Naktssvece divgadīgā
OENOTHERA BIENNIS

  

  • angliski: common Evening-primrose
  • vāciski: Gemeine Nachtkerze
  • zviedru: nattljus
  • igauņu: kaheaastane kuningakepp
  • lietuviešu: dvimetė nakviša
  • krievu: ослинник двулетний

Divgadīgā naktssvece, kā jau saprotams, ir divgadīgs augs, kurš nereti sasniedz 1m augumu. Sakne tam ir gaļīga un sulīga 15 cm gara. Stublājs stāvs, klāts ar nelielu apmatojumu, blīvi klāts lapām, augs izaug tikai otrajā dzīves gadā. Pirmajā gadā izaug tikai bieza lapu rozete ar izstieptām lancetveidīgām lapām. Stublāja lapas nelielas, sakāretotas pamīšus, sēdošas, reti zobotu maliņu. Ziedi atrodas saliktas vārpas ziedkopā, lieli, simetriski, sastāv no četrā ziedlapiņām, spilgti dzeltenā krāsā. Tiem piemīt spēcīgs aromāts, atveras vakarā un zied tikai vienu nakti. Augļi- četršķautņu izstieptas pākstis ar daudz sēkliņām. Zied augs visu vasaru un pirmo rudens mēnesi, augļi sāk parādīties sākot ar jūliju.

Ārstnieciskam nolūkam ievāc auga virszemes daļu, to griežot ziedēšanas laikā, vakarā. Nereti ievāc atsevišķi ziedus un pirmā gada saknes, rokot tās vēlu rudenī. Virszemes daļu žāvē sienot augus buntēs vai uz sietiem, svaigā gaisā vai labi vēdināmās telpās, noslēptu no tiešiem saules stariem. Saknes un sakņu pielapes izmanto svaigā veidā.

No divgadīgās naktssveces sēklām iegūst augu eļļu. Sēklas ievāc rudenī, otrajā gadā. Ievākšana sākas vasarā un turpinās līdz pat rudenim, ievākšana notiek visu laiku jo augs nogatavina augļus nevienmērīgi. Ievāktos augļus žāvē svaigā gaisā vai piespiedu žāvētājos, nepārsniedzot 50C temperatūru, tad no kārbiņām izber sēklas, ja nepieciešams, tās var pažāvēt arī atsevišķi.

Divgadīgās naktssveces lapās ir tanīni, flavonoīdi, antocianīns, cetilspirts, triterpēnu saponīni, askorbīnskābe, flobafēni, pentozāni, kā arī miecvielas, sveķvielas, gļotvielas un citi organiskie savienojumi. Ziedos ir atrasts dzeltens pigments, kurš vēl nav izpētīts. Saknēs atrastas gļotvielas, sitosterīns, galskābe un invertie  cukuri. Visas auga daļas satur beta- sitosterīnu.

Auga sēklās ir daudz augu eļļas- līdz 24%, kurā ir atrodama gamma-linolēnskābe (viela, kas padara naktssveces eļļu tik dārgu un pieprasītu), kā arī ir miecvielas.

Ārstnieciskā nozīme

Naktssveces nostādinājumu lieto iekšķīgi, kā savelkošu līdzekli caurejas gadījumā. To var lietot arī lai ārstētu klepu, spastisko astmu un nierakmeņus. Ūdens izvilkumi no auga stimulē kuņģa, aknu un liesas darbību. Derīga ir arī sirds neiralģijas gadījumā.

Divgadīgās naktssveces eļļai, pateicoties dažādu vielu saturam, piemīt ārstnieciskas īpašības, kuras var pielietot visdažādākos medicīniskos nolūkos. Iekšķīgi to lieto, lai atjaunotu asinsvadu sieniņu elastību, kā arī papildus tos stiprina sirds asinsvadu slimību gadījumā.

Nereti, sievietes lieto naktssveces eļļu iekapsulētā veidā PMS laikā, kaut arī nepaļaujaties, ka šī eļļa atvieglos stāvokli, jo tā iedarbojas stipri individuāli uz katru sievieti.

Divgadīgās naktssveces lapu nostādinājums tiek pielietots, stipru caureju apturēšanai.

Naktssvece labvēlīgi ietekmē dzimumorgānu sistēmu, atvieglojot PMS stāvokli, atvieglojot klimaksa perioda, palīdz novērst menstruālā cikla traucējumus.

Labvēlīgi ietekmē lipīdu vielapmaiņu, stimulē svara samazināšanos, pateicoties tam, ka paātrina triglicerīdu sadalīšanos uz taukskābēm un glicerīnu, kā arī lieliski novērš paģiru sindroma izpausmes un simptomus, mazina aknu sairšanas procesus.

 

Auga lapas lieto tējā, lai ārstētu diareju, ar šādu mērķi tiek pielietots spirta izvilkums. Šāda īpašība naktssvecei ir pateicoties tajā esošajām miecvielām.

Kā nomierinošu līdzekli, naktssveces lapu nostādinājumu izmanto neiralģisku sirds slimību gadījumā; klepus un bronhiālās astmas gadījumā- kā spazmu mazinošs līdzeklis.

Divgadīgās naktssveces nostādinājumu var izmantot, lai apstrādātu ar to čūlas un kā skalojamu līdzekli angīnas un stomatīta gadījumā. To lieto arī dispepsijas, urīnakmeņu, gremošanas trakta un hroniska nespēka/ izsīkuma gadījumā. Novārījums tiek izmantots arī ārēji, lai ar to skalotu brūces, ārstētu ekzēmu, kašķi un dažāda rakstura izsitumus.

Plaušu tuberkulozes gadījumā lieto naktssveces sakņu novārījumu, nefrīta gadījumā ziedu novārījumu.

Nav ieteicams lietot

Valda pretrunīgi uzskati par divgadīgās naktssveces lietošanu grūtniecības un laktācijas periodā. Taču ir arī pētījumi un literatūra, kurā min, ka šis augs var iedarboties abortīvi, tāpēc ieteicams, šajā periodā no šī auga atteikties. Tā kā augs nav pietiekami izpētīts, ieteicams šī auga preparātus nedot maziem bērniem, jo nav zināms cik tas ir droši!

Receptes

Divgadīgās naktssveces eļļu mājās var izgatavot arī pats: kafijas dzirnaviņās sasmalciniet naktssveces sēklas un aplejiet tās ar linsēklu eļļu, attiecībā 1:2. Nostādiniet to tumšā vietā vienu mēnesi. Pēc tam iegūto eļļas izvilkumu lieto pa 1 tējkarotei, 2-3 reizes dienā. Ārstēšanās kurs 2-3 nedēļas. Eļļas izvilkumu var lietot arī ārīgi.

Spēcīgas caurejas gadījumā: 2 tējkarotes drogu aplej ar vienu glāzi verdoša ūdens un ļauj ievilkties (maksimālā diennakts deva).

Spēka izsīkuma gadījumā: 10gr drogu aplej ar 1/2L ūdens, vāra uz lēnas uguns, kad ūdens sāk vārīties pavāra vēl 5 minūtes un ļauj novārījumam ievilkties 30-40 minūtes tad var atdalīt biezumus. Lieto tukšā dūšā (cik tas ir iespējams) vai pirms ēšanas pa 1/3 glāzes dienā.

Locītavu sāpju, mugurkaula problēmu un elpceļu slimību gadījumā: 5gr sasmalcinātu, 1 gada sakņu aplej ar 200ml verdoša ūdens, liek vārīties uz mazas uguns un vāra 4-5 minūtes, nostādina 2h tad atdala biezumus. Lieto pirms ēšanas pa 2 ēdamkarotēm, 4 reizes dienā.

Diarejas un zarnu spazmu gadījumā: 5gr lapu aplej ar 200ml verdoša ūdens, nostādina 1h, atdala biezumus. Iegūto nostādinājumu izdzert dienas laikā, dzerot nelielām porcijām.

Ādas, nieru un sirds slimību gadījumā: 5gr ziedu un lapu maisījumu aplej ar 300ml verdoša ūdens, ļauj ievilkties3h, atdala biezumus. Lieto pa 1/3 glāzes, 30 minūtes pirms ēšanas, 3 reizes dienā.

Sirds un plaušu slimību gadījumā, kā arī kā urīna dzenošu līdzekli: 10gr sausas lapas aplej ar 100ml šņabja, nostādina tumšā vietā 20 dienas, atdala biezumus. Lieto pa 25-30 pilieniem 3 reizes dienā.

Spirta izvilkums: 1 daļa auga, 5 daļas šņabja, nostādina 20 dienas. Lieto pa 20-30 pilieniem, 3-4 reizes dienā, caurejas gadījumā.

Nostādinājums: 2 tējkarotes drogas aplej ar 1 glāzi verdoša ūdens. Izdzer dienas laikā nelielām porcijām. Lai ārstētu caureju. Nelietot epilepsijas gadījumā!

Divgadīgai naktssvecei ir arī blaknes, taču tās līdz šim vēl nav izpētītās. Naktssveces eļļu nebūtu vēlams lietot šizofrēnijas gadījumā, kā arī ja lietojat epileptogēnos preparātus un protams individuālas auga nepanesamības gadījumā.

Psoriāzes gadījumā naktssveces eļļu lietojiet tikai ārsta uzraudzībā. Retos gadījumos, taču tādi ir, lietojot divgadīgās naktssveces preparātus var rasties slikta dūša, vājums, galvas sāpes.

Pārtikas nozīme

Pārtikā lieto auga jaunās lapas un saknes. Augs ir divgadīgs, pirmajā gadā tas veido lielu lapu rozeti un gaļīgu, baltu sakneni. Tieši šajā stadijā augs mums arī ir interesants. Saknes lieto svaigas- salātos vai vāra. Lapas pamatā lieto tikai salātos. Bet varat eksperimentēt!

Pateicoties sēklās esošai eļļai, ir vērts arī ievākt sēklas un tās lietot pa vienai tējkarotei dienā, galvenokārt, tas ieteicams sievietēm. Sēklas ievāc septembrī- oktobrī no pusatvērtām kārbiņām.

Sēklas nedrīkst lietot cilvēki ar glaukomu vai tendenci uz to.

Lasīt par smaržīgo naktsvijoli->