Mārpuķīte Ilggadīgā
Bellis perennis L.

Ilggadīgā mārpuķīte
0003.png0004.png0016.png 0022.png
  Ilggadīgā mārpuķīte 

  • angliski: Daisy
  • vāciski: Ausdauerndes Gänseblümchen
  • zviedriski: tusensköna
  • igauniski: harilik kirikakar
  • lietuviski: daugiametė saulutė
  • krieviski: маргаритка многолетняя

Ilggadīgā mārpuķīte (Bellis perennis L.) ir daudzgadīgs, neliela auguma lakstaugs no kurvjziežu (Asteraceae) dzimtas, kas veido zemu lapu rozeti pie pašas zemes. No rozetes izaug viens vai vairāki nelieli ziedkāti, parasti 5 līdz 15 centimetrus augsti, kas ir stāvi, apaļi un kaili. Lapas ir vienkāršas, veselas, ar īsu kātu, otrādi olveidīgas līdz lāpstveidīgas, mala var būt viegli viļņaina vai ar sīkzobainu apmali.

Zieds ir komplicēts kurvītis ar dzeltenu centrālo disku, ko veido daudzi sīki cauruļziedi, un ārējo daļu, kuru veido baltas vai nedaudz rozā mēlziedlapiņas — tās piešķir ziedam raksturīgo "mārpuķītes" izskatu. Ziedkāta galā esošais kurvītis ir apmēram 2 līdz 3 centimetri plats. Augs zied agri pavasarī un var atkārtoti ziedēt līdz pat rudenim, īpaši maigākā klimatā.

Auglis ir sīks, neuzkrītošs, plakans, iegarens riekstiņš. Augs vairojas gan sēklām, gan veģetatīvi. Mārpuķīte ir ziemcietīga un bieži saglabā zaļu lapu rozeti arī ziemas laikā, tādējādi var ātri atsākt augšanu pavasarī. Tā dod priekšroku saulainām vai daļēji noēnotām vietām, labi aug trūdvielām bagātās, bet arī vienkāršās augsnēs, īpaši tur, kur nav liela konkurence no citiem augiem.

Ilggadīgo mārpuķīti (Bellis perennis L.) ievāc ziedēšanas laikā, kas Latvijā parasti sākas aprīlī un turpinās līdz pat rudenim. Visbiežāk ievāc ziedus — veselas ziedkopas (kurvīšus), nogriežot tās ar īsu kātiņu vai bez kāta, taču dažkārt ievāc arī visu virszemes daļu, īpaši jaunus lakstus kopā ar ziediem. Saknes parasti netiek ievāktas, jo tām nav būtiska ārstnieciska pielietojuma.

Pēc ievākšanas ziedus vai lakstus izklāj plānā kārtā uz sieta, papīra vai auduma labi vēdināmā vietā, kas pasargāta no tiešiem saules stariem. Dabiskā žāvēšanā ziedi parasti izžūst 3 līdz 5 dienu laikā. Ja izmanto elektrisko žāvētāju, tad optimālā temperatūra ir 35 līdz 40 grādi, jo augstāka temperatūra var bojāt flavonoīdus un citas aktīvās vielas, kā arī mainīt ziedu krāsu. Žāvēti ziedi saglabā balto vai nedaudz rozā nokrāsu un maigu, raksturīgu smaržu.

Sagatavoto drogu uzglabā cieši noslēgtos stikla traukos, papīra vai lina maisiņos, sausā, vēsā un tumšā vietā. Ja telpā ir paaugstināts mitrums, piemērotāks būs trauks ar hermētisku vāku, lai pasargātu no bojāšanās. Gaisma, siltums un mitrums samazina drogas kvalitāti un iedarbību, tāpēc to vajadzētu glabāt uzmanīgi. Ilggadīgās mārpuķītes ziedus un lakstus vēlams izlietot gada laikā, jo ilgstoši uzglabājot to aktīvo vielu saturs būtiski samazinās, un šāda droga vairs nav ieteicama ārstnieciskai lietošanai.

Ilggadīgajā mārpuķītē (Bellis perennis L.) ir sastopamas vairākas vērtīgas bioloģiski aktīvas vielas. No flavonoīdiem tajā konstatēti apigenīns, luteolīns, kvercetīns un kaempferols, kas bieži sastopami glikozīdu formā, piemēram, kā apigenīna-7-O-glikozīds. Augā ir arī triterpēnu saponīni, no kuriem īpaši izdalāmi bellisaponīns A un B. No fenolkarbonskābēm mārpuķīte satur kofeīnskābi un hlorogēnskābi. Tanīnvielas pārstāvētas gan hidrolizējamo, gan kondensēto tanīnu veidā, un papildus tam augs satur gļotvielas — galvenokārt, heteroglikānus. Nelielos daudzumos mārpuķītē ir arī ēteriskā eļļa, kuras sastāvā var būt kampars, pinēns, mircēns, limonēns un citi terpēni. Papildus šīm organiskajām vielām augs satur arī dažādus minerālvielu mikroelementus, piemēram, kāliju, kalciju, magniju, dzelzi, cinku un mangānu.

Ārstnieciskā nozīme

Ilggadīgā mārpuķīte (Bellis perennis L.) ir tradicionāls ārstniecības augs ar plašu pielietojumu gan tautas medicīnā, gan mūsdienu fitoterapijā. Tās ārstnieciskās īpašības balstās uz bagātīgo bioloģiski aktīvo vielu kompleksu, kuru sastāvā ir flavonoīdi, saponīni, tanīni, gļotvielas un ēteriskās eļļas. Auga galvenā nozīme ir tā pretiekaisuma, mīkstinošā un antiseptiskā iedarbībā.

Ilggadīgā mārpuķīte tiek lietota, galvenokārt, ādas saslimšanu gadījumos, piemēram, kā mīkstinošs līdzeklis pret ādas kairinājumiem, iekaisumiem, sasitumiem, zilumiem, nobrāzumiem un nelielām brūcēm. Tā palīdz samazināt tūsku un veicina audu dzīšanu, kā arī darbojas kā viegls antiseptisks līdzeklis, kavējot infekciju attīstību. Auga ekstrakti vai tinktūras tiek lietotas arī mīkstinošu un nomierinošu komprešu veidā dermatīta un ekzēmu gadījumos.

Turklāt, ilggadīgā mārpuķīte ir pazīstama kā līdzeklis, kas atvieglo elpceļu iekaisumus un bronhu kairinājumu, pateicoties, tās viegli atkrēpojošajai iedarbībai. Tējas vai uzlējumi no ziediem un virszemes daļām palīdz mazināt klepu, atvieglo krēpu izdalīšanos un mazina iekaisumu elpceļos.

Tradicionāli mārpuķīte tiek lietota arī kuņģa un zarnu trakta traucējumu gadījumos, kur tā darbojas kā viegls, gļotādu aizsargājošs un pretiekaisuma līdzeklis, palīdzot mazināt gremošanas traucējumus, piemēram, gastrītu vai kolītu. Auga sastāvā esošie saponīni un flavonoīdi arī veicina asinsriti un stiprina asinsvadu sieniņas, tādējādi tas tiek lietots asins attīrīšanai un kā līdzeklis pret hemoroīdiem.

Ilggadīgā mārpuķīte tiek lietota gan iekšķīgi, gan ārīgi. Iekšķīgai lietošanai parasti gatavo tējas, uzlējumus vai tinktūras, savukārt ārīgai lietošanai izmanto ziedes, kompreses un losjonus. Pateicoties, maigajai iedarbībai, šis augs ir piemērots arī bērnu un cilvēku ar jūtīgu ādu ārstēšanā.

Kopumā ilggadīgā mārpuķīte ir universāls augs, kas nodrošina pretiekaisuma, atkrēpojošu, antiseptisku, mīkstinošu un asinsvadu stiprinošu efektu, un tāpēc to plaši izmanto gan tradicionālajā, gan tautas medicīnā, kā atbalstu daudzveidīgu veselības problēmu risināšanā.

Nav ieteicams lietot

Ilggadīgā mārpuķīte (Bellis perennis) parasti ir samērā drošs ārstniecības augs, un blaknes no tā lietošanas ir retas, it īpaši, ja tiek ievērotas devas un lietošanas veids. Tomēr dažiem cilvēkiem, īpaši tiem, kuriem ir alerģija pret āboliņa veidīgajiem augiem (pie šīs augu grupas pieder arī ilggadīgā mārpuķīte), var rasties alerģiskas reakcijas, piemēram, ādas izsitumi vai nieze pēc ārējas lietošanas vai pat nelielas niezes sajūtas mutē, ja lieto iekšķīgi.

Tāpat nevajadzētu šo augu lietot cilvēkiem ar paaugstinātu jutību pret saponīniem, jo lielos daudzumos tie var izraisīt kuņģa kairinājumu vai pat nelielu caureju.

Grūtniecēm un sievietēm zīdīšanas laikā parasti ieteicams būt piesardzīgām vai konsultēties ar speciālistu pirms ilggadīgās mārpuķītes lietošanas, jo par šādu lietošanu nav pietiekamu zinātnisku datu, lai pilnībā apstiprinātu tās drošību.

Tāpat cilvēkiem ar nopietnām nieru vai aknu slimībām būtu jāizvairās no ilgstošas vai lielas devas lietošanas, jo augs satur aktīvās vielas, kas var ietekmēt vielmaiņu un ķermeņa attīrīšanās procesus.

Kā jebkuru ārstniecības augu, ilggadīgo mārpuķīti lieto ar mēru, īpaši, ja to kombinē ar citiem medikamentiem vai ārstēšanas līdzekļiem. Ja rodas kādas neparastas reakcijas, piemēram, alerģiskas izpausmes, kuņģa diskomforts vai citas nepatīkamas sajūtas, lietošanu vajadzētu pārtraukt un konsultēties ar ārstu vai fitoterapeitu. Kopumā tomēr šis augs ir piemērots maigai un īslaicīgai lietošanai, un blakusparādības ir salīdzinoši reti sastopamas.

Kosmētiskā nozīme

Mārpuķīšu ekstrakti tiek izmantoti kā sastāvdaļa losjonos un kompresēs jutīgai, iekaisušai vai sakairinātai ādai. Šis augs palīdz nomierināt ādu pēc saules apdegumiem, skūšanās vai citiem viegliem kairinājumiem. Tā saponīni un flavonoīdi veicina asinsriti un palīdz samazināt apsārtumu un pietūkumu, kas padara to noderīgu arī ādai ap acīm — īpaši pret pietūkumu vai zilajiem lokiem.

Kosmētikā mārpuķīti izmanto arī pigmentācijas plankumu mazināšanai, jo tai piedēvē vieglu balinošu efektu, kas saistīts ar tās spēju mazināt melanīna koncentrāciju ādas virskārtā. Šī īpašība ir iecienīta dabīgās kosmētikas zīmolos, kas piedāvā serumus vai krēmus ādas toni izlīdzinošai kopšanai.

Mājās var pagatavot mārpuķīšu uzlējumu vai ziedūdeni (hidrolātu), kas noder kā maigs sejas toniks. Tāpat no ziediem var veidot eļļas macerātu, ko izmanto ziežu vai ķermeņa eļļu bāzei sausas un jutīgas ādas kopšanai. Ziedus iespējams pievienot arī mājās gatavotām sejas maskām vai vannām, jo tie piešķir maigumu un ādu atjaunojošu efektu.

Lasīt par mazo mārsili ->