Lucerna sirpjveida
Medicago falcata L.

Sirpjveida lucerna

   

  • Angliski: sickle Medick
  • Vāciski: Sichel-Luzerne
  • Zviedru: gullusern
  • Igauņu: sirplutsern
  • Lietuviešu: geltonžiedė liucerna
  • Krievu: люцерна серповидная

Sirpjveida lucerna ir daudzgadīgs augs, kura stublāji var izaugt līdz 50cm.Stublāji guloši vai piepacelti.  Lapas trīsstaraini saliktas no trīs apgrieztas olformas lapiņā,. Lapu malas zobotas. Pielapes smailas saaugušas līdz pusei ar stublāju.

Ziedi dzelteni, pa 15-30 izvietoti ķekara ziedkopās, augšējo lapu žāklēs. Auglis- sirpjveidīga pāksts. Augs zied no maija līdz septembrim.

Ārstnieciskam nolūkam ievāc auga virszemes daļu, biežāk tikai galotnītes, tā ziedēšanas laikā. Žāvēšanu veic labi vēdināmās un apēnotās vietās, drīkst žāvēt piespiedu žāvētājos nepārsniedzot 40C temperatūru. Uzglabā elpojošā tarā ne ilgāk par 2 gadiem.

Sirpjveida lucernā ir saponīni, alkaloīdi, karotīns, askorbīnskābe, K vitamīns, flavonoīdi un kumestrols. Augs principā ir pētīts maz, no tā ārstnieciskās iedarbības, jo lucernas visbiežāk tiek izmantotas lopbarībā.

Augā ir arī pietiekamos daudzumos kalcijs un magnijs, steroīdi, hlorofils, beta- karotīns, B6 vitamīns.

Ārstnieciskā nozīme

Ārstniecībā augu biežāk izmanto tautas medicīnā, kā urīna dzenošu, pretiekaisuma, imunitāti stiprinošu, pret drudža, baktericīdu, brūču dziedējošu, tonizējošu, organismu stiprinošu un metabolismu veicinošu līdzekli.

Sirpjveida lucerna ir noderīga, lai ārstētu saaukstēšanās, urīnceļu, nieru slimības, kuņģa čūlu, cukura diabētu, pielonefrītu, cistītu, artrītu, podagru, mazasinību, dermatoloģiskas slimības, aterosklerozi. Turklāt, augs palīdzēs arī stresa situācijās, lai mazinātu nervu spriedzi, kā arī lai no organisma izvadītu liekos toksīnus un holesterīnu.

Nav ieteicams lietot

Augs nav ieteicams cilvēkiem, ar paaugstinātu asins reci, sarkano vilkēdi, kuņģa čūla un tās saasinājumi, fenilketonūriju, celiakiju, izkaisīto sklerozi un citām autoimūnām saslimšanām.

Augu nelieto bērnu ārstēšanai, līdz 3 gadu vecumam. Grūtniecības un laktācijas periodā lieto tikai un vienīgi diedzētas sēklas.

Lietojot šo augu neadekvātās devās, saskarsieties ar gremošanas traucējumiem, izsitumiem uz ādas, sāpju sajūtu vēdera dobumā.

Un, ko der īpaši zināt meitenēm! Augā ir hormoniem līdzīgas vielas un taukos šķīstošas vielas, kuras veicinās svara uzņemšanu, tāpēc ārstēšanos garāku par 8-12 nedēļām netaisām. Nepieciešamības gadījumā, kursu var atkārtot ievērojot viena mēneša pārtraukumu!

Kosmētiskā nozīme

Sirpjveida lucerna ir populāra arī kosmetoloģijā, pateicoties, spējai uzturēt jauneklību sejas ādai. Tā atbrīvo no tūskas, apsārtumiem un uzlabo ādas stāvokli. Augs iedarbojas arī uz matu augšanu un mazina to izkrišanu!

Pārtikas nozīme

Visbiežāk, pārtikā izmanto tieši sirpjveida lucernu, protams, arī citas, bet šī būs viena no veiksmīgākajām izvēlēm un arī visvieglāk ievācama, jo sastopama bieži. Taču sējas lucernu arī varat droši lietot uzturā. Ievāc auga jauno virszemes daļu un lieto salātos, taču ja to izžāvēsiet un pievienosiet zupās jau žāvētu, iegūsiet pavisam citu aromātu. Svaiga nesmaržos. Augs līdzīgi amoliņam smaržos pēc siena un zupai piešķirs vistas buljonam līdzīgu aromātu.

Augu varat sākt ievākt jau aprīlī un līdz pat rudenim. Vērtīgākā daļa būs ziedkopas un lapas, jo pašos stublājos vērtība praktiski nekāda. Lucernu var līdzvērtīgi kāpostam skābēt, taču nelietojiet to uzturā jeb kādas izcelsmes iekaisumu laikā!

Lasīt par lupīnām ->