Asinszāles ekstrakts
Asinszāles izvilkums eļļā

Latvijā ir sastopamas vairākas asinszāles- divšķautņu, četršķautņu un pūkainā. Pēdējā ir aizsargājama un nav arī diez ko bieži sastopama. Izvilkumiem eļļā, tradicionāli izmanto divšķautņu asinszāli, četršķautņu biežāk izmanto alkohola izvilkumos. Tas ir pamatojams ar augā esošo elementu koncentrāciju un šķīdību.

Divšķautņu asinszāli tradicionāli ievāc ap Vasaras saulstāvjiem, taču tas ir atkarīgs no valdošajiem laika apstākļiem. Asinszālei ir jābūt uzziedējušai un ziedkopās lielākai daļai pumpuru jau atvērtiem.

Svarīgi ir ievērot, ka asinszāles izvilkumam, nozīme ir arī izmantotai eļļai. Nav vērts ekonomēt un izvēlēties kvalitatīvu eļļu, jo tā ietekmēs gala produkta efektivitāti. Eļļa arī piešķir izvilkumam savas īpašības, papildinot pašu asinszāli. Lielus daudzumus eļļas nav nepieciešams, jo praktiski, gada laikā labi ja spēsiet izlietot ap 100-200ml uz vienu cilvēku.

Asinszāles izvilkums eļļā nav nekas jauns un to gatavo jau samērā sen. Protams, sākotnēji tas tika gatavots dzīvnieku taukos, sviestā un kļūstot augu eļļai pieejamākai, ērtuma dēļ sāka gatavot arī asinszāles izvilkumus eļļā.

Asinszāles izvilkumu eļļā lieto gan iekšķīgi, gan ārīgi. Iekšķīgi tas tiek pielietots, kā pretiekaisuma un pret spazmu līdzeklis, tam piemīt arī mērenas antidepresanta īpašības. Tai piemīt sāpju remdējošs efekts un var tikt izmantots, kā sedatīvs līdzeklis.

Tomēr, populārāks šis līdzeklis ir tieši ārīgai lietošanai. Asinszāles izvilkumam eļļā piemīt unikālas īpašības, tas ir viens no spēcīgākajiem dabīgajiem līdzekļiem, ar kuriem var sakopt un atsāpināt ādu pēc apdegumiem un nav svarīgi vai tie ir no saules, vai sadzīvē gūti. Papildus šim izvilkumam piemīt lieliskas reģeneratīvas īpašības, sākotnēji ar to sakopj un atsāpina apdegumu, tālāk jau atjauno normālu ādas slāni- ir gadījumi, kad izdodas sakopt traumēto vietu tik izteikti, ka nepaliek arī rētas. Taču, asinszāles eļļas izvilkumam piemīt vēl kāda lieliska īpašība, tas padara mūsu ādu izteikti jūtīgāku pret sauli- sasmērējoties ar asinszāles izvilkumu eļļā un dodoties sauļoties, riskējat ar smagiem apdegumiem. Tāpēc, lai palielinātu saules ietekmi uz ķermeni izmanto neitrālu bāzes eļļu un pievieno tai asinszāles izvilkumu 10-20%. Arī šajā gadījumā saulē nav vēlams uzturēties pārlieku ilgi- izvilkuma atsāpinošais efekts maskē ādas patieso stāvokli, kamēr sauļojaties.

Asinszāles izvilkums eļļā ir arī lielisks palīgs, lai sakoptu ādu un tās bojājumus- vides ietekme, sadzīves traumas, ādas slimības.

Izvilkumam ir vēl kāda īpašība, kas to padara par unikālu. Pateicoties bāzes eļļai visi tajā nonākušie asinszāles elementi spēj nokļūt dziļi ādā, kas labvēlīgi ietekmē zemādas slāņu stāvokli. Izvilkums palīdz ievērojami ātrāk sakopt traumas, īpaši, kuras rotā zemādas asins izplūdumi. Noderēs arī iekaisuma, sastiepumu, traumu un citu problēmu ārstēšanai.

Šo izvilkumu pielieto arī osteohondrozes un artrozes ārstēšanai.

Asinszāles izvilkumam eļļā ir īpašības, kuras saistās ar fizisku ādas sakopšanu, to bagātināšanu ar dažādiem elementiem un fizisku traumu novēršana. Piemēram, asinszāles eļļa ir pirmais līdzeklis, kas aizsargā ādas slāņus no pārlieku lieliem ūdens zudumiem. Tā retāk tiek pielietota, dažādu sēnīšu slimību un citu ādas slimību ārstēšanai. Kaut arī ja to lietosiet, lai atbrīvotos no dažādām ādas slimībām, tā uzlabos kopējo stāvokli, lai arī, iespējams, pilnībā neatbrīvos no kaites.

Asinszāles izvilkumu eļļā gatavo tikai no svaigiem augiem. Izmantojot žāvētu drogu, zaudēsiet daļu īpašību, kurām šādā izvilkumā būtu jābūt.

Izvilkumā var izmantot asinszāles stublājus, lapas, ziedus un retāk arī sēklas. Taču, kvalitatīva produkta ieguvei, es iesaku izmantot tikai asinszāles ziedkopas. Ievākt var augu pilnā augumā, taču izvilkumam izmantot tikai ziedkopas. Atlikušās daļas var droši žāvēt un izmantot tējām.

Par bāzes eļļām var optimāli izmantot auksta spieduma (ekstra virgin) olīvu eļļu, nerafinētu saulespuķu eļļu, taču ja vēlaties, lai nebūtu eļļas īpatnās smaržas, tad izmantot vīnogu kauliņu eļļu. Var protams, izmantot arī dažādu riekstu eļļas un citas “dārgā gala” eļļas, taču ievērojiet, ka ir eļļas, kuras dabīgi ir alergēni, piemēram, zemesriekstu eļļa.

Asinszāles izvilkumu eļļā ir vēlams gatavot traukā ar lielu atvērtās virsmas laukumu, piemēram, izmantot burku, ne pudeli. Šāds ieteikums attiecas uz visiem izvilkumiem, kuri tiek gatavoti no svaigiem augiem vai sēnēm. Liels virsmas laukums nodrošinās pietiekamu gāzu apmaiņu un mitruma izgarošanu no izvilkuma. Jo laukums būs mazāks, jo lielāka varbūtība, ka izvilkumā sāksies rūgšanas process.

Tāpat arī gatavošanai izmantojiet neliela tilpuma traukus, piemēram, 1 litra. Izmantojot lielāka tilpuma traukus ir iespējams risks sabojāt liela daudzuma eļļu, kuru tālāk izmantot nebūs iespējams.

Ievāktai asinszālei apgriežam ziedkopas, vai ja gribam varam izgriezt tikai ziedus un pumpurus un pildām traukā. Konkrētas proporcijas, kā tādas nav! Pildiet traukā, nepresējot, 50-85% no trauka tilpuma, brīvi sabērtus ziedus un aplejiet ar eļļu, tā lai eļļa augus pārklātu ne mazāk kā 1cm slānī.

Traukam pāri liekam audumu vai marli un nostiprinām to. Ja traukam ir pieejams vāks, tad to vienkārši sacaurumojam. Pamatdoma ir, lai izvilkums spēj izvadīt gāzes, kuras tajā rodas, tai pat laikā ir pasargāts no mehāniska vides piesārņojuma. Svarīgi ir zināt, ka traukam ir jābūt neitrāla materiāla- tas nedrīkst reaģēt ar izvilkumu, ķīmiskā līmenī.

Tad novietojam trauku uz palodzes vai citā vietā, kuru lielāko daļu dienas apspīd saule. Saule neko sliktu izvilkumam nenodarīs, bet veicinās tikai tā nogatavināšanos. Šādi asinszāles izvilkums saulē atradīsies vairākus mēnešus (2-4 mēnešu). Šajā laikā tas nedrīkst sākt pūt vai rūgt.

Dienas laikā izvilkums kļūs dzidrs un nakts laikā tas atkal saduļķosies un šāds process notiks ik dienas. Ir nepieciešams, izvilkumu laiku pa laikam pārbaudīt ar ožas palīdzību, tam nedrīkst parādīties rūgšanai raksturīgā smarža. Visbīstamākais periods ir pats sākums- pirmais mēnesis ir tas, kad ir vislielākie draudi sabojāt izvilkumu. Ja noķerat mirkli, kad sākas rūgšanas process, ielieciet trauku ūdens peldē vai regulējamā cepeškrāsnī un uzsildiet eļļu līdz 60-70C, rūgšanu raisošie organismi nobeigsies. Bet šis ieteikums ir tikai ārkārtas situācijām, bez nepieciešamības izvairieties izvilkumu sildīt.

Asinszāles izvilkumam eļļā nobriestot, ievērosiet, ka nakts laikā tas vairs stipri neduļķojas- ir duļķes, taču intensitāte nav salīdzināma ar pirmā mēnesī esošajām duļķēm. Panākot šo nosacīti dzidro izvilkuma efektu var uzskatīt, ka izvilkums ir gatavs- tas nebūs ātrāk par 2 mēnešiem.

Tagad ir jāatdala biezumi no gatavā izvilkuma. Tagad gan, izvilkumu var sapildīt tumšā stikla pudelē un to lieki vairs neturēt saulē. Filtrācijai es iesaku izmantot piltuvi, kurā ielikt filtra papīru vai tā teknē ielikt marles tamponu. Process būs ilgs, taču jo labāk atdalīsiet mehāniskās daļas, jo dzidrāka būs eļļa un mazākas iespējas tai sabojāties atrodoties noslēgtā traukā uz glabāšanu.

Iekšķīgi asinszāles eļļas izvilkumu varat lietot, ne ilgāk par bāzes eļļas norādīto lietošanas termiņa laiku, ārīgi eļļa būs lietojam 3-4 gadus, taču atceramies, ka tāpat kā, praktiski, jeb kuram ārstniecības līdzeklim- jo tas ir vecāks, jo tas ir mazāk efektīvs. Tāpēc izdevīgāk ir gatavot nelielos daudzumos, tik cik pēc pieņēmuma varētu arī izlietot.