgaris nepastāv, taču šis nosaukums ir saglabāts cilvēku ērtībai. Bioloģisku īpatnību dēļ, kas saistās ar auga vairošanās spēju, tam ir neskaitāmi daudz variāciju. Galvenokārt, tās atšķirt spēj tikai speciālisti.

Raskrēsliņš ir daudzgadīgs rožu dzimtas augs. Ar vienu vai vairākiem stublājiem, kuri paceļas ziedēšanas laikā. Augam ir resna, horizontāli augoša sakne. Augs vidēji ir 30cm liels. Lapas krokotas ar robotām maliņā.

Augam piemīt īpaša uzbūve, kas sniedz iespēju noturēt uz lapām rīta rasu un vēl interesantāk, pēc mitrām naktīm no lapiņu malām izvadīt  mitrumu pilītes formā, ko nodrošina specifiski augā esoši dziedzeri.

Augs spēj ziedēt divas reizes gadā, pirmo reizi tas sāk ziedēt jūnijā, atkārtoti septembrī. Tuvojoties augusta beigām augs nogatavina sēklas. Augs vairojas ar sēklu un saknes palīdzību.

Ārstnieciskam nolūkam ievāc visu augu, retāk sakneni.

Raskrēsliņa sastāvs vēl līdz galam nav izpētīts, taču ir zināms, ka auga virszemes daļā ir daudz vērtīgu vielu. Miecvielas (7.2-11.3%), katehīni, flavonoīdi, fenolkarboksilskābe un tās atvasinājumi (luteonskābe un elāgskābe), lignīns, lipīdi, kumarīni. Pašās auga lapās miecvielas ir mazāk (2,5%), taču tai pat laikā C vitamīna ir līdz 210mg%. Dažādās auga daļās ir arī dzelzs, bors, mangāns, varš, cinks, molibdēns un niķelis.

Augu var ievākt tikai tā ziedēšanas laikā, sākot no maija līdz septembrim, bet augam jābūt ziedošam.

Ārstnieciskā nozīme

Profesori raskrēsliņā ir atraduši fitosterīnus (steroīdus), kas stimulē progesterona izstrādi. To ir lietderīgi pielietot menstruālā cikla traucējumu gadījumos. Augā esošie steroīdi regulē vielmaiņu, normalizē sirds asinsvadu un muskuļu darbību un stiprina organisma imūnās aizsargspējas. Eksperimentu rezultātā noteikts, ka preperāti, kuri satur raskrēsliņu spēcīgi iedarbojās pret gripas vīrusiem, pateicoties augā esošajiem flavonoīdiem un tā ķīmiskajam sastāvam. Raskrēsliņā esošie flavonoīdi ir spēcīgs antioksidants.

Raskrēsliņš labvēlīgi ietekmē sirds muskuli un ir pieskaitāms pie efektīva infarkta profilakses līdzekļa. Augā esošais kumarīns palīdzēs sadziedēt pat grūti dzīstošas rētas.

Parasto raskrēsliņu pielieto iekšķīgi: sliktā holesterīna līmeņa normalizēšanai; saaukstēšanās slimību ārstēšanai (klepus, iesnas, vājums); astmas ārstēšanai; dzimumorgānu iekaisumu ārstēšanai; kā novecošanas bremzējošu preparātu, kurš no organisma izvada arī toksīnus.

Ārēji lieto: strutojošu brūču un čūlu ārstēšanai; dažādu traumu ārstēšanai.

Pateicoties tam, ka parastais raskrēsliņs sevī satur daudz bioloģiski vērtīgu vielu, tā tik tiešām spēj palīdzēt cilvēkam saglabāt veselību, tā spēj apturēt iekšējo asiņošanu, palielināt piena daudzumu, ārstēt brūces, radīt žulti dzenošu efektu, iedarboties, kā pretiekaisuma līdzeklis, radīt detoksikācijas efektu, stiprināt asinsvadu sieniņas. Augam piedēvē arī pretaudzēju ietekmi.

Parastais raskrēsliņš, tiek uzskatīts par pretmikrobu, atkrēpošanos veicinošu, vielmaiņas sakārtojošu, prāta un fizisko spēju palielinošu līdzekli.

Blaknes no šī auga ir ievērojamas tikai, ja to pārdozē un lieto ilglaicīgi lielās devās.

Parastais raskrēsliņš sievietēm

Parasto raskrēsliņu sievietes pielieto plaši un jau sen. Ārstnieciskā nozīme un blaknes ginekoloģijā raskrēsliņa preparātiem ir zināmas un nav apšaubāmas jau sen. Auga bioloģiski aktīvās vielas iedarbojas uz sievietes hormonālo fonu to normalizējoši, stabilizē iekšējo orgānu darbību, atbrīvo no noguruma, mazina galvas sāpes. Visas šīs īpašības palīdz pārvarēt klimaktēriskās lēkmes.

Sievietēm, kuras jau ir nobriedušas, lai dzemdētu bērnus, ārsti iesaka lietot parasto raskrēsliņu, lai novērstu neauglību un jeb kādas problēmas ar menstruālo ciklu. Grūtniecēm lieto parastā raskrēsliņa preparātus, lai paātrinātu un atvieglotu dzemdības, kā arī ja placenta ir nepareizi novietota. Pēc dzemdībām šo augu lieto, lai palielinātu laktāciju.

Neskaitot parastā raskrēsliņa pielietojumu iekšķīgi, to ginekoloģijā lieto arī ārīgi. To lieto, lai ārstētu baltos ziedus, dzimumorgānu niezi, iekaisumus, palīdz arī erozijas gadījumā. Sievietēm, kurām nav alerģijas uz šo augu iesaka veikt iekšējas skalošanas un vanniņas. Tam 3-4 ēdamkarotes aplej ar verdošu 200-300ml ūdens un atdzesē līdz istabas temperatūrai.

Parastais raskrēsliņš vīriešiem

Ne tikai daiļajam, bet arī stiprajam dzimuma ir noderīgs šis augs. Auga ietekme uz vīrieti vēl aiz vien tiek pētīta, bet ir pieņēmums, ka tā palielina vīriešu izturību lielās slodzēs, tāpat arī palielina muskuļa masu un mazina tauku daudzumu. Tautas zintnieki iesaka šo augu lietot, lai ārstētu prostatītu, bet tad šis augs ir jālieto cauru gadu. Vasarā, kad augs zied, lapas vajag lietot svaigas- pievienojot salātos, zupās.

Parastais raskrēsliņš bērniem

Parasto raskrēsliņu izmanto bērniem pēc 2 gadu vecuma. Kā jau minēju, augs iedarbojas uz dažādu saslimšanu ārstēšanu. Arī bērniem šis augs noder, kā atkrēpošanos veicinošs līdzeklis, bronhīta gadījumā. Arī jauniešiem, kuriem ir problēmas ar pinnēm uz sejas, šis augs būs neaizstājams- ar tā nostādinājumiem skalo sejas ādu.

Raskrēsliņu pielieto arī dažādu slimību ārstēšanai neatkarīgi no dzimuma un vecuma. To izmanto ar dažādu ārstniecisku nolūku, kā urīna dzenošu,  pretiekaisuma un brūču dziedējošu līdzekli. Parasto raskrēsliņu nostādinājuma veidā lieto bronhīta, bronhiālās astmas un citu elpceļu slimības ārstēšanai. Šo augu pielieto arī plaušu tuberkulozes ārstēšanai, kā atkrēpošanos veicinošu un pretiekaisuma līdzekli.

Raskrēsliņš plaši tiek pielietots arī lai ārstētu žultspūšļa un aknu iekaisumu. Auga kompreses, aplikācijas un pat kā skalojamu līdzekli pielieto, lai ārstētu acu saslimšanas, deguna slimības, tai skaitā spēcīgas iesnas un deguna asiņošanu. Ar šo augu var ārstēt arī podagru un reimatismu.

Parastais raskrēsliņs ir lielisks asiņošanas apturošs līdzeklis, īpaši dzemdes asiņošanas gadījumā.

Plaši pielieto gremošanas trakta iekaisumu gadījumā un lai apturētu caureju. Lapu novārījums, palīdzēs mazināt sāpes sirdī, kā arī anēmijas gadījumā.

Parastā raskrēsliņa novārījumā mērcētus tamponus izmanto, lai ārstētu hemoroīdus. Novārījumus pielieto arī, lai ārstētu bērniem rahītu un dažādus sastrutojumus.

Nav ieteicams lietot

Lietot rasaskrēsliņa drogas nav ieteicams grūtniecēm, mātēm, kuras baro ar pienu bērnus, kaut arī raskrēsiņš ir piena daudzumu palielinoš, pirms to lietot šādam nolūkam, konsultējieties ar ārstu, jo šis augs var radīt alerģiju bērniņam. Un, protams, ja ir auga nepanesamība.

Receptes

Neauglības ārstēšanai: sagatavo sausas drogas maisījumu no parastā raskrēsliņa, piparmētras un raudenes, proporcijās 1:2:1. Tēju dzer vairākas reizes dienā, vienu ēdamkaroti maisījuma aplej ar glāzi verdoša ūdens.

Sāpīgu mēnešreižu ārstēšanai: 1,5 deserta karotes raskrēsliņa drogas, aplej ar verdošu ūdeni un nostādina 2 stundas. Atdala biezumus, dzer pa 100ml vairākas reizes dienā.

Bronhīta gadījumā: 30gr. sausas drogas aplej ar 1000ml uzsildīta vīna un nostādina 12 stundas. Lieto pa 50ml no rīta, pa dienu un vakarā.

Raskrēsliņa tēja: 2 tējkarotes sausas drogas aplej ar 250ml verdoša ūdens, nostādina 7-10 minūtes. Dzer kā tēju 2-3 reizes dienā, lai uzlabotu un nostabilizētu sievietes ciklu.

Raskrēsliņa nostādinājums: 4 tējkarotes drogas aplej ar glāzi verdoša ūdens (var izmantot termosu), nostādina 4 stundas un atdala biezumus. Lieto pa 2-4 reizēm dienā pa pusstundai pirms ēšanas, lai novērstu sāpīgas mēnešreizes un pārvarētu klimaksu. Šādu nostādinājumu var izmantot arī skalošanai.

Raskrēsliņa lapu nostādinājums: 40gr drogas aplej ar 1L verdoša ūdens, nostādina 10 minūtes, atdala biezumus un tos izspiež. Nostādinājumu izmanto vanniņās, lai ārstētu baltos ziedus, var pievienot arī vannās (36-37C), lai ārstētu ādas iekaisumu un anticelulīta kompresēm.

Pārtikas nozīme

Pārtikā lieto auga jaunos dzinumus un lapas, izmanto salātos un zupās. Ievākt vēlams tikai jaunas un neatvērtas lapas. Augu mēdz gatavot arī ziemai, kā piedevu pirmajiem un otrajiem ēdieniem. Tikai svarīgi atcerēties, ka augu pareizi ir jāizžāvē, nepārsniedzot 60C (pārtikas vajadzībām pieļaujama temperatūra). Augu var līdzvērtīgi kāpostam skābēt, kopā ar citiem augiem un dārzeņiem. 

Der zināt, ka jo laika apstākļi ir siltāki un auga lapa ir vecāka, jo tajā ir vairāk miecvielu, attiecīgi, augs kļūst rūgts.

Uztura receptes

Salāti no parastā raskrēsliņa

150 gr. svaigas parastā raskrēsliņa lapas, 25 gr. loku, 15 gr. mārrutka, 20 gr. krējuma, sāls.

Raskrēsliņa lapas nomazgā, noplaucē verdošā ūdenī uz 1 minūti. Atdzesē un sasmalcina.Samaisa ar sagrieztiem lokiem un sarīvētu mārrutku, sāla un pievieno krējumu.

Zupa ar parasto raskrēsliņu, lielo nātri un skābenēm

Kartupeļus pēc vajadzības, 50 gr. lielā nātre, 100 gr. parastā raskrēsliņa lapas, 20 gr. skābenes, 25 gr. burkānu, 30gr. sīpola, 10 gr. margarīna, 20 gr. krējuma, 1 ola, sāls, pipari, ūdens vai 350 gr. buljona.

Zaļumus noplaucē verdošā ūdenī 2-3 minūtes. Sagriež smalki. Sautē ar taukiem 10 minūtes. Daļēji novāra kartupeli, pievieno zaļumus, uz pannas sautētu sīpolu. Pirms pasniegšanas pievieno olu un krējumu.

Zupa ar parasto raskrēsliņu un austrumu dižpērkoni

100 gr. raskrēsliņa lapas, 100 gr. austrumu dižpērkones, 40 gr. prosu vai citus graudus, sāls, eļļu pēc garšas.

Raskrēsliņa un dižpērkones lapas smalki sagriež. 10 minūtes pirms novārījušies ir graudi ievieno zaļumus, sāli un pirms pasniegšanas pievieno krējumu.

Parastā raskrēsliņa un austrumu dižpērkones biezenis

Vienādos daudzumos raskrēsliņa un dižpērkones lapas samaļ gaļas mašīnā, pievieno sāli un piparus. Izmanto, kā piedevu dažādākajos ēdienos.

Parastā raskrēsliņa lapas sautētas ar gaļu

200 gr. svaigas raskrēsliņa lapas, 400 gr. gaļas, 60 gr. sīpola, 2 kartupeļus, sāls un garšvielas pēc vēlmes.

Liek vārīties gaļu nelielā katliņā, 15 minūtes pirms gatavības pievieno raskrēsliņu lapas un sīpolus. Pievieno sāli, piparus un laurlapu pēc vēlēšanās. Sautēt līdz gatavs.

Lasīt par parasto raudeni ->