Kurpīte zilā
ACONITUM NAPELLUS

 
     

Zilā kurpīte ir daudzgadīgs augs, augumā 50-120cm. Sakne resna, bumbuļveida. Stublājs stāvs, zarains un apmatots. Augums liels 50—120 cm. Sakne bumbuļveida. Stumbrs stāvs, zarains, apmatots. Lapas dalītas 5—7 daļās, garums 5—10 cm, platums 8—14 cm, izkārtotas pamīšus. Ziedi blīvā ķekarā. Ziedi tumši zili vai zili violeti, lielums 1—2 cm. Zied jūlijā, augustā. Auglis — someņu kopauglis.

Ārstniecībā izmanto visas auga daļas. Virszemes daļu ievāc jūnijā- jūlijā. Šajā laikā ievāc arī šī auga ziedus.

Augs Latvijas dabā ir sastopams reti, taču tas mēdz dzīvot dažkārt, nezālienēs un pļavās.

Kurpītes sakni ievāc oktobrī- novembrī. Saknes obligāti ir jāšķiro- vecās un melnās ir izmetamas, pavisam jaunās atstāj jaunai izsēšanai. Pārējās attīra no mazajām saknītēm, mazgā tekošā ūdenī un klāj uz sietiem žūt. Labi vēdināmā un apēnotā vietā. Žāvēšanai vajadzētu būt ne garākai par 1-2 nedēļām. Saknes laiku pa laikam nepieciešams apmaisīt. Lai mazinātu risku ar šo augu saindēties, to ievāc un turpmākās darbības veic cimdos. Telpās, kurās tiek žāvēta zilā kurpīte atrasties var ne ilgāk par 2h, citādi var saindēties.

Pilnīgi visas šī auga daļas satur alkaloīdu, kuri ir kaitīgi cilvēkam. Vislielākais daudzums alkaloīdu ir auga saknēs, kad augs nobriedina sēklas, stublājos un lapās lielākā koncentrācija alkaloīdu ir ziedēšanas sākumā un ziedēšanas laikā.

Saknēs un sakneņos vidēji ir 0,9-4,9% dažādu grupu alkaloīdu ( aksinatīns, aksīns, lappakontīns, mezakontīns, ekscelazīns), kā arī kumarīni, miecvielas, flavonoīdi. Lapas un stublāji satur lielu daudzumu dažādus mikroelementus un C vitamīnu.

Ārstnieciskā nozīme

Kurpītes tiek zinātniski pētītas, kā augs ar kuru varētu ārstēt onkoloģiskās saslimšanas. Augā esošie alkaloīdi ir spējīgi iedarboties uz cilvēka šūnām, bloķējot barības vielu nokļūšanu pie tām, attiecīgi, tās varētu ietekmēt arī slimības skarto vietu. Pareizi pielietojot auga indīgās vielas, var mazināt audzēju palielināšanos, kā arī metastāžu veidošanos. Pagaidām preparāti, kuri veidoti uz šī auga bāzes, onkoloģijas slimniekiem, ir eksperimentāli.

Kurpītes lapās atrastas vielas, kuras iedarbojas imunomodelējoši, tās iedarbojas uz cilvēku šūnu līmenī, aktivizējot organisma dabīgās aizsargspējas. Auga radītais viegli indīgais efekts palīdz ķermenim mobilizēties un izmantot slēptās rezerves. Saprotams, tā kā šis augs ir ļoti indīgs, tā lietošana ir pieļaujama tikai un vienīgi speciālistu uzraudzībā.

Augs iedarbojas arī atsāpinoši. Tautas medicīnā ar šo augu atsāpina kaulus un locītavas. Taču auga indīguma dēļ, visbiežāk izvēlas to lietot ārīgi, kā iekšķīgi. Taču ievērojot pareizas devas un preparātu sagatavošanas principus, to lieto arī iekšķīgi.

Ir svarīgi saprast, ka šis ir augs, kura sastāvs mainās pēc vietas kurā tas aug, piemēram, preparāts no kurpītes izgatavots citā valstī, var krasi atšķirties no auga kurš iegūts pie mums- pēc alkaloīdu satura. Tāpēc precīzu receptūru šim augam uzrādīt ir ļoti grūti un jābūt ir ļoti uzmanīgam, lasot ārvalstu literatūras ieteikumus.

Nav ieteicams lietot

Zilā kurpīte ir uzmanīgas attieksmes cienīgs augs, jo šis augs vieglā veidā spēj radīt letālu iznākumu, tāpēc to parasti lieto ārīgi. Izgatavot iekšķīgi lietojamu preparātu no šī auga ir sarežģīti un risks smagi saindēties.

Šo augu nav vēlams lietot nieru un aknu mazspējas gadījumā. Kategoriski tas ir aizliegts grūtniecības un laktācijas periodā, nemaz nerunājot par tā lietošanu bērniem.

Šī auga lietošana nereti raisa nelielas saindēšanās, mikropārdozēšanas rezultātā. Šajā mirklī ir iespējams novērot sliktu pašsajūtu, galvas reiboņus, vājumu- ir nepieciešama devas maiņa.

Izmantot jeb kuru auga daļu, lai veiktu pašārstēšanos ir stingri aizliegta, jo tas tiešākajā veidā apdraud Jūsu dzīvību. Šī auga smarža arī var radīt saindēšanos, tāpēc to arī nav ieteicams audzēt, kā krāšņuma augu.  Pietiek ar 1gr. šī auga, lai jau izraisītu organisma saindēšanos.

Mirklis, kad jāsāk meklēt ārsta palīdzību: sašaurinās acu zīlītes, trūkst elpas, mainās sirds pulss, parādās slikta dūša. Letāls iznākums iestājas pēc 3-5h.

Lasīt par pusmēness ķekarpapardi ->