Čīkstene parastā
Sedum telephium L.

Čikstene parastā

   

  • latviski: parastā čīkstene
  • angliski: Orpine (s.l.)
  • vāciski: Purpur-Fetthenne
  • zviedru: röd kärleksört
  • igauņu: verev kukehari
  • lietuviešu: raudonasis šilokas
  • krievu: очиток обыкновенный

Daudzgadīgs sukulents no biezlapju dzimtas. Saknes  gumveidīgi paplašinātas. Stublāji vienkārši, augumā 20-70cm, biezi aplapoti. Lapas izkārtotas pamīšus, izstieptas, gaļīgas, kailas ar aplikumu. Apakšējās sašaurinās, īsos lapu kātos, augšējās lapas sēdošas, ar apaļu pamatni. Ziediņi maziņi, ar 5 ziedlapiņām, rozā, purpura vai gandrīz baltas, izvietoti stublāja augšā esošās blīvā vairogveida skarā. Augļi someņi. Zied jūlijā- augustā.

Parastā čīkstene ir ārstniecības augs. Ārstēšanai, visbiežāk, izmanto svaigu augu. Augu sāk ievākt tā ziedēšanas laikā, kas sākās jūlijā un beidzas oktobrī. Augļi nobriest rudenī.

Parastās čīkstenes lakstus ievāc sausā laikā. Ieteicams agrās rītas stundās, uzreiz kā no lapām nožūst rasa. Sakneņus atstāj augsnē un tās var ievākt rudenī (septembris- oktobris). Sakneņus tālāk mazgā, griež gabaliņos un žāvē.

Parastās čīkstenes lakstus žāvē svaigā gaisā, apēnotā un labi vēdinātā vietā. Šādam nolūkam lieti noder bēniņi.

Der zināt, ka ievācot parastās čīkstenes lakstus, tos žāvējot, tie turpinās augt un pumpuri vērsies vaļā un augs turpinās ziedēt. Nereti tas slikti ietekmē drogas kvalitāti.

Pirms augu žāvēt, to ieteicams sasmalcināt, pēc sasmalcināšanas var noplaucēt, pirms žāvēšanas augu apstrādā piespiedu žāvētājā vai cepeškrāsnī, nepārsniedzot 60C. Pareizi izžāvētai drogai būs izteikts, specifisks aromāts, lakstus uzglabā 2 gadus, sakneņus 3 gadus.

Parastās čīkstenes lakstos ir ogļhidrāti (glikoze, fruktoze, saharoze, sedoheptuloze), 6% organiskās skābes (skābeņskābe, citronskābe, ābolskābe, dzintarskābe, fumārskābe, glikolītskābi), vitamīnu C, fenolus un to atvasinājumus (arbutīns), fenolkarbonskābes (gallskābe), kumarīni (kumarīns, eskuletīns), miecvielas, flavonoīdi (kempferols, kvercetīns, izokvercitrīns, kempferitrīns, 7-glikozīda un 3,7-diramnozilglikozīda kempferola, 3,7-diramnozilglikozīds kvercetīna), triterpēnu saponīni, alkaloīdi, fenoli un to atvasinājumi (arbutīns), kā arī miecvielas.

Ārstnieciskā nozīme

Augs ir noderīgs, kā avots audu preparātiem- biogēnie stimulatori, kuri pēc savas aktivitātes pārsniedz alvejas aktivitāti.  Nostādinājumi un novārījumi tiek lietoti, lai ārstētu aritmiju, tahikardiju, artralģiju, osteoalģiju, vielmaiņu traucējumus, menoralģiju, neauglību un hronisku reimatismu.

Svaigu sulu vai novārījumu, lieto ārīgi, kā hemostatisku, brūču dziedējošu līdzekli. Sula un ekstrakts stimulē CNS.

Parastās čīkstenes gumveidīgās saknes nostādinājumu dzer, lai ārstētu impotenci un epilepsiju, ārīgi to lieto, lai ārstētu brūces, apdegumus, tulznas un karpas. Sakņu sulu izmanto, kā brūču dziedējošu, pret cingas un pret helmintu līdzekli.

Tibetā novārījumus un nostādinājumus izmanto, lai ārstētu plaušu tuberkulozi, pneimoniju, nieru slimības, anoreksiju, kā arī izmanto brūču dziedēšanai un kā urīndzenošu līdzekli.

Tautas medicīnā parastās čīkstenes novārījumu izmanto, kā tonizējošus, pretiekaisuma līdzekli, ar to ārstē ļaundabīgus jaunveidojumus, astēniju, cingu, caureju, helmintozi, ascītu, anēmiju, urīnpūšļa akmeņu slimību, sirds nepietiekamību, nieru un urīnpūšļa slimības, gonoreju, drudzi un saaukstēšanās slimības; ārīgi (novārījumus uz ūdens vai piena) lieto artrīta, reimatisma, podagras gadījumā.

Sulu vai auga nostādinājumu izmanto, zarnu trakta slimību un epilepsijas ārstēšanai; ārīgi, lai ārstētu stomatītu, piena sēnīti maziem bērniem, apdegumus, lai paātrināt nedzīstošu brūču granulāciju, ārstētu ļaundabīgus jaunveidojumus, panarīciju, paronīhiju. Kā arī, lai atbrīvotos no karpām un tulznām.

Parastās čīkstenes nostādinājumus un novārījumus dzer, lai pastiprinātu potenci, ārstētu tuberkulozi, cingu, ascītu, reimatismu, dzelteno kaiti, malāriju, nieru slimības, epilepsiju, nervu slimības, ekzēmas, izmanto, kā caureju veicinošu un urīndzenošu līdzekli. Ārīgi, lai dziedētu ādas čūlas, karbunkulus, afti, ādas izsitumus, paronīhiju un hemoroīdus.

Parastās čīkstenes sulai piemīt asiņošanu apturošas un brūču dziedējošas īpašības. Pateicoties auga ķīmiskajam sastāvam, auga sula uzlabo vielmaiņu, kas arī veicina bojāto audu reģenerāciju.

Parastā čīkstene ir spējīga stiprināt imunitāti, normalizē sirds- asinsvadu sistēmas darbību. Turklāt uzlabojas iekšējo orgānu darbība.

Ar augu ārstē arī ginekoloģiska rakstura saslimšanas (miomas, cistas, neauglību). Vīrieši ar to ārstē prostatītu, turklāt, audz pastiprina potenci.

Nav ieteicams lietot

Parasto čīksteni nelieto cilvēki ar hipertoniju, cilvēki, kuriem nav stabils arteriālais asinsspiediens, kā arī cilvēki, kuriem ir tendence uz alerģiskām reakcijām.

Lasīt par dadzi->