Priede parastā
PINUS SILVESTRIS L.

Parastā priede-  mūžzaļš, stāvs, skujkoks, kurš sasniedz vidēji 20-40m augumu, ar konusveida lapotni jauniem augiem un apaļu lapotni jau pieaugušiem augiem, dažkārt lietussarga veidīga.

Miza sarkani brūnā nokrāsā, ar dziļu rievojumu, zaros dzeltenīga un atslāņojas. Pumpuri olveida, galos smaili, vidēji 6-12mm gadi, bieži sveķaini, klāti ar trīsstūra- lancetveida sarkani brūnām zvīņām ar caurspīdīgu maliņu. Skujas klātas pāros, zaļa, mazliet izliektas, cietas, garumā 4-7cm, platumā līdz 2mm ar spicu galu.

Zied maija beigās- jūnija sākumā. Pēc apputeksnēšanās veidojas jaunie čiekuri, kuri nobriest 18 mēnešu laikā.

Parastās priedes mūža ilgums ir vidēji 350-400 gadi.

Ārstnieciskos nolūkos izmanto pumpurus, jaunos čiekurus, jaunos skuju dzinumus, sveķsulu un putekšņus.

Pumpurus ievāc sākot no februāra līdz marta beigām, līdz tie sāk piebriest. Ievāc pumpurus kuriem vēl zvīņa nav sacēlusies. Griež ar asu nazi visu pumpuru kroni, parasti no kokiem, kuri ir paredzēti nociršanai. Pumpuru kronis sastāv no viena centrālā pumpura un vairākiem sānu- no šiem pumpuriem izveidosies jauni dzinumi (zari), attiecīgi plēšot priedei nost pumpurus tiks sakropļots pats koks. Viens no variantiem, ir pumpurus ievākt no dzīvas priedes zemākajiem zariem, saglabājot centrālo pumpuru. Žāvē apēnotās, vēsās un sausās telpās, kurās temperatūra neuzkāpj augstāk par 20-25C. Pumpurus klāj plānā slānī uz papīra vai auduma. Nepieciešams bieži apmaisīt. Tos nekādā gadījumā nedrīkst žāvēt krāsnīs, jo zaudēsiet sveķus. Iegūtās drogas var uzglabāt divus gadus!

Priežu sveķsulu ievāc veicot nelielus iegriezumus, kur bojāta mākslīgi vai dabīgi miza. Iegūtā sveķsula ātri sastingst saskarē ar gaisu izveidojot dzeltenus gabalus.

Priedes pumpuros ir daudz ēterisko eļļu, miecvielas, sveķi. Skujās- ēteriskās eļļas, kuras sastāvā ietilpst limonēns, pinēns, borneols, fitoncīdi, alkoloīdu pēdas. Skujās ir arī sveķis, vitamīns C, K, E, karotīns, miecvielas un rūgtvielas. Sveķsulā ir augsts ēterisko eļļu saturs, kā arī sveķu skābes. Sēklās ir līdz pat 20% uzturā lietojami augu tauki.

Ārstnieciskā nozīme

Parastās priedes pumpuru preparāti veicina sekrēciju, augšējo elpceļu gļotādās, tā veicinot gļotu sašķidrināšanos bronhos, radot atkrēpošanas efektu. Priedes pumpuru preparāti labvēlīgi ietekmē arī mutes dobuma un deguna blakus dobumu mikrofloru.

Tautas medicīnā priede tiek lietota bronhīta, pneimonijas, bronhiālās astmas, plaušu emfizēmas, respiratoro infekciju, plaušu tuberkulozes un citu elpceļu slimību ārstēšanai. Tā bieži ir sastāvdaļa plaušu tējām, vannām un vitamīnu kokteiļiem.

Priedes līdzekļi tiek izmantoti nieru, urīnceļu ārstēšanai- cistīts, nieru kolikas, nierakmeņu slimība. Izmanto arī hemoroīdu, kuņģa un 12 pirkstu zarnas čūlas, hipericīda gastrīta, holecistīta, artrīta, stomatīta un paradontozes ārstēšanā. Izsenis tiek pielietota tautas medicīnā kā vitamīnu un pret cingas līdzeklis. Pumpuru novārījumu lieto tūskas, podagras, vielmaiņas procesu problēmu, kas rada dažādas ādas problēmas ārstēšanai.

Ķīnas medicīnā tiek pielietoti priedes sveķi, kā vienreizēja deva (0.5-2gr. Iekšķīgi), kā atkrēpošanas, urīndzenošs un atsāpinošs līdzeklis.

Lieto arī terpentīna vannas, kā kopējā stāvokļa uzlabojošas reimatisma, artrīta, podagras un sāļu nogulsnēšanās gadījumā.

Nav ieteicams lietot

Nav ieteicams lietot parastās priedes preparātus grūtniecības laikā, glomerulonefrīta, hepatīta gadījumā. Priedes preparāti lielās devās var izraisīt kuņģa un zarnu trakta, nieru iekaisumus, galvas sāpes un nespēku.

Lasīt par smiltsērkšķi ->