Nātre lielā
UTRICA DIOICA L.

 

 • Angliski: common Nettle
 • Vāciski: Große Brennessel
 • Zviedru: brännässla
 • Igauņu: kõrvenõges
 • Lietuviešu: didžioji dilgėlė
 • Krievu: крапива двудомная

Lielā nātre- daudzgadīgs augs, augumā līdz 170cm ar garu ložņājošu, sazarotu sakneni un daudzām mazām saknītēm. Stublāji stāvi, četršķautņu, rievoti. Lapas uz lapu kātiņiem, olveida ar smailu galu, ar zobainu malu.

Stublāji un lapas klāti ar dzelošiem un dedzinošiem matiņiem. Matiņi ir cieti un trausli, tāpēc tiem ieduroties, tie nolūzt un no tiem izdalās skudru skābe un histamīns. Ziediņi maziņi, viendzimuma, zaļi. Ziedkopas novietotas lapu žāklēs, garas, vālītes veida, noliektas. Auglis- olformas riekstiņš, dzelteni- pelēcīgā krāsā, 1,2-1,5 cm garumā. Lielā nātre zied sākot ar jūniju līdz septembrim.

Ārstnieciskam nolūkam izmanto lielās nātres lapas, kuras ievāc ziedēšanas laikā. Lapas griež kopā ar stublājiem, ļauj tām savīst un kad dzelšana zūd, lapas aprauj. Žāvē labi vēdināmās telpās vai žāvētājos nepārsniedzot 40-50C.

Lielās nātres lapās ir atrodami karotinoīdi ( beta karotīns, violaksantīns, ksantofils, ksantofila- epoksīds); vitamīni C, K, B1, B2; miecvielas (līdz 3,2%); hlorofils (līdz 5%); glikozīds urticīns, flavonoīdi (līdz 1,95%): kvercetīns, izoramnetīns, kemferols; organiskās skābes (skābeņskābe, skudrskābe, fumārskābe, pienskābe, dzintarskābe, citronskābe, hinīnskābe); fenolkarbonātskābes (kafijskābe, galskābe, kumārskābe, ferulskābe); ciete ( līdz 10%); alkaloīdi (0.010-0.29%): nikotīns, histamīns, acetilholīns, 5-hidroksitriptamīns; kumarīns eskuletīns; makro un mikroelementi.

Ārstnieciskā nozīme

Nātres preparātus lieto pastiprinātu menstruālo asiņošanu gadījumā, dzemdes erozijas ārstēšanas un atlabšanas laikā, klimatēriskā laika asiņošanas gadījumā, fibromiomu, kā arī pēcdzemdību un pēc abortu gadījumos, lai sakārtotu dzemdi.

Nātres lapu novārījumu pielieto arī aknu un žults ceļu problēmu un cērmju invāzijas gadījumā. Stomatoloģijā nātri pielieto arī paradontīta un gingivostomatīta profilaksei.

Dermatoloģijā veiksmīgi šo augu pielieto arī ārēji ekzēmu, ādas izsitumu, vitiligo (smērē depigmentācijas vietās), furunkulozes, strutojošu brūču, trofisko čūlu gadījumos, lai ārstētu seboreju un ādas izkrišanu. Var ārstēt arī inficētas brūces un stiprināt deguna asins kapilārus (biežas deguna asiņošanas gadījumā), ārstēt apdegumus, traumatiskus ādas bojājumus (sasitumus, griezumus u.c.).

Lielās nātres lapas ietilpst dažādos bioloģiski aktīvos zālīšu maisījumos.

Lielās nātres lapas izmanto, kā asins atjaunojošu līdzekli, paaugstina dzemdes tonusu, normalizē ovariālo menstruālo ciklu, mazina asins zudumus menometrorāģijas gadījumos, paātrina asins recēšanu, palielina hemoglobīna, trombocīdu un eritrocītu saturu perifēriskajās asinīs. Un nātrei ir arī citas ārstnieciskās īpašības.

Farmakoloģijā nātri izmanto, kā asinsvadu sašaurinošu, žults dzenošu, vitaminizējošu, urīna dzenošu līdzekli. Nātrei piemīt arī kuņģa un zarnu trakta gļotādu reģenerējošu procesu veicinošas īpašības.

Lielā nātre aktivizē vielmaiņu, pastiprina daudzu enzīmu un fermentu darbību, regulē endokrīnās, nervu, sirds-asinsvadu un gremošanas sistēmas darbību.

Hemostatiskās īpašības šim augam nodrošina, tajā esošais K vitamīns, kurš stimulē aknās protrombīna izstrādi- tas ir svarīgākais asins recēšanas, veicināšanas faktors.

Iedarbīgo vielu summa, pamatā vitamīni un dzelzs sāļi, kuri atrodas nātrē, normalizē organismā lipīd-maiņu un iedarbojas stimulējoši eritrocītu jaunradē.

Nātres lapas pastiprina gremošanas dziedzeru darbību un piena daudzumu (barojošām mātēm), samazina cukura līmeni asinīs un urīnā.

Nātru lapās esošais hlorofils iedarbojas stimulējoši un tonizējoši, palielina pamata vielmaiņu, tāpat arī veicina dzemdes un zarnu muskuļu tonusu, stiprina sirds asinsvadu sistēmas darbību un elpošanas sistēmu. Stimulē bojāto audu granulāciju un epitelizāciju.

Uz nātres bāzes veidotas ziedes iedarbojas fitoncīdi uz zelta stafilakoku un hemolītisko streptokoku, kā arī ārstē ādas problēmas, kuras ir rezistentas pret antibiotikām.

Nātri saturoši preparāti var darboties profilaktiski aterosklerozes, anēmijas, bronhiālās astmas, vitamīnu deficīta gadījumā. Nātre ir plaši pielietota zālīte zinātniskajā medicīnā.

Tautas medicīnā nātres pielietojums ir sen zināms. Vēl viduslaikos to plaši lietoja saindēšanās gadījumā ar svinu, kā arī nierakmeņu gadījumā.

Senatnē zintnieki šo zālīti plaši pielietoja pretdrudža un vēža saslimšanu ārstēšanā. Izmantoja nātres ziedu ūdens uzlējumus, koncentrētus lapu uzlējumus, kā arī sakneņu un sakņu novārījumus, lai ārstētu reimatismu, saaukstēšanās slimības, astmu, nieru slimības, kuņģi, malāriju, mazasinību, asins problēmas, cērmju invāziju un citas problēmas.

Tautas medicīnā nātri pielieto dzemdes asiņošanas, balto ziedu, menstruāciju traucējumu gadījumā. Nātre, palīdzēs arī atjaunot asins sastāvu un dziedēt brūces. Ar nātres novārījumiem taisa kompreses un skalo augoņus. Ar žāvētu augu palīdzību mazināja asiņošanu no deguna, ar svaigām lapām dziedēja karpas.

Tautas medicīnā nātres lapu uzlējumu pielieto nieru un žults ceļu, nierakmeņu, dizentērijas, hronisku aizcietējumu, elpceļu, hemoroīdu, asa locītavu un muskuļu reimatisma, podagras gadījumos.

Nereti nātres lieto profilaktiski, kā asins attīrošu līdzekli, kas attīra asins sastāvu dažādu ādas problēmu gadījumā. Nātres ziedus lieto arī elpceļu ārstēšanā, atkrēpošanas veicināšanai. Sastāvā ar citām zālītēm to izmanto tuberkulozes ārstēšanā.

Nātrei ir viena unikāla īpašība- tā spēj atjaunot maņu- smaržu.

Vīriešiem

Lielās nātres saknes sevī ietver tādus savienojumus, kā liposteroīdo kompleksu, kurš bloķē globulīna darbību, saista dzimuma hormonus un bremzē testosterona pārveidošanos, kas nepieciešams normālam prostatas audu stāvoklim. Ir veikti klīniski eksperimenti ar svaigām lielās nātres saknēm, kuras ekstrahētas spirtā. Šis ekstrakts lieliski iedarbojās uz prostatas adenomu.

Nātres sēklas iedarbojas stimulējoši un palielina vīrieša seksuālo interesi. Līdzvērtīgs efekts ir no jaunas nātres, ja to ēd salātos, kopā ar sīpolu un olām.

Lielo nātri izmanto, lai ārstētu prostatas adenomu, neauglību, impotenci, biežas pollūcijas, spermatoreju, akūtu un hronisku prostatītu, kā arī lai pastiprinātu erekciju.

Nav ieteicams lietot

Nātres preparātus nav ieteicams lietot cilvēkiem ar paaugstinātu asins reci, hipertonijas un aterosklerozes gadījumā, kā arī nevēlams to lietot cilvēkiem ar asiņošanu, kuras cēlonis ir cistas, polipi un dzemdes audzēju dažādas formas. Īpaši uzmanīgi lielo nātri jālieto nieru slimniekiem.

Ārstniecības Receptes

Nātres lapu nostādinājums: 10gr (2 ēdamkarotes) drogu ieber emaljētā traukā, aplej ar 200ml verdoša ūdens, uzsilda ūdens peldē 15 minūtes, atdzesē istabas temperatūrā 45 minūtes, atdala biezumus un izspiež tos, papildina iegūto nostādinājumu līdz sākotnējam tilpumam. Iegūto nostādinājumu uzglabā vēsā vietā ne ilgāk par 2 dienām. Lieto pa ¼-1/2 glāzes 3-5 reizes dienā, kā asiņošanas apturošu līdzekli.

Lielās nātres sakņu novārījums: 20gr drogu vāra 200gr cukura sīrupā 15 minūtes- ir receptes, kur iesaka medū, taču medu labāk nevārīt- pieēdiet klāt tāpat. Lieto pa vienai ēdamkarotei 5-6 reizes dienā.

Lielās nātres lapu sula: lieto pa 1 ēdamkarotei 3-4 reizes dienā pirms ēšanas, žultsakmeņu un nierakmeņu gadījumā; pa 1 tējkarotei 4-5 reizes dienā iekšējo asiņošanu gadījumā. Sulu spiež no aprīļa līdz pat septembrim. Standarta deva 1 tējkarote 3 reizes dienā.

Lielās nātres sēklu novārījums: 25gr drogu aplej ar 200ml ūdens, vāra 10 minūtes, nostādina 1h, atdala biezumus un pievieno medu pēc garšas. Lieto uz nakti.

Lielās nātres saknes ir spēcīgākas par virszemes daļa. Tādu slimību gadījumā, kā mazasinība, aknu saslimšanas, reimatisma, samazinātas asins recēšanas, cukura diabēta, akūtu gastrītu, enterokolīta, iekšējās asiņošanas, dažādu urīnvadu saslimšanas, nierakmeņu slimības, 1 un 2 stadijas prostatas adenoma lieto nātres saknes un lapas- 1 ēdamkarote drogas aplej ar verdošu ūdeni un vāra 5 minūtes, atdala biezumus. Dzer pa vienai glāzei no rīta un vakarā, 1-1,5 mēnešus ilgi.

Iekšķīgi lieto arī nātru sēklu pulveri pa 2-4gr, 3-4 reizes dienā nierakmeņu un bronhīta gadījumā.

Lielās nātres novārījums: ņemam 5 ēdamkarotes sasmalcinātu drogu (lapas un stublājus), aplejam ar 0,5L verdoša ūdens, noturam uz mazas uguns 5 minūtes. Nostādinām 30 minūtes un atdalām biezumus. Lieto, lai uzlabotu sirdsdarbību pa ½ glāzes 4 reizes dienā, drīkst pievienot medu un cukuru.

Lapas lieto, lai samazinātu cukura līmeni asinīs. Žāvētā veidā tās iemaisa rūgušpienā vai jogurtā, ar aprēķinu 2 ēdamkarotes sausu lapu uz 1 glāzi.

Nātre ir efektīva akūta un hroniska tievās zarnas iekaisuma gadījumā. Ārīgi nātri lieto ādas niezes, piena sēnes, locītavu sāpju, blaugznu un matu izkrišanas gadījumā. Nātres nostādinājumu sajaucot ar ķiploka nostādinājumu un lielā diždadža sakņu novārījumu, iegūstam lielisku matu kopšanas līdzekli. Ar šo līdzekli, pēc matu mazgāšanas ierīvē galvas ādu. Ārstējas 2 nedēļas. Kursu var atkārtot 1-2 nedēļām, 4-6 mēnešus ilgi.

Lielās nātres sēklas tiek augstu vērtētas vīriešu līnijas problēmu ārstēšanai! Lai stiprinātu vīriešu spēku:1. lielās nātres sēklas vāra, kā tēju un dzer 30 minūtes pirms ēšanas un 1h pēc ēšanas. 2. 20gr lielās nātres sēklas aplej ar 0.5L laba vīnogu sarkanvīna, nostādinām vienu nedēļu un atdalām biezumus. Lieto trīs reizes dienā pa vienai ēdamkarotei. 3. Sasmalcinātas sēklas samaisa ar medu un sarkanvīnu, lieto pa 1 ēdamkarotei, 3 reizes dienā, lai pastiprinātu seksuālo ieinteresētību un pastiprinātu potenci.

Lielo nātri var izmantot arī, lai atbrīvotos no nevēlamiem matiņiem, tam gatavo eļļas izvilkumu. Nātres eļļa (no sēklā, lai atbrīvotos no matiņiem): 40gr sasmalcinātu nātres sēklu aplejam ar 100gr augu eļļas. Šo maisījumu noturam divas nedēļas. Tad atdalām biezumus un pārlejam izvilkumu tumša stikla traukā. Šo eļļu smērē uz ādas ne biežāk, kā divas reizes dienā, nepieciešamajā vietā. Uzglabāt vislabāk to ledusskapī, noslēgtā traukā.

Pārtikas nozīme

Uzturā lieto lielās nātres jaunās lapiņas un sēklas. Jaunās lapas pirms lietošanas, lai tās zaudētu savu "dzēlību" noplaucē. Nātres lapas izmanto salātos, zupās, sautējumos un kā piedevu dažādiem gaļas ēdieniem. Augam nav specifiskas garšas un kopā ar citiem augiem, to var uzskatīt arī par samērā neitrālu. Uzturā, līdzvērtīgi var lietot arī sīko nātri (Utrica urens), īpaši cilvēki, kuriem ir negatīva reakcija pret K vitamīnu, jo sīkajā nātrē šī vitamīna nav.

Uztura receptes

Salāti no lielās nātres

200 gr. jaunas nātres, 30 gr. sīpola, 20 gr. pētersīļa, 25 gr. valriekstu. Mazgātas nātres lapas noplaucē uz 5 minūtēm, novieto uz sieta, lai notek un pievieno salātiem. Sasmalcināt. Sasmalcinātus valriekstus pievieno ¼ glāzes nātres novārījumam, pievieno etiķi, samaisa un izmanto klāt salātiem. Pievieno salātiem pārējo zaļumus.

Lielās nātres salāti ar olu

150 gr. jaunas nātres, 1 ola, 20 gr. krējuma, sāli, etiķis pēc garšas.

Mazgātas lapas novāra ūdenī 5 minūtes, notecina un sasmalcina, pievieno etiķi, pārklāj ar olu un pievieno krējumu.

Zupa no lielās nātres

150 gr. jaunas lielās nātres, 50 gr. skābenes, 5gr. burkānu, 5gr. pētersīļa, 20 gr. sīpola, 15 gr. loku, 5 gr. kviešu miltu, 10 gr. sviesta, 0.5 olas, 15 gr. krējuma, laurlapas, sāls, pipari pēc garšas.

Jaunās nātres novāra ūdenī 3 minūtes, nosusina, maļ gaļas mašīnā un sautē ar taukiem 10-15 minūtes. Smalki sagrieztus burkānus, pētersīļus, sīpolu sautē uz pannas taukos. Verdošā buljonā (ūdenī) ieliek lielo nātri, sautētus dārzeņus, sīpolu un vāra 20-25 minūtes. 10 minūtes līdz zupa ir gatava pievieno balto mērci, laurlapu, piparu, krustnagliņu un skābeni.

Lielās nātres kartupeļu zupa

250 gr. jaunas nātres, 120 gr. skābeņu, 250 gr. kartupeļa, 10 gr. burkānu, 80 gr. sīpola, 20 gr. dzīvnieku tauku, 1 ola, 20gr. krējuma.

Noplaucē nātri verdošā ūdenī 2 minūtes, notecina uz sieta un smalki sagriež, sautē taukos 10 minūtes. Burkānus un sīpolu sasmalcina un sautē uz pannas. Verdošā biljonā ieliek kartupeļus, ļauj uzvārīties, pievieno nātri, burkānu, sīpolu un vārīt līdz gatavs. Skābenes un balto mērci pievieno 5-10 minūtes pirms zupa ir gatava. Pirms pasniegšanas piegriež klāt olu un pievieno krējumu.

Lielā nātre gruzīnu gaumē

600 gr. lielā nātre, 80 gr. kausēta sviesta, 120 gr. sīpola, 8 olas, zaļā kinza, sāls pēc garšas.

Nātri vāra sālsūdenī 5 minūtes, notecina uz sieta. Uz pannas kārstā eļļā sautē sīpolu, pievieno vārītu nātri un kinzu, , sāli un kausētu sviestu, labi maisīt un sautēt 10 minūtes.

Pēc tam pievieno svaigas olas, sālīt un apcept uz plīts. Pēc tam ieliek cepeškrāsnī un pabeidz gatavošanu.

Dagestāniešu pelmeņu ar lielo nātri

300 gr. jaunu nātri, 260 gr. kviešu milti, 2 olas, 50 gr. sīpola, 20 gr. kausēta sviesta.

No kviešu miltiem, olām, sāls un silta ūdens (35C), gatavo mīklu. Ļauj mīklai nostāties 30 minūtes, izrullēt 2mm biezumā.

Pildījumam sasmalcina nātri, uz pannas eļļā apsautē sīpolus un samaisa ar nātri. Gatavo pelmeņu un vāra tos sālītā ūdenī, kā ierasts. Pasniedz ar krējumu vai sviestu.

Lielās nātres biezenis ar augu eļļu

1kg lielās nātres, 1 ēd.k. kviešu miltu, 1 sīpols, 1 ēd.k. augu eļļas, mārrutks un sāls pēc vēlēšanās.

Nātres lapas novāra vieglā sāls ūdenī, notecina uz sieta, sasmalcina, apber ar miltiem, pievieno 2-3 ēd.k nātres novārījuma, samaisīt un sautē. Nepārtraukti maisa līdz palielinās apjomā.

Pievieno maltu mārrutku, augu eļļā apceptu sīpolu. Pasniedz, kā piedevu citiem ēdieniem.

Lielās nātres plovs rumāņu gaumē

500 gr. jaunas nātres, 1 sīpols, 2 ēd.k augu eļļas, 1 gāzi rīsu, sāls pēc vēlēšanās.

Sašķirot un novārīt nātri, uzcept sīpolu, pievienot rīsus un atkal cept. Atdalīt nātri no ūdens, sagriezt, ievietot katliņā un tur pievienot arī apceptos rīsus ar sīpoliem. Pievienot 2 glāzes nātres novārījuma, pievienot sāli un ievietot cepeškrāsnī uz 20 minūtēm (līdz rīsi būs gatavi). Plovu pasniedz atdzesētu.

Lielās nātres phalī

500 gr. jaunas nātres, 3 ēd.k kausēta sviesta, 3 sīpolu, 4  zariņi diļļu, 2 olas, sāls pēc garšas.

Lielo nātri novāra sālītā ūdenī. Apceptam sīpolam pievieno dilles un pētersīli, samaisa ar novārītu nātri un sautē līdz gatavs. Pēc tam aplej ar sakultām olām, un cep līdz gatavs.

Sālīta nātre

Jaunus nātres dzinumus un lapas noskalo, sasmalcina un ieliek  stikla burkās un sāla ar aprēķinu 50 gr. uz 1 kg lielās nātres.

Lielās nātres pulveris

Žāvētas nātres lapas smalcina saberž pulverī. Pulveri izmanto zupās, mērcēs, omletēs, biezputrās.

Lielās nātres sula

1 kg jaunas nātres, 1L ūdens.

Jaunos dzinumus un lapas samaļ gaļas mašīnā, pievieno 0,5L atdzesēta vārīta ūdens, samaisa, sulu izspiež caur marli. Izspaidas otrreiz samaļ un pievieno ūdeni- atkārtoti izspiež caur marli. Sajauc abas iegūtās porcijas kopā.

Iegūto sulu var izmantot dažādiem dzērieniem un piedevām. Ilgākai uzglabāšanai, sulu pilda burkās, pasterizē 65-70C- 15 minūtes, blīvi noslēdz un uzglabā vēsā vietā.

Lielās nātres dzēriens ar pienu

4 ēd.k. lielās nātres sulas, 1 glāze piena, 2 ēd.k medus, 1 glāze ūdens. Medu izšķīdina ūdenī, pievieno nātres sulu, pienu. Samaisīt un atdzesēt.

Lielās nātres kokteilis

4 ēd.k lielās nātres sulas, 2 glāzes bērza sulas, 4 ēd.k. portvīna, 4 kubiņus ledus.

Glāzēs salej bērzu sulu, pievieno nātres sulu un portvīnu, samaisa, pievieno ledu un pasniedz.

Lielās nātres sīrups

1 kg lielās nātres, 0,5kg medus, 1L ūdens. Lapas laiž caur gaļas mašīnu, pievieno 3 glāzes ūdens, novārīt, atdala biezumus caur marli. Iegūto sulu samaisa ar medu, pievieno atlikušo ūdeni, uzvāra, atdzesē un fasē pudelēs. Uzglabāt vēsā vietā.

Sviests ar lielo nātri

500 gr. sviesta, 65 gr. caur gaļasmašīnu maltas nātres un āboliņa, 35 gr. sarīvēta mārrutka.

Samaltas nātres un āboliņu samaisa ar mārrutku un sviestu. Izmanto sviestmaizēm un kā piedevu gataviem graudaugu ēdieniem.

Pīrādziņu pildījums no lielās nātres

1 kg jaunas nātres, 5 olas, 100 gr. rīsu. Nātres aplej ar verdošu ūdeni un notur 5 minūtes, notecina uz sieta, sasmalcina, samaisa ar vārītiem rīsiem un vārītu olu. Sāla pēc vēlmes.

Kosmētiskā nozīme

Lielās nātres ekstrakti kosmētikā ir sastopami 1-2% no kopējās masas, matu kopšanas līdzekļos līdz 10%. Lielās nātres ekstraktu izmanto, kā:

 • Pretnovecošanas sastāvdaļu. Lielās nātres ekstrakts tonizē sejas gludo muskulatūru un iedarbojas piepaceļoši, noņem tūsku, novērš kuperozi, stimulē šūnu vielmaiņu, uzlabo sejas krāsu, aizsargā no saules iedarbības.
 • Pretiekaisuma līdzekli. Lielās nātres līdzekļi ātri aptur asiņošanu no brūcēm un skrāpējumiem, tam piemīt antiseptiskas un viegli atsāpinoša iedarbība, tā stimulē šūnu reģenerāciju un aizvelk ciet brūces.
 • Attīrošu līdzekli. Lielās nātres ekstrakts, pateicoties tajā esošām miecvielām attīra un aizver poras, regulē tauku dziedzeru darbību, nomierina kairinātu ādu, cīnās pret sēnītēm un mikrobiem, atbrīvo no pūtītēm.
 • Stiprinošu līdzekli. Lielās nātres ekstrakts stimulē matu augšanu, mazinot vīrišķo hormonu izstrādi, atbrīvo no blaugznām, noņem statisko lādiņu no matiem, piešķir matiem spēku un spīdumu.

Lielās nātres ekstraktu nav vēlams izmantot ārstnieciskajā kosmētikā:

 • Pastiprinātas asins reces gadījumā;
 • Varikozo vēnu un tromboflebīta gadījumā;
 • Grūtniecības un krūts barošanas laikā;
 • Audzēju, nieru slimību, hipertonijas un aterosklerozes gadījumā;
 • Ja ir paaugstināta jūtība pret šo augu.

Lasīt par tīruma neaizmirstulīti ->