Lielās ceļtekas un Parasto Māllēpju sīrups
Sīrups elpceļiem, kuru gatavo vasaras pirmajā pusē

Šim sīrupam būs nepieciešamas sastāvdaļas uz vienu litru gatava sīrupa:

  • viena kārtīga sauja ceļteku lapas;
  • viena kārtīga sauja māllēpju lapas (ja ir vēlēšanās veidot sīrupu bez māllēpēm, tad šo vienību aizstāj ar sauju ceļteku);
  • divi citroni;
  • 1kg cukura;
  • rokas gaļas mašīna/ blenderis vai virtuves kombainis;
  • marle/ siets.

Ceļtekas lapas, māllēpes un citronus nomazgājam ar siltu ūdeni! Citronus nemizotus sagriež kubiņos! Visu iegūto masu samaļ caur gaļas mašīnu vai sablenderē un pārber ar cukuru un atstāj uz pāris stundām, lai cukurs pakūst un piesūcas ar ūdeni.

Tagad sarežģītākā daļa- masu nepieciešmas vārīt nepārsniedzot 70-80C grādus. Masu novietojam uz mazas liesmas un ļaujam tai sākt lēnām silt- svarīgi ievērot, masa nedrīkst vārīties. Silšanas laikā, kamēr cukurs kūst masu nepieciešams laiku pa laikam apmaisīt.

Sasniedzot nepieciešamo temperatūru un mirkli, kad cukurs pilnībā ir izkusis liekam masu padzist līdz tādai temperatūrai, kad tajā brīvi varam iemērk pirkstu neapdedzinoties.

Sagatavojam otru trauku kurā ieklājam marli divās kārtās un tajā ielejam iegūto masu. Ar visu marli to ceļam ārā no trauka veidojot no marles sainīti, kurā iekšā atrodas masa un to lēnām izspiežam- šeit nepieciešams būs pavairāk spēka, taču ar laiku var iemanīties to izspiest samērā ātri un vienkārši.

Un, lūk, sīrups gatavs! 

Esiet uzmanīgi:

Gan ceļtekas, gan māllēpes ir augšējo elpceļu kopjošs līdzeklis, taču ar tā lietošanu jābūt uzmanīgiem!

Bērniem līdz 2 gadu vecumam nebūtu ieteicams šo sīrupu lietot vispār!

Bērniem līdz 7 gadu vecumam pa vienai tējkarotei 3 reizes diennaktī!

Visiem virs 7 gadiem pa 1-2 tējkarotei 3 reizes diennaktī!

Ceļtekās un māllēpēs ir daudz aktīvo vielu, tāpēc jābūt piesardzīgiem, ja nepanesat kādu no vielām. Māllēpju saturošus palīglīdzekļus, būtu ieteicams lietot, ne biežāk kā 6 nedēļas gada laikā, jo tās var nodarīt bojājumus aknām! Tieši tāpat šo sīrupu nav vēlams lietot bronhiālās astmas gadījumos!

Esiet uzmanīgi ievācot māllēpes lapas- tās bieži cilvēki jauc ar tūsklapi, tāpēc vēlreiz pārliecinieties pirms ievācat šo augu!