Mājas plūme
Prunus domestica L.

Mājas plūme ir vasaras zaļš koks, augumā 2-6m. Plūme ir hibrīds, kura iegūta sakrustojot aliču un ērkšķu plūmi. Stumbra krāsa ir balti pelēcīga, saplaisājusi, zari iesarkani, veido olformas vainagu. Lapas eliptiskas, tumši zaļas virspusē un pelēcīgi zaļā tonī no apakšpuses, izkārtotas pamīšus, ar zobotu malu. Zied mājas plūme aprīlī- maijā un vienlaicīgi plaukst arī lapas. Ziedi zaļgani balti, aromātiski, veidojas pa 1-2 uz veciem dzinumiem. Mājas plūmes augļi ir saplacināti un smaili kauleņi violetā, dzeltenā, zaļā vai sarkanā krāsā ar zilganu aplikumu. Augļus nobriedina jūlijā- augustā. Vairojas koks ar sēklām, sānu dzinumiem, potējot, reti- ar spraudeņiem.

Plūmes dzīves ilgums saistās ar šķirni, nereti tā spēj sasniegt 25 gadu vecumu. Koks sāk ziedēt un ražot augļus sākot ar 8-10 dzīves gadu. Agri ražojošās šķirnes, sāk ražot augļus sākot ar 2-3 dzīves gadu, vēlu ražojošās plūmes sāk ražot augļus sākot ar 7-8 dzīves gadu.

Ārstnieciskām vajadzībām tiek izmantoti augļi, ziedi un mājas plūmes lapas. Žāvētas plūmes ārstnieciskās īpašības ir praktiski identiskas svaigām, tāpēc nevajag baidīties tās arī žāvēt. Mājas plūmes augļus ievāc jūlijā- augustā. Kvalitatīvu žāvētu plūmju iegūšanai izmanto tikai žāvēšanas iekārtas. Žāvēšanas pieļaujamā, maksimālā temperatūra ir 50C.

Mājas plūmes ziedus un lapas ievāc pavasarī, līdz jūnijam. Lapas žāvē uz sietiem, labi vēdināmā un ēnainā vietā, laiku pa laikam tās uzrušinot, ja vēlaties žāvēt piespiedu žāvētājos, tad arī maksimālā temperatūra ir 50C. Mirklī, kad lapām kātiņi neliecas, bet lūzt drogu var uzskatīt par gatavu. Uzglabā slēgtā tarā līdz 1 gadam.

Plūmes augļos ir atrodams cukurs (<11%), krāsvielas (0.06-0.31%), hemiceluloze (0.2%), ciete (0.1%), šķiedrvielas (0.5%), pektīnvielas (0.9%), organiskās skābes (ābolu, citronu, skābeņu, salicila) un miecvielas. Augļos ir arī daudz vitamīnu un mikroelementu: beta karotīns (0.1mg%), tokoferols (0.63mg%), C vitamīns (10mg%), B grupas vitamīni (B1-0.06mg%, B9- 0.08mh%, B6- 0.04mg%, B15- 0.15mg%), PP, K; kālijs (214mg%), kalcijs (28mg%), fosfors (27mg%), magnijs (17mg%), nātrijs (18mg%), dzelzs (550mh%), jods, fluors, kobalts un hroms.

Kauliņu serdeņos ir atrasts: līdz 40% augu tauku, amigdalīna glikozīds, emulsīna ferments. Mājas plūmes lapās ir daudz acilēti flavonola glikozīdi, kvercetīna, miricetīna, miricetīns 3-O-4acetil-L-ramnopiranozīds, esterāze, triterpenoīdi, miecvielas un galoilkarboksilāze.

Ārstnieciskā nozīme

Pateicoties, pētījumiem ir noskaidrots, ka mājas plūmes augļiem, lapām, ziediem ir spēcīgas farmakoloģiskas īpašības. Mājas plūmei piemīt antiulcerogēnas, antibakteriālas, radioprotektoras un pretsēnīšu efektivitāte. Ar žāvētu plūmju palīdzību var palielināt gaļas uzglabāšanas laiku, turklāt tās samazina līdz pat 90% stafilokoka, salmonellas un zarnu nūjiņas attīstību.

Par žāvētu plūmju caureju veicinošām īpašībām zināms ir sen, taču zinātniski to paskaidroja vien 2011 gadā. Ir noskaidrots, ka plūmes augļos esošais difenilisatīns un sorbitols arī ir tie, kas rada šādu efektu.

Žāvēti augļi iedarbojas iznīcinoši pret baktērijām, kuras rada dažādas mutes dobuma slimības. Šīs vielas iznīcina ne tikai baktērijas mutes dobumā, bet arī novērš smaganu iekaisumus, kariesu un zobakmens veidošanos.

Žāvētas plūmes, ja salīdzina ar citiem augļiem, kā plūmes, vīķes, ir līderi antioksidanta iedarbības ziņā. Antioksidanti ir tie, kuri spēj aizsargāt cilvēka šūnas pret ķīmisku elementu un infekciju raisītiem kaitējumiem. Turklāt, plūmē esošie antioksidanti iedarbojas arī detoksicējoši uz smago metālu sāļiem un tie absorbē brīvos radikāļus. Tieši brīvie radikāļi ir iemesls, kāpēc cilvēks vizuāli noveco un tam rodas dažādas deģeneratīvas saslimšanas. Žāvētas plūmes palīdzēs tikt galā ar hipertoniju, samazinot asinsspiedienu un mazinot insulta risku. Žāvētas plūmes ir lielisks kālija avots- nodrošina atbilstošu ūdens- sāļu līdzsvaru organismā, tādi normalizējot šūnu funkcionalitāti, ieskaitot nervu šūnas.

ASV zinātniskie institūti, pētījumos noteica, ka žāvētas mājas plūmes ievērojami samazina zarnu onkoloģijas risku, neļaujot attīstīties vēža šūnām.

Mājas plūmi plaši pielieto arī tautas medicīnā. Ar ārstniecisku nolūku izmanto lapas, ziedus, augļus un koka mizu. Mājas plūmes ziediem piemīt maigas vēdera izejas mīkstinošas īpašības, regulējot zarnu peristaltiku. Ziedu novārījumi ir efektīvi pret aizcietējumiem, kolikām, sliktas dūšas, aknu slimībām, ādas dermatozes, furunkulozes un neiralģijas.

Ar lapu un ziedu nostādinājumiem, ārstē nieru un urīnpūšļa iekaisumus. Lapu nostādinājums iedarbojas urīna dzenoši un vēdera izejas mīkstinoši, regulē vielmaiņas procesus un ar to var ārstēt stomatītu. Mājas plūmes lapu tēja ir noderīga cilvēkiem ar mazkustīgu dzīves veidu. Tvaicētas un svaigas lapas izmanto aplikācijām ārīgi, lai ārstētu ādas čūlas un brūces.

Mājas plūmes mizu izmanto malārijas, caurejas un rozes ārstēšanai. Augļu sula iedarbojas antibakteriāli uz lamblijām.

Žāvētas plūmes ir ne tikai garšīgs produkts, bet arī vērtīgs kālija, dzelzs un daudzu vitamīnu avots. Tāpēc nereti ārsti iesaka žāvētas plūmes avitaminozes un dzelzs deficīta anēmijas gadījumā. Žāvētas plūmes labvēlīgi ietekmē gremošanas trakta funkcionalitāti, pateicoties tajā esošam balasta vielām. Ikdienā lietojot pa 5-6 žāvētām plūmēm, stiprināsiet un atveseļosiet savu organismu, kā arī atbrīvosieties no pāris liekiem kilogramiem. Iekļaujot plūmes savā ēdienkartē paaugstināsiet darba spējas, normalizēsiet asinsspiedienu, uzlabosiet ādas stāvokli un kopējo organisma stāvokli.

Ārstnieciskam nolūkam lieto arī plūmju kauliņu serdeņus- askaridozes gadījumā. Mājas plūmes augļi rosina apetīti, tāpēc to sulu vai žāvētu plūmju novārījumus dod maziem bērniem, kuri bieži atsakās ēst. Arī ārīgi var pielietot plūmju aplikācijas, lai dziedētu tulznas un bojātu ādu.

Nav ieteicams lietot

Noskaidrojām, ka mājas plūme ir vērtīgs koks un tas spēj palīdzēt pie daudzām problēmām, taču arī mājas plūme var kaitēt. Plūmes augļus jāuzmanās lietot cukura diabētiķiem un tiem , kas cieš no gastrīta. Žāvētas plūmes nav vēlams lietot cilvēkiem, kuriem ir novērojama aptaukošanās, jo žāvētās plūmēs kalorijas ir 6 reizes vairāk, kā svaigās.

Mājas plūmi nevajadzētu lietot pavisam maziem bērniem un sievietēm laktācijas periodā, tas var radīt jaundzimušajam gremošanas trakta problēmas- vēdera sāpes un diareju.

Protams, ir novēroti gadījumi, kad no mājas plūmes var būt arī alerģija- šādos gadījumos arī to nav vēlams lietot.

Lasīt par melno plūškoku ->