Saules dievkrēsliņš
Euphorbia helioscopia

   

  • Angliski: Sun Spurge
  • Vāciski: Sonnenwend-Wolfsmilch
  • Zviedru: revormstörel
  • Igauņu: harilik piimalill
  • Lietuviešu: dirvinė karpažolė
  • Krievu: молочай солнцегляд

Viengadīgs augs, augumā no 15-35cm. Sakne vārpstveida, stublāji vairāki. Lapas izkārtotas pamīšus, apgriezti lancetveidīgas. Augs ar neizteiksmīgiem zaļgani dzelteniem ziediņiem, kuri izvietoti sarežģītā vairogveida ziedkopā. Auglis trīsdaļīga kārbiņa. Zied jūlijā- augustā.

Pie mums dabā, bieži sastopami ir saules dievkrēsliņš (Euphorbia helioscopia) un rikšu dievkrēsliņš (Euphorbia virgata), retāk jau aizsargājamais purva dievkrēsliņš (Euphorbia palustris). Rikšu dievkrēsliņu izmanto ārstniecībā tāpat, kā saules dievkrēsliņu. Aplūkojot augu attēlus, tie ir viegli savā starpā atšķirami.

Augs sastopams visur- tas aug dārzos uz laukiem, ceļmalās, grāvmalās un citur. Ārstnieciskam nolūkam izmanto auga sakni, balto piensulu un auga virszemes daļu. Saules dievkrēsliņa saknē ir sveķvielas, piensulā- euforbons, virszemes daļā- saponīni.

Visas auga daļas satur piensulu, kurā ir atrasti alkaloīdi, saponīni, miecvielas, gļotvielas, gumijvielas, rūgtvielas, euforbons (euphorbine), citronskābe, ābolskābe un citi savienojumi. Aktīvās vielas, kuras tiek izgūtas no dievkrēsliņa tiek izmantotas arī farmakoloģijā.

Ārstnieciskā nozīme

Dievkrēsliņa preparātus izmanto, kā brūču dziedējošus līdzekļus. Dievkrēsliņam piemīt temperatūras mazinošas, urīna dzenošas, vemšanu raisošas, sviedru dzenošas, caureju veicinošas, pret cērmju īpašības.

Dievkrēsliņu izmanto ārstnieciskam nolūkam:

Lapas un stublāji izmantojami, kā temperatūras mazinošs un cērmju dzenošs līdzeklis. Saknei piemīt līdzvērtīga iedarbība.

Piensulu izmanto, lai ārstētu visa tipa reimatiskas sāpes.

Dievkrēsliņa sēklas un pulveri no tā saknes izmanto, kā caureju vēcinošu līdzekli.

Dievkrēsliņa piensulu lieto ārīgi, lai ārstētu dažādus ādas izsitumus un karpas. Ar piensulu apsmērē ādu, kuru skāris kašķis.

Dievkrēsliņa novārījumu izmanto aplikācijām, furunkulu ārstēšanai.

Dievkrēsliņa novārījumu dzer cistīta un caurejas gadījumā.

Dievkrēsliņa nostādinājumā un novārījumā mazgā bērnus, lai ārstētu ādas slimības, mērcē kājas podagras un sēnīšu slimību gadījumā.

Dievkrēsliņa sakne palīdz galvas sāpju gadījumā, kā arī sēklinieku slimību gadījumā.

Auga piensula ir lietderīga caurejas un hemoroīdu ārstēšanai. Tas ir spēcīgs vemšanas līdzeklis.

Nav ieteicams lietot

Abi ārstniecībā izmantojamie augi- gan saules dievkrēsliņš, gan rikšu dievkrēsliņš ir indīgi, tāpēc lietojot tos iekšķīgi jālieto piesardzīgi.

Dievkrēsliņa piensula ir toksiska to lietojot iekšķīgi, saskarē ar ādu tā iedarbojas kairinoši. Šī auga sula rada ādas fotosensitivitāti un smagu iekaisumu, īpaši ja tā saskaras ar acīm vai atvērtām brūcēm.

Simptomi, kuri parādās saindējoties ar dievkrēsliņu: gremošanas traucējumi, sāpes vēderā, diareja, slikta dūša, vemšana, apgrūtināta elpošana, sirds mazspēja.

Svarīgi ir zināt, ka arī žāvētam augam saglabājas augsts toksiskums. Kā arī šī auga piensulu nav vēlams lietot ilglaicīgi, jo tam ir kancerogēna iedarbība.

Lasīt par dievkociņu ->