Mazpurenīte pavasara
FICARIA VERNA HUDS.

   

  • angliski: lesser Celandine
  • vāciski: Scharbockskraut
  • zviedru: svalört
  • igauņu: kanakoole
  • lietuviešu: pavasarinis švitriešis
  • krievu: чистяк весенний

Pavasara mazpurenīte – neliels 10-20cm augsts augs, daudzgadīgs efemeroīds. Der zināt, ka tas pieder gundegu dzimtai. Stublāji un lapas ir ļoti maigas, gaiši zaļas, kailas, spīdīgas, dzinumi gandrīz guļoši. Tai ir divu veidu pumpuri: vieni ir uz saknēm, kā bumbuļi, otri pie lapu pamatnēm.

Lapas sakārtotas pamīšus, bez pielapes, uz gariem lapu kātiem, apaļas vai gandrīz apaļas (2-4cm garumā un platumā), ar reljefu, ar sirds veida pamatni.

Ziedi pa vienam stublāja galotnē, aktinomorfi (simetriski), visnotaļ lieli (25-35mm diametrā), spilgti dzelteni, ar 6-9 izstieptām, spīdīgām ziedlapiņā. Ziedlapiņu pamatnē novietota nektāra tilpne.  Auglis- riekstiņu kopauglis. Agri ziedošs un veģetējošs augs (aprīlis- maijs).

Ārstniecisks skaitās viss augs, biežāk tā virszemes daļa. Augu ievāc ziedēšanas perioda sākumā. Žāvē to, izkārtojot plānā slānī uz sietiem. Gatavas drogas uzglabā papīra maisos. Drogu derīguma termiņš- 1 gads.

Der zināt, ka saknes pumpuri, kas tiek ievākti pēc auga sēklu nobriešanas ir stipri indīgi. Šī auga ķīmiskais sastāvs ir pētīts salīdzinoši maz vai pareizāk nepietiekami. Taču ir zināms, ka auga lapas satur saponīnus, protoanemonīnu (žāvētās lapās- anemonīnu), karotīnu, askorbīnskābi. Saknēs atrasta ciete, cukurs. Augā ir arī alkaloīdi holeritrīns un helidonīns.

Ārstnieciskā nozīme

Pavasara mazpurenītei piemīt urīna dzenošas, atkrēpošanos veicinošas, viegli caureju veicinošas, pretiekaisuma, brūču dziedējošas, asins attīrošas īpašības. Tās palīdz šķīdināt krēpas, stipra klepus gadījumā.

Tautas medicīnā pavasara mazpurenītei, protams, ir daudz lielāka nozīme, ar to ārstē daudz saslimšanu- bronhītu, traheīdu, aizcietējumus, hemoroīdus, ādas izsitumus, diatēzi, pinnes, gingvinītu, stomatītu, poliartrītu, nobrāzumus, brūces u.m.t.l. Tautas dziednieki, šim nolūkam izmanto gan auga virszemes daļu, gan saknes, bet ar nosacījumu, ka augs ir jauns un nav sācis nogatavināt sēklas. Dažādu recepšu novārījumus ar mazpurenīti sastāvā, pielieto lai ārstētu ādas karpas un kašķi.

Ievākto augu var sasmalcināt, samaisīt kopā ar cūku taukiem un izmantot kā ziedi, Baltkrievijas tautas medicīnā, šādu ziedi izmanto čūsku kodumu gadījumos. Tēju no šī auga drogām lieto dažādu ādas slimību gadījumos. Sajaucot pavasara mazpurenītes drogas ar kumelītes drogām (1:1), var taisīt novārījumu vannām, lai ārstētu lokāli ādas slimības, kā arī sēdvannas hemoroīdu gadījumā.

Izsens pavasara mazpurenīte tiek pielietota, lai ārstētu elpošanas orgānu iekaisumu slimības, īpaši bronhītu, ar paaugstinātu krēpu veidošanos. Visu augu var pielietot, kā pirmo pavasara asins attīrošo līdzekli.

Ņemot svaigas auga saknes un veidojot izvilkumus cūku taukos vai sviestā, tiek iegūta ziede, kuru var likt kā kompresi uz krūts audzējiem un hemoroīdu mezgliem. Ziede iedarbojas arī kā pretsāpju un pretiekaisuma līdzeklis, no laušanas sajūtas saaukstēšanās gadījumā, skrofulozes, dziedzeru audzēju, pinņu un ādas iekaisuma gadījumā.

Tautas medicīnā auga virszemes daļas novārījumus lieto, lai skalotu mutes dobumu- parodontozes un smaganu savainojumu gadījumā, kā arī kompresēm un skalošanai, šo novārījumu pielietot, lai ārstētu strutojošas un nedzīstošas brūces.

Pavasara mazpurenītes novārījumu pienā lieto dzeltenās kaites, pavasara avitaminozes, bronhīta un diatēzes gadījumā. Tautas dziednieki, iesaka, lietot auga sulu, sajauktu ar pienu, asins attīrīšanai, kā arī lai papildinātu C vitamīnu.

Nav ieteicams lietot

Augu nedrīkst dot bērniem, grūtniecēm un sievietēm laktācijas periodā. Ir jāizvairās no auga pārdozēšanas, jo ir iespējamas blaknes- kuņģa un zarnu kairinājums, kā arī nieru bojājumi.

Vienmēr atcerieties, kad augs ir noziedējis un nobriedina sēklas, augs kļūst stipri indīgs. Auga lapas ir mazāk kaitīgas, jo tām žūstot, indīgās vielas, daļēji izgaro un sairst, taču nav vērts riskēt!

Ārstniecības Receptes

Līdz ziedēšanai auga lapas lieto svaigā veidā salātos, zupās, jo tajās ir liels daudzums C vitamīna. Kā arī pielieto,  kā metabolismu pastiprinošu līdzekli.

Tēja ādas attīrīšanai: 2-3 tējkarotes lapu drogas, aplej ar 1/4L ūdens, silda, līdz sāk vārīties un atdala biezumus. Dzer pa 2-3 malkiem dienas laikā. Var izmantot arī, kā aplikācijas un kompreses, lai izārstētu ādas karpas.

Vanniņas ādas kopšanai

Iepriekšējai receptei, pievieno tik pat daudz kumelītes. Palīdzēs arī sēdvannas, lai ārstētu hemoroīdus.

Nostādinājums hemoroīdu ārstēšanai: 2 ēdamkarotes lapas, aplej ar 0.5L verdoša ūdens, nostādina 3 stundas. Nostādinājumam atdziestot, tam atdala biezumus. Lieto lokāli, kā kompreses, sāpošajai vietai.

Pret klepu, aizcietējumiem un dzelteno kaiti: novārījumu klepus, garā klepus, aizcietējumu, skrofulozes, hemoroīdu gadījumā lieto iekšķīgi un ārīgi. Šim nolūkam 2 ēdamkarotes drogu aplej ar 0.5L kārsta ūdens, notur karstā ūdens peldē 2h. Lieto pa vienai ēdamkarotei 3 reizes dienā.

Ziede pret hemoroīdiem: 3 ēdamkarotes sausas un sasmalcinātas drogas, sajauc ar 1 ēdamkaroti sviesta vai tauku. Lieto uz nakti, smērējot lokāli.

Uztura receptes

Salāti no pavasara mazpurenītes

100 gr. pavasara mazpurenītes zaļumu, 200 gr. vārīta kartupeļa, 20 gr. augu eļļas, sāls, etiķis un sinepes.

Salāti no pavasara mazpurenītes ar olu

120 gr. pavasara mazpurenītes zaļumu, 2 olas, 40 gr. krējuma, sāls, etiķis.

Pavasara mazpurenītes lapas pirms lietošanas noplaucē 5 minūtes.

Salāti no pavasara mazpurenītes un lakača

60 gr. pavasara mazpurenītes zaļumu, 60 gr. lakača, 20 gr. tomātu mērces, sāls, sinepes.

Novāra sālsūdenī pavasara mazpurenīti, sasmalcina un samaisa ar svaigu lakaci, pievieno tomātu mērci un sinepes.

Pavasara mazpurenītes pasta

100 gr. mazpurenītes zaļuma, 200 gr. sviesta, sāls, sinepes.

Mazpurenītes zaļumus novāra sāls ūdenī, sasmalcina gaļas mašīnā, samaisa ar sviestu un sinepēm. Izmanto uz sviestmaizēm un kā piedeva pirmajiem, otrajiem ēdieniem.

Pavasara mazpurenītes zupa

100 gr. pavasara mazpurenītes zaļumi, 200 gr. kartupeļu, 80 gr. auzu pārslas, 40 gr. krējuma, sāls, 1L ūdens.

Novārītām pārslām pievieno kartupeli un vāra līdz gatavs. Sāla, pievieno mazpurenītes zaļumus, vāra vēl 5-10 minūtes. Pirms pasniedz pievieno krējumu.

Pavasara mazpurenītes sakņu augļu zupa

Gatavo tāpat, kā iepriekšējo zupu. Sakņu augļus nomazgā un veselus liek verdošā zupā un vāra līdz gatavs.

Pavasara mazpurenītes marināde

Mazpurenītes zaļumus mazgā, novāra 5 minūtes 5 kārtīgā ūdenī (tilpums) un pārlej ar marinādi un atkal vāra 5 minūtes. Uzglabā vēsā un tumšā vietā.

Pavasara mazpurenītes sālījums

Pavasara mazpurenītes lapas nomazgā un novāra sālsūdenī, kā minēts iepriekšējā receptē. Sāla ar aprēķinu 10 gr. sāls uz 100 gr. mazpurenītes lapu. Uzglabā ledusskapī.

Pavasara mazpurenītes sālīti sakņu augļi

Sakņu augus mazgā, vāra pieckāršā ūdenī (tilpums), aplej ar 20% sāls šķīdumu un vāra atkārtoti. Uzglabā aukstumā.

Žāvēta pavasara mazpurenīte

Pavasara mazpurenītes lapas žāvē, saberž pulverī. Izmanto, kā piedevu zupās un mērcēs.

Lasīt par parasto māllēpi ->