Salvija ārstniecības
SALVIA OFFICINALIS L.

  

Ārstniecības salvija ir pundurkrūms, daudzgadīgs ārstniecības augs 20-70cm augstumā, tam ir taisni stāvoši, gaiši ar apmatojumu stublāji, pie pamatnes tie pārkoksnējas un kļūst cieti. Galos ir biezas, matainas, kraupainas, gaiši pelēcīgi zaļas lapas ar mazliet zobainām malām. Ziedi augam ir zili violeti, retākos gadījumos gaiši rozā un pat balti- novietoti auga galotnītēs. Augļi- četri olveidīgi- trīsšķautņu rieksti, kuri nobriest jūlijā- augustā.

Ārstnieciskam nolūkam ievāc auga lapas tiklīdz augs sāk ziedēt un otro reizi septembrī. Ievāktās auga lapas žāvē uz sietiem ēnainās un labi vēdināmās vietās, vai arī žāvētājos- te svarīgi saprast, ka maksimālā temperatūra ir 40C, taču jo pie zemākas temperatūras žāvēsiet, jo augā vairāk saglabāsies ēteriskās vielas.

Ārstnieciskās salvijas lapās ir 2.5% ēteriskās eļļas, kura sastāvā ir cineols līdz 15%, linalools, alfa un beta pinēns, barneols un tā acetāts, tujons, linalilacetāts un citi terpentīnu savienojumi.

Lapās ir arī miecvielas, vitamīni P un PP, flavonoīdi: hispidulīns, genkvanīns, 6-metoksigenkvinīns, salvitīns, luteolīns, 6-hidroksiluteolīns, cirziliols, cinarozīds, nepetīns; alkoloīdi, miecvielas; triterpenoīdi: ursolskābe un oleanolskābe; diterēns salvīns; fenolkarbonātu skābes: hlorogēna, noohlorogēna, kriptohlorogēna, kafijas, rozmarīna skābes; rūgtvielas un fitoncīdus.

Ārstnieciskā nozīme

Ārstniecības salvijas pamata īpašības saistās ar pretmikrobu, pretiekaisuma un savelkošu īpašību. Tas ir pateicoties lapās esošajā miecvielām un flavonoīdiem, kā arī pateicoties ēteriskām eļļām un P, PP vitamīniem.

Pretmikrobu iedarbība vairāk saistās ar grampozitīvām baktērijām, mazāk iedarbīga salvija ir uz gramnegatīvajiem mikroorganismiem.

Salvijas pretiekaisuma īpašības saistās ar asins vadu un kapilāru sieniņu caurlaidības samazināšanu, kā arī ar asins sastāva atjaunojošām spējām. Šīs īpašības tiešā veidā ietekmē iekaisuma procesus, radot bremzējošu ietekmi patogēnās mikrofloras dzīvot spējai.

Lietojot ārstniecības salviju iekšķīgi, tā rada spēcinošu iedarbību uz centrālo nervu sistēmu, kā arī normalizē dzimuma dziedzeru darbību. Augu saturošie preperāti arī rada nelielu spazmolītisku, aknu aizsargājošu, čūlu ārstējošu, antilitogēnu iedarbību.

Ārstniecības salvijas lapu novārījumam un tējām ir noteikta arī cukura līmeni mazinoša iedarbība, tāpēc to iesaka lietot pie vieglām cukura diabēta formām. Auga lapās esošās rūgtvielas veicina kuņga trakta sekrēciju.

Ar salviju jābūt ļoti uzmanīgām barojošām mātēm, jo tā spēj apturēt laktāciju.

Ārstniecības salviju kā uzlējumu pielieto arī ārēji, lai skalotu mutes dobumu, inhalācijām un kompresēm. Kopā ar medikamentoziem preparātiem, fiziorefleksoterpiju un ārstniecisko vingrošanu, augu pielieto pie dažādu locītavu saslimšanu ārstēanas. Ārstniecības salviju plaši pielieto arī homeopātijā.

Ārstniecības salvijas spējas bija zināmas jau izsenis. Tautas medicīnā to plaši pielietoja, lai ārstētu neauglību, kā arī pielietoja, aizsardzībai pret mēri.

Tautas medicīnā šo augu pielietoja visnotaļ plaši. Iekšķīgi- aterosklerozes, hipertonijas, elpceļu orgānu slimību, gremošanas orgānu slimību, aknu, nieru, nervu sistēmas, ādas slimību, endokrīno pataloģiju ārstēšanai, kā arī ginekoloģijā un locītavu slimību gadījumā (metaboliskie artrīti). Ārīgi- mutes un kakla iekaisumu, gingvinīta, stomatīta, smaganu asiņošanas, abscesa, angīnas un augšējo elpceļu katara ārstēšanai.

Vīriešiem

Salviju kopā ar pētersīļa sēklām lieto, lai ārstētu impotenci, kuru radījusi dzimumorgānu iekaisumu slimības, hipogonādismu, kurš radies iekaisuma slimību rezultātā vai traumu rezultātā.

Kopā ar citiem augiem, salviju izmanto, lai ārstētu prostatas adenomu, impotenci, hiposeksualitāti, vezikulītu, prostatītu, sāpīgu erekciju.

Ārstniecības salvija sievietēm

Ārstniecības salvija tiek pielietota visnotaļ bieži, lai ārstētu dažādas sieviešu slimības. Tā atvieglos klimaktērisko periodu, samazinās karstuma viļņus, svīšanu pa naktīm, samazinās nervozitāti un garastāvokļa maiņas, uzlabos atmiņas darbību.. Tas tiek panākts, jo augs ietekmē estrogēna līmeni. Ir vērtīgi šo augu lietot uzreiz pēc mēnešreizēm un līdz pat ovulācijai. Ārstniecības salviju arī lieto dažādos maisījumos, kas paredzēti neauglības ārstēšanai.

Ārstniecības salvija stimulē sievietes libido, atjauno bojātās šūnas, tiek izmantota dzemdes un dzemdes kakla, krūts, ādas un zarnu vēža profilaksei. Ārstniecības salvija tiek lietota kompleksā terapijā, lai ārstētu infekcijas- iekaisuma procesus mazajā iegurnī, lokāla lietošana palīdz tikt galā ar Candida baktēriju, nomācot iekaisumu un niezi. Šis augs palīdz arī ārstēt hronisku cistītu- lieto sēdvannās un iekšķīgi.

Grūtniecības laikā ārstniecības salviju var lietot tikai ārīgi un lokāli- lai skalotu mutes dobumu un kaklu infekcijas gadījumā. Lietojot augu iekšķīgi, tas palielina dzemdes tonusu un provocē asiņošanu, attiecīgi arī var izraisīt spontāno abortu.

Laktācijas periodā ārstniecības salviju ar nedrīkst lietot, tikai lai pārtrauktu krūts barošanas periodu. Lietojot ārstniecības salviju pakāpeniski izdosies samazināt piena daudzumu līdz nullei, pāris nedēļu laikā.

ĀRSTNIECĪBAS SALVIJA Vīriešiem

Šis augs pastiprina testosterona izstrādi, normalizē asinsriti un metabolismu, novērš asins rites traucējumus (nospostrojumus) dzimumorgānu sistēmā, stimulē sēklas šķīduma izstrādi. Augs palīdz arī normalizēt prostatas darbību, palielinās vīriešu spēju un seksuālo ieinteresētību. To izmanto arī kompleksā terapijā, lai ārstētu urīna izvades sistēmas infekcijas. Noderīgs tas būs, arī gadījumā, kad plānojat ģimenes pieaugumu.

Nav ieteicams lietot

Salviju nebūtu ieteicams lietot, šādos gadījumos:

  • polikistoze,
  • grūtniecība,
  • laktācija,
  • mioma,
  • endometrioze,
  • hipotireoze,
  • hipotonija,
  • amenoreja,
  • pielenofrīts,
  • glomerulonefrīts,
  • u.c.

Kosmētiskā nozīme

Ārstniecības salvijas eļļa visbiežāk kosmētikā sastopama, kā

  • Pretiekaisuma līdzeklis. Augā ir dabīgs antibiotikām līdzīgs savienojums, kam piemīt spēcīgas antibakteriālas īpašības- tas noņem iekaisumus, paātrina šūnu reģenerāciju, tam piemīt dezodorējošs efekts un tam piemīt pretsēnīšu aktivitāte.
  • Regulējošs līdzeklis. Ārstniecības salvijas eļļa normalizē ādas tauku dziedzeru darbību, aktīvi sašaurina poras, novērš aknes cēloņus, efektīvi iedarbojas cīņā ar blaugznām un pārlieku taukainiem matiem.
  • Pretnovecošanas līdzeklis. Auga eļļa pateicoties tajā esošajiem fitohormoniem, stimulē ādas šūnu atjaunošanos, izlīdzina mazās krunciņas, pastiprina kolagēna sintēzi, piešķir ādai gludumu un maigumu.
  • Tonizējošs līdzeklis. Auga eļļu lieto sportisti, lai izsildītu muskuļus un masieri anticelulīta procedūrās. Pateicoties šim līdzeklim ir iespēja atbrīvoties no tumšajiem riņķiem un tūskas zem acīm.
  • Dziedējošs līdzeklis. Auga eļļa paātrina apdegumu, griezumu, mazu brūču un skrāpējumu dzīšanu. Efektīvs līdzeklis pret pinnēm un pūtītēm.
  • Stiprinošs līdzeklis. Salvijas eļļa novērš nagu plēkšņošanos, palīdz cīņā ar alopēciju, piešķir matiem spīdumu un spēku.

Nav ieteicams lietot ārstniecības salvijas līdzekļus kosmētikā:

  • Grūtniecības un laktācijas periodā;
  • Hipertonijas gadījumā;
  • Pastiprinātas nervozitātes un miega traucējumu gadījumā;
  • Gadījumos, kad nepieciešama paaugstināta koncentrācija.

Lasīt par zemo samteni ->