Etiķskābe
Etiķskābes apraksts

Etiķskābe ir skābs, bezkrāsains šķīdums, ar tai raksturīgu smaržu un garšu. Koncentrētā veidā tā var nopietni kaitēt cilvēkam, tāpēc pārtikā izmantojam tikai tās ūdens šķīdumu.

Pēc savas izcelsmes etiķskābe dalās rūpnieciskajā un mājsaimniecību. Rūpnieciskā etiķskābe tiek ražota 3, 6 un 9% koncentrācijas šķīdumā, agrāk arī bija sastopama etiķa esence 70%. Kas saistās ar mājsaimniecību etiķskābi, tad lai arī tai koncentrācijas procents ir zemāks, tā ir daudz vērtīgāka cilvēka veselībai. Saistās tas ar to, ka mājsaimniecību etiķim sastāvā ir ne tikai etiķskābe, bet arī vitamīni un mikroelementi. Turklāt, mājsaimniecību etiķa nosaukumu veido, pēc tā izejvielām, piemēram, ābolu etiķis, vīnogu etiķis u.c. Ir sastopams arī balzāmiskais etiķis, kurš gatavots no vīnogu etiķa, kurā tiek pievienotas garšvielu aromātiskās zālītes.

Etiķskābes patēriņš palielinās

Etiķskābe nav cilvēka dzīvībai svarīgs elements, līdz ar to medicīnai nav zināmi gadījumi, kad tās patēriņš palielinātos.

Etiķskābes absorbcija samazinās

  • Gastrīta gadījumā;
  • Kuņģa čūlas gadījumā;
  • Gremošanas trakta iekaisumu gadījumā.

Etiķskābe iedarbojas kairinoši uz gļotādām, taču der zināt, ka etiķskābe var radīt arī alerģisku reakciju.

Turpinājumā runāsim tieši par mājsaimniecību etiķi. Etiķi var izmantot dažādu ēdienu pagatavošanai- gaļas, zivju un dārzeņu. Turklāt, izmantojot etiķi dārzeņu ēdienos, to vērtīgās barības vielas labāk absorbējas gremošanas traktā. Etiķis ietekmē olbaltumvielas, palielinot to absorbcijas spēju.

Etiķa vērtīgās īpašības

Tautas medicīnā etiķi veiksmīgi pielieto:

  • Kukaiņu koduma vietu apstrādei;
  • Temperatūras mazināšanai, komprešu veidā;
  • Angīnas ārstēšanai;
  • Faringīta ārstēšanai;
  • Pēdu sēnīšu slimību ārstēšanai;
  • Kandidas baktērijas iznīcināšanai;
  • Reimatisma un artrīta ārstēšanai.

Katrai nosauktai problēmai ir specifisks etiķa pielietojums. Lai ārstētu saaukstēšanās slimības, etiķi izsmidzina telpā, kurā uzturas sirgstošais. Lai arī cik dīvaini tas neskanētu, etiķa ieziešana ādā, mazina niezi un iekaisumu, pēc bišu, kameņu, spindzeļu, iršu, medūzu dzēlumiem un spēj pat palīdzēt saules apdegumu gadījumā.

Ābolu etiķis labvēlīgi iedarbojas uz organismu, normalizē tajā notiekošos vielmaiņu procesus. Turklāt, pateicoties tam ka etiķa sastāvā ir pektīni, tas spēj mazināt holesterīna līmeni asinīs. Tas atvieglo artrīta slimnieku stāvokli. Nierakmeņu slimības gadījumā, 1-2 tējkarotes ābola etiķa uz glāzi ūdens, klāt pievienojot nedaudz medu, spēji palīdzēs šīs slimības mazināšanai un veicinās ātrāku atlabšanu. Protams, tas nav vienreizējs pasākums. Etiķis spēj palīdzēt arī cukura diabēta slimniekiem. Tam nepieciešams pirms miega dzert etiķūdeni, uz gāzi ūdens jauc 2 tējkarotes etiķa, tas mazinās cukura līmeni asinīs un uzlabos slimnieka stāvokli.

Etiķskābe vislabāk mijiedarbojas ar olbaltumvielām, atvieglojot to absorbcijas spēju gremošanas traktā. Etiķskābe mijiedarbojas arī ar ogļhidrātiem, kuri to ietekmē kļūst par vieglāk absorbējamiem savienojumiem. Nedaudz ar etiķskābi mijiedarbojas arī tauki.

Etiķskābes īpatnības

Iepriekš jau noskaidrojām, ka etiķskābe nav dzīvībai nozīmīgs savienojums, līdz ar to organismā šīs vielas deficīts neveidojas.

Pārsātinājums, gan ir novērojams- tas rada dedzināšanas sajūtu kuņģī. Etiķskābe lielā koncentrācijā var radīt gļotādu apdegumus, kas nosacītu laiku liegs lietot pārtiku, tradicionālā veidā.