Cetrārijs Islandes
CETRARIA ISLANDICA

Sinonīmi/ latviešu apvidvārdi: krūšu tēja (Mālmuiža, Lejasciema pagasts).

Islandes cetrārijs ir viens no ķērpjiem, kurš plaši tiek pielietots ārstniecībā. Mūsdienās, sevišķi plaši, kaut Latvijā briežu ķērpis vēsturiski tika izmantots plašāk.

Islandes cetrārijām ir viena lieliska īpašība, tas aug tikai ekoloģiski tīrā vidē, Tam, kā jau citiem ķērpju pārstāvjiem nav izteiktu sakņu, stublāju un lapu, un pārtiek tas no vides ietekmes. Pie ilglaicīga sausuma, tas var iekrist anabiozē līdz pat trijiem gadiem.

Ar savu izturību tas ir ne velti piesaistījis arī cilvēku, kurš to jau šodienā uzskata par vērtīgu ārstniecības augu.

Kā atpazīt?

Cetrārijas ir viegli pazīt to tumši brūnās krāsas dēļ. Šī suga uz augsnes veido vienlaidus audzes, kuras var pamanīt kā brūnus laukumus meža ierasti zaļajā vai pelēkajā zemsegā. Latvijā sastopamas 6 cetrāriju sugas. No tām biežākā un pazīstamākā ir Islandes cetrārija, saukta arī par Islandes ķērpi.

Islandes cetrārija (Cetraria islandica) jeb Islandes ķērpis ir ap 6 cm augsts, tās zariem līdzīgās daivas līdz 1 cm platas, tumši brūnas, spīdīgas, neregulāri zarotas. Ķērpis veido biezus “paklājus”. No Islandes cetrārijām vāra ļoti rūgtu, bet iedarbīgu tēju pret saaukstēšanos.

Sugas atšķiršanai svarīgas pazīmes ir šādas:

  •  Daivu apakšpuse ir gaišāka nekā virspuse, ar labi saredzamiem baltiem plankumiem.
  •  Uz daivu malām redzamas 1 mm garas skropstiņas.
  •  Daivu apakšdaļa (pie zemes) viegli sarkana.

Ķīmiskais sastāvs

Pēc ķīmiskā sastāva Islandes cetrārijs sastāv no ogļhidrātiem, un pamatā tas ir lihenīns, cietes (krahmala) veidīga viela, kurai piemīt augsta barības vielu vērtība. Ķērpī ir daudz gumijvielas, olbaltumvielas, vaski, rūktvielas, sastāvā ir arī neliels daudzums tauku un organiskās vielas, kuras rada antibakteriālas īpašības.

Ir noteikti arī polisaharīdi (neatkarīgi no lihrnīnas), kuras rada sasaites īpašības un miecvielas, kuras ķērpim piešķir savelkošas īpašības.

Kā, lielākai daļai ķērpju, Islandes cetrārijā ir vairāki desmiti mikroelementi, starp kuriem ir dzelzs, jods, titāns, varš, mangāns un citi. Kas dīvaini atrasts ir arī B12 vitamīns, kurš parasti ir sastopams “dzīvu” organismu šūnās, kuras atrodas zarnu traktā. Pateicoties šī vitamīna esamībai, ķērpis aktivizē imunitāti, palīdz tauku un olbaltumvielu apstrādē, kā arī uzlabo ādas un matu stāvokli.

Pateicoties visam šim sastāvam Islandes cetrārijs tiek uzskatīts par vienu no ārstnieciski noderīgākajiem, starp ārsnieciskajiem augiem.

Ārstnieciskā nozīme

Farmokoloģiskās īpašības

Islandē, kurā tad arī pirmo reiz atklāja Islandes cetrārija vērtīgās īpašības, zemkopība nav attīstīta, vides apstāķļu dēļ. Tad šis ķērpis tika izmantots, kā uztura piedeva maizes cepšanā. Tikai XVIII gadu simtā par to ieinteresējās oficiālā medicīna, kura atklāja tā spēcīgo iedarbību elpošanas sistēmas slimību ārstēšanā, pat ka ķērpis spējīgs palīdzēt tuberkulozes gadījumā.

Šī īpašība Islandes cetrārijam, tāpat kā citiem ārstniecībā izmantojamiem ķērpjiem, ir pateicoties usnīskābes esamības dēļ. Usnīskābe ir lieliska dabas radīta antibiotika, kura ir spējīga iznīcināt plaša spektra patogēnos mikroorganismus, ieskaitot tuberkulozes ierosinātājus. Un tieši šīs skābes sāļi atrodas šīs bīstamās slimības ārstējošos preparātos.

Neatkarīgi no apskatītā, Islandes cetrāriju pielieto arī, lai ārstētu:

  • Garo klepu;
  • Astmu;
  • Saaukstēšanos;
  • Bronhītus;
  • Katāru un angīnu;
  • Pneimoniju.

Ar laiku mediķi atklāja, ka Islandes cetrārijs arī lieliski palīdz čūlu un gastrītu gadījumos, un pateicoties tam, ka ķērpis māk uzkrāt sevī jodu no apkārtējās vides, tas lieliski palīdz arī vairogdziedzera problēmu gadījumos.

Pielietojums tautas medicīnā

Par tā spēcīgajām īpašībām jau izsenis zināja eskimosi un citas tautas, kuras dzīvo tālajos ziemeļos. Tie to lieto ne tikai kā novārījumu, taču pielietot arī ārīgi, komprešu veidā, lai dziedētu brūces, infekcijas, apdegumus un furunkulus, taču iekšķīgi lietojot uzlabo sev ēstgribu, attīra asins un cīnās ar visa veida iekaisumiem.

Islandes cetrārija tēja novērš toksikozes simptomus. Palīdz uzsūkties tūskai krūtīs, palīdz cīņā pret vemšanu un sliktu dūšu. Ar Islandes cetrārija palīdzību var celt kopējo imunitātes stāvokli, turklāt rezultāts novērojams jau no pirmās lietošanas reizes (cilvēkā, atgriežas spēki). Ziemeļu tautas ar tā palīdzību ārstēja zobu sāpes un stomatītu.

Taču ar to, pozitīvā cetrārija iedarbība nebeidzās, ar tā palīdzību izdzen zarnu parazītus (tāpēc ziemeļbrieži to plaši lieto uzturā), ārstēja bezmiegu, caurejas un aizcietējumus, stimulēja žults pūsli, un maziem bērniņiem no tā gatavoja autiņus.

LATVIEŠU SENČU ZINĀŠANAS

Mālmuiža, Lejasciema pagasts

Islandes cetrārijs tika dēvēts par krūšu tēju. Šo nosaukumu piedēvēja ķērpim arī, kurš klāja vēl meža zemsedzi. Tēja tika lietota pret "cietām krūtīm". "Cietas krūtis" nozīmēja sausu, neatlecošu klepu. Ar tējas palīdzību varēja atgriezt "mīkstas krūtis", būtībā atkrēpoties un sakārtot plaušu veselību.


Nav ieteicams lietot

 Uz šo brīdi nav vēl noteiktu ierobežojumu vai efektu ko rada Islandes cetrārijs ja to pārdozē. Tieši tāpat nav zināms, kā tas ietekmē grūtnieces un barojošas mātes. Tāpēc ja jūtaties nedroši ar to ārstēties, konsultējieties ar savu ārstējošo ārstu.

Ārstniecības receptes

Islandes cetrārija pielietošana un receptes tautas medicīnā ir populārākas Ziemeļu tautām, kā arī Ajūrvēdā un homeopātiskajā medicīnā.

Lai uzlabotu apetīti un stimulētu kuņģa un zarnu trakta darbību

Viena ēdamkarote ar kaudzi, samalta Islandes cetrārija, tiek aplieta ar 1L kārsta ūdens un tiek noturēta pusi stundas virs tvaika. Siltu novārījumu lieto vienas diennakts laikā.

Islandes cetrārijs pret aizcietējumiem

Pret aizcietējumiem, pie tam arī hroniskiem, lieto cetrārija ekstraktu. Lai to pagatavotu, aplejiet 100g izžāvēta ķērpja ar litru ūdens un nolieciet, vēsā aukstā vietā uz diennakti. Pēc tam nofiltrējiet to un iegūto šķidrumu lieciet uz ūdens pirts (trauks traukā) un sildiet to, līdz šķidruma masa samazinās uz pusi. Iegūto maisījumu lietot trīs reizes dienā pa tasītei, pusi stundu pirms ēšanas.

Bronhiālās astmas, pneimonijas un smaga bronhīta ārstēšana

Novārījums: divas ēdamkarotes ķērpja aplej ar glāzi verdoša ūdens, noturēt pusstundu siltā vietā. Lietot pa 2 ēdamkarotēm vairākas reizes dienā. Ārstniecības kurs 10 dienas, pēc kura taisa trīs dienu pārtraukumu. Šādi jāiziet 3 kursi.

Tēja: aplej 2 tējkarotes ķērpja ar glāzi kārsta ūdens, nostādina 30 minūtes. Nofiltrē nost biezumus un dzer uzreiz. Šādu tēju nepieciešams lietot 3-4 reizes dienā. Tēju nepieciešams dzert karstu, ja tā ir par rūgtu, ieteicams, klāt ir medus.

Uz vienu piena glāzi, 1 tējkaroti ķērpja, trauku aizver ar vāciņu un vāra uz ļoti mazas uguns 30 minūtes. Dzer visu uzreiz pirms gulēt iešānas.

Ārstnieciskais maisījums: ņem vienādās daļās Islandes cetrāriju, priedes pumpurus un smaržīgās vijolītes (Viola odorata) saknītes. 1 ēdamkaroti maisījuma aplej ar aukstu ūdeni un nostādina 2 stundas. Tad to liek uz uguns vāra 5 minūtes, no mirkļa kad ūdens sāka vārīties. Dzer karstu, trīs reizes dienā.

Saaukstēšanās un alerģiska klepus ārstēšana

Novārījums: 2 ēdamkarotes, ar kaudzi, apliet ar litru ūdens un novietot uz uguns. Tiklīdz sāk vārīties uzlikt traukam vāku un uz lēnas uguns to sildīt vēl 1-1,5 stundas, rezultātā iegūsiet ķīseļveidīgu masu. Atfiltrēt biezumus un lietot pa pusi glāzes, divu diennakšu laikā. Novārījumu drīkst atšķaidīt ar ūdeni vai pievienot tam medu, jo tas būs nedaudz rūgts.

Novārījums pienā: pus litram piena pievieno vienu ēdamkaroti Islandes cetrāriju, sagaidīt līdz masa sāk vārīties un uz lēnas uguns to noturēt vēl minūtes 5-7. Pusstundu nostādināt un nofiltrēt biezumus. Visu iegūto masu izdzert dienas laikā, vairākos piegājienos.

Imunitātes stiprināšanai:  imunitātes stiprināšanai gatavo vitamīnu ķīseli. Rūgtuma noņemšanai, kas raksturīga ķērpim, to atmērcē traukā ar ūdeni, kuram pievienota dzeramā soda- tā neitralizēs rūgtvielas. 12L spainim, būs nepieciešamas 9 ēdamkarotes sodas.

Mērcēšanas aizņems 12 stundas, pēc kā ķērpis tiek noskalots zem tekoša ūdens un atkārtoti iemērkts svaigā ūdenī uz 4-5 stundām. Izmērcētu Islandes cetrāriju vēlreiz noskalo un sagriež smalkos gabaliņos. Tālāk to pievieno traukā ar ūdeni un vāra uz mazas uguns, līdz masa kļūst ķīseļveidīga. Tad tajā liek cukuru pēc nepieciešamības, augļus- ogas un pabeidz ķīseļa gatavošanu. Dzer, kā jebkuru ķīseli.

Impotences ārstēšanai

Lai ārstētu šo problēmu nepieciešams pielietot šādu maisījumu- ņemt vienādās daļās islandes cetrāriju, melisas lapas, parastās vīrceles ziedus un žacētas un smalcinātas vīru dzegužpuķes sakni. Ēdamkaroti maisījuma apliet ar 250 gramiem verdoša ūdens, nostādināt termosā pāris stundas, lietot ikdienā, pa vienai glāzei 3 reizes dienā.

Ārstēšanās ilgums atkarīgs no problēmas rašanās iemesla un var būt pat 3 mēnešus garš.

Tuberkulozes un plaušu emfizēmas ārstēšana

Šīs smagās saslimšanas ārstē ar novārījumu, kuru pagatavo šādi: liela ēdamkarote cetrārija tiek aplieta ar glāzi verdoša ūdens, tiek sildīta ūdens peldē apmēram 10 minūtes, tiek nofiltrēti biezumi un tiek dzerts uzreiz viss. Šādu novārījumu dzer 6 reizes dienā. Ārstēšanās laiks nav noteikts.

Tuberkulozes, bronhiālās astmas, gastrītu un kuņģa čūlas ārstēšana

4 ēdamkarotes ķērpi aplej ar trīs glāzēm ūdens. Liek uz mazas uguns un vāra pusstundu. Dzert siltu, 3 reizes dienā!

Hronisku iesnu ārstēšana

Ņem vienādās daļās Islandes cetrāriju, japānas soforu, asinszāles un divas ēdamkarotes salvijas. 2 ēdamkarotes maisījuma aplej ar glāzi ūdens un vāra 30 minūtes. Tad atdzesē un nofiltrē biezumus un ar iegūto šķīdumu skalo degunu 2-3 reizes dienā, pēdējo reizi obligāti pirs gulētiešanas.

Brūču, apdegumu un furunkulu ārstēšana

1 ēdamkarote ķērpja aplej ar 250ml ūdens un vāra 10 minūtes. Ar novārījumu skalo brūces un liek kompreses. 2 lielas ēdamkarotes aplej ar ūdeni un vāra 15 minūtes, šo maisījumu dzer un mazgā seju.

Brīdinājums un kompleksa onkoloģijas ārstēšana

Nesenā pagātnē, Japānā noskaidroja, ka islandes cetrārija, zaļās tējas uz zālīšu maisījumi spēj profilaktiski palīdzēt onkoloģijas gadījumā, ja onkoloģija ir sākotnējās stadijās.

Nepieciešams ņemt 2 tējkarotes ķērpja, maura sūrenes, asinszāles un strutenes. 3 tējkarotes ceļteku, ūdens piparu, nātri. Visu maisījumu samaisa ar 100 daļām zaļās tējas (100 tējkarotes).

Vienu ēdamkaroti iegūtā maisījuma apliet ar verdošu ūdeni un stundu nostādināt, dzert kā parastu tēju. Katru dienu pa 4 reizēm.

Ievākšana un uzglabāšana

Islandes cetrāriju ievāc vasaras mēnešos, taču ieteicamais laiks ir augusta beigas un septembra sākums. Iegūto ķērpi nākas nopietni attīrīt, jo tas būs piebiris ar skujām, lapām, zemes, zariņiem u.c.

Iegūto žāvē ēnā vai tam pielāgotās žāvētavās, jo saules gaisma tajos iznīcinās visas noderīgās vielas. Kad ķērpis ir izžuvis, tas kļūst trausls un viegli lūst. Vislabāk uzglabāt stikla traukos ar vāku, uzglabāšanas termiņš līdz diviem gadiem.

UZTURA RECEPTES

Islandes cetrārija ķīselis mednieku gaumē

3 glāzes sasmalcināta ķērpja, 2 glāzes dzērveņu, pus glāzes cukura. 1L ūdens.

Mazgātu Islandes cetrāriju vāra 2L ūdens. Novārījumam atdala biezumus, pievieno dzērveņu sulu un cukuru. Masu uzvāra. Ķīseli pasniedz karsu vai atdzesētu.

Ķīselī dzērveņu vietā var izmantot arī brūklenes.

Meža želeja no Islandes cetrārija

Islandes cetrārija koncentrēts novārījums (1kg ķērpja uz 1L ūdens), pievieno sāli pēc vēlmes un aplej sēnes. Atdziestot pasniedz kopā ar mārrutkiem, sinepēm, pipariem un etiķi.

Rudmieses ar Islandes cetrāriju

3 glāzes koncentrēta Islandes cetrārija novārījuma, 3 glāzes maziņas rudmiesītes, sāls. Rudmieses apber ar sāli, nostādina 2h un aplej ar Islandes cetrārija koncentrēto novārījumu. Atdzesē līdz sastingst želejā- notur ledusskapī.

Uzkodu pasta no Islandes cetrārija

200 gr. Islandes cetrārija, 100 gr. sviesta, 30 gr. gatavas sinepes, sāls un pipari pēc vēlmes. Novārītu Islandes cetrāriju novāra, samaļ gaļas mašīnā, pievienot sviestu, sinepes, sāli. Visu samaisa un atdzesē. Iegūto masu izmanto sviestmaizēm.

Kosmētiskā nozīme

Islandes cetrārijs ir ķērpis, kuru var izmantot arī ādas kopšanai. Šo ķērpi izmanto, kā pretiekaisuma un antibakteriālu līdzekli.

Ķērpī pamats veidojas no polisaharīdiem (lihenāns, lihenīns, izolehinīns) ar noteiktu piejaukumu miecvielu, gumijvielu, aminoskābju, vasku, pigmentu un veselu kompleksu skābju, kurām piemīt antiseptiskas īpašības. Tajā ir daudz mikroelementu un vitamīnu- dzelzs, jods, varš, mangāns u.c. Pateicoties ķērpī esošajiem polisaharīdiem, kosmētika, kurā ir Islandes cetrārijs ir ar izteiktām pārklājošām īpašībām, savukārt, miecvielām piemīt izteikts savelkošs efekts.

Islandes cetrārijs rada izteiktu asinsvadu sašaurinošu iedarbību, tam piemīt nomierinošas un dabīga antiseptika īpašības. Islandes cetrārijs ir populārs ar savām pretsēnīšu un antibakteriālajām īpašībām (tas ir efektīvs pret grampozitīvām un gramnegatīvajām baktērijām).

Islandes cetrārija ekstrakts lieliski palīdz arī tūskas gadījumā, turklāt mazina risku, ka varētu veidoties patoloģiski rētaudi.

Islandes cetrāriju parasti izmanto, lai:

  • Samazinātu ādas iekaisumu un kairinājumu;
  • Samazinātu kuperozas simptomus;
  • Izārstētu dažādas formas rozāciju;
  • Ārstētu pinnes;
  • Dziedētu brūces;
  • Lai atbrīvotos no maisiņiem zem acīm un tūskas;
  • Lai cīnītos ar blaugznām;
  • Lai ārstētu kompleksi dermatoloģiskās infekcijas slimības;
  • Lai apstrādātu inficētas brūces;
  • Lai ārstētu mehāniskas un termiskas ādas traumas;
  • Lai apstrādātu rētas un brūces;
  • Lai ārstētu apdegumus;
  • Lai koptu mutes dobumu iekaisumu gadījumos.

Islandes cetrārijam nav novērotas blaknes, izņemot gadījums, ja ir individuāla nepanesamība pret šo ķerpi!

Latviešu senču zināšanas

Mālmuiža, Lejasciema pagasts

Islandes cetrārijs tika dēvēts par krūšu tēju. Šo nosaukumu piedēvēja ķērpim arī, kurš klāja vēl meža zemsedzi. Tēja tika lietota pret "cietām krūtīm". "Cietas krūtis" nozīmēja sausu, neatlecošu klepu. Ar tējas palīdzību varēja atgriezt "mīkstas krūtis", būtībā atkrēpoties un sakārtot plaušu veselību.

Lasīt par plūmju everniju ->