Rūgtdille Purva
Peucedanum palustre

   

  • Angliski: Milk-parsley
  • Vāciski: Sumpf-Haarstrang
  • Zviedru: kärrsilja
  • Igauņu: soo-piimputk
  • Lietuviešu: pelkinis saliavas
  • Krievu: горичник болотный

Čemurziežu dzimtas, divgadīgs vai daudzgadīgs augs. Augumā no 60-125cm. Stublājs stāvs, dobs, rievains. Stublājs sazarots. Lapas plūksnainas, veido trīsstūra formas aprises. Augšējo lapu kāti pie stublāja veido maksti. Ziedu čemuri stublāja un zaru galotnēs. Ziedi sīki, balti, neizziedējuši var būt sārti. Zied no jūlija līdz septembrim.

Augs aug purvos, purvainās pļavās un starp dažādiem krūmiem. Latvijā augs sastopams visā tās teritorijā.

Ārstnieciskam nolūkam ievāc auga lakstus, augustā- septembrī un auga saknes, agrā pavasarī vai vēlā rudenī. Saknēm īpatnēja saldi spēcīga smarža un nepatīkama garša.

Augs ir maz pētīts, taču ir zināms, ka auga saknes satur ēteriskās eļļas (<2%), furokumarīnus (peucedanīnu un umbelliferonu).

Ārstnieciskā nozīme

Ārstnieciskam nolūkam augu izmanto, kā sāpju mazinošu, pretiekaisuma, atkrēpošanos veicinošu un pret epilepsijas līdzekli. Auga preparāti stimulē sviedru un gremošanas dziedzerus. Pateicoties augā esošajiem furokumarīniem, to izskata, kā perspektīvu augu onkoloģisku slimību ārstēšanai.

Tautas medicīnā augu papildus pieminētam izmanto arī lai mazinātu galvas sāpes, ārstētu bezmiegu, augšējo elpceļu slimības. Lai atsāpinātu un mazinātu iekaisumu podagras un reimatisma gadījumā. Izmanto, lai pastiprinātu sviedru un gremošanas dziedzeru sekrēciju. Skalo mutes dobumu, lai mazinātu zobu sāpes, skalo brūces, lai novērstu infekcijas risku.

Nav ieteicams lietot

Purva rūgtdille ir pētīts maz un nav starp populārākajiem ārstniecības augiem, tāpēc informācija par tā iespēju radīt blaknes nav atrodamas. Lietot šo augu vēlams, nelielās devās, lai redzētu sava organisma reakciju, kā arī to nelietot grūtniecības un laktācijas periodā. Tāpat arī neizmantot uz bērniem. Taču ir zināms, ka augs nav indīgs!

Receptes

Purva rūgtdilles novārījums

  • 1 ēd.k. sasmalcinātas auga saknes vāra 250ml ūdenī 15 minūtes un tad nostādina vēl 30 minūtes. Atdala biezumus. Novārījumu lieto pa 1 ēd.k. 3-4 reizes dienā pirms ēšanas.
  • 1tējk. samaltas purva rūgtdilles sēklu vāra 250ml ūdenī, 10 minūtes. Nostādina 1h un atdala biezumus. Lieto pa 50ml, 3 reizes dienā pirms ēšanas, lai stiprinātu dzemdes muskulatūru, gadījumos, kad ir hroniska tendence uz spontānajiem abortiem.

Purva rūgtdilles nostādinājums

1 tējk.sasmalcinātas auga saknes vai 1ēd.k.sasmalcinātu lakstu nostādina 800ml aukstā ūdenī 8h. Atdala biezumus. Lieto 3-4 reizes dienā pa 100ml, pirms ēšanas. Šādu recepti izmanto augšējo elpceļu slimību, galvassāpju, bezmiega, reimatisma, podagras gadījumā.