Sūricis mazais
Pulicaria vulgaris

pulicaria vulgaris

   

  • angliski: small Fleabane
  • vāciski: Kleines Flohkraut
  • zviedru: loppört
  • igauņu: harilik kirbuvaak
  • lietuviešu: paprastoji muskrėslė
  • krievu: блошница простертая

Mazais sūricis ir viengadīgs augs, kurš izaug augumā no 10 līdz 50 cm. Tam piemīt izteikta īpatnība- nepatīkama smarža. Stublājs ir sazarots un stāvs, klāts ar sīku, pelēku apmatojumu, bet pamatā kails.

Lapas gandrīz kailas, izstieptas vai lancetveidīgas, ar apaļu pamatnes daļu, sīki zobotas, viļņotas, 1,5-3,5cm garumā. Ziedu groziņi vientuļi vai izvietoti nepareizos čemuros, daudz (uz vienu augu līdz 100), kopumā veido biezu ziedkopu.

Augs zied no jūnija līdz septembrim, sēklas nobriest jūlijā- oktobrī.

Ārstnieciskam nolūkam izmanto auga virszemes daļu (ziedkopas, lapas un stublājus) un saknes. Mazā sūriča lapas un stublājus ievāc ziedēšanas sākumā (jūnijs- jūlijs) sausā un saulainā laikā. Žāvē labi vēdināmā telpā, izvairoties no tiešiem saules stariem, izklāj uz plānā slānī uz auduma, papīra vai koka paliktņiem. Izžāvētu drogu sasmacina, izsijā un uzglabā hermētiski slēgtā traukā ne ilgāk par diviem gadiem.

Saknes rok rudenī un mazgā tekošā ūdenī. Saknes nosusina un griež gabalos 3-4cm un izklāj uz sietiem. Lai saknes nesāktu bojāties, tās ieteicams apmaisīt reizi diennaktī. Izžāvēt ieteicams 7-10 dienu laikā. Uzglabāt drīkst līdz 2 gadiem.

Mazā sūrica virszemes daļas aktīvās vielas ir alkaloīdi, poliacitelēna savienojumi, kumarīni, ēteriskās eļļas, askorbīnskābe, miecvielas, organiskās skābes, kaučuks, saponīni, flavonoīdi. Saknēs atrasts kaučuks un poliacetelēna savienojumi.

Ārstnieciskā nozīme

Mazam sūricim piemīt izteiktas urīndzenošās īpašības, tautas medicīnā to pielieto, ai ārstētu tūsku. Augam piemīt arī pretiekaisuma īpašības to lietojot ārīgi, īpaši efektīvs augs, lai ārstētu hemoroīdus.

Šis augs ir pazīstams, pateicoties, tā insekticīdai iedarbībai, tā palīdz cīnīties ar insektiem, kuri var iekost cilvēkam. Izmanto pret blusām, utīm, kā arī mušām un odiem.

Tautas medicīnā mazo sūrici pielieto, lai ārstētu visas iespējamās gremošanas trakta slimības, diareju, dizentēriju, aizcietējumus, hronisku kolītu. Novārījumus un nostādinājumus lieto, lai uzlabotu kuņģa darbību un normalizētu sārmu- skābju līdzsvaru.

Mazais sūricis palīdz ārstēt tuberkulozi, to izmanto dažādos zāļu maisījumos un dzer kursa veidā.

Novārījumi un nostādinājumi palīdz ārstēt hemoroīdus, šajos gadījumos tos izmanto, kā mikroklizmas, kompreses un sēdošās vannas.

Ar auga preparātiem var skalot mutes dobumu, gadījumos, kad ir spēcīgas zobu sāpes. Auga novārījumi iedarbojas arī organisma stiprinoši, tāpēc tos pievieno vannām, bērniem, ja tiem ir tendence bieži saaukstēties.

Nav ieteicams lietot

Ir gadījumi, kad pret šo augu ir individuāla nepanesamība.  Alerģija, parasti, izpaužas kā ādas nieze, iesnas, slikta pašsajūta un vemšana. Augs nav vēlams grūtniecības un laktācijas periodā.

Lasīt par ārstniecības tauksakni ->