Evernija plūmju
EVERNIA PRUNASTRI

Gaiši zaļš ķērpis, kurš sastopams koku zaros vai uz to stumbriem. Plūmju evernijai piemīt baktericīdas, atkrēpojošas, caureju veicinošu un nomierinošu efektu, pielieto medicīnā, parfimērijā un sadzīvē.

Kā atpazīt?

Plūmju evernija (Evernia prunastri) atgādina līdz 3 cm garu krūmu. Zari (daivas) līdz 3 cm gari, saplacināti. Daivu virspuse ir nelīdzena – to klāj tāds kā tīkls.

Kā atšķirt plūmju everniju no ramalīnām? Ievērojiet lapoņa krāsu. Ramalīnu lapoņi ir viscaur vienādā krāsā, bet plūmju evernija ir augšpusē pelēkzaļa vai dzeltenzaļa, apakšpusē balta, gar malām “miltaini” punktveida sorāļi.

Lai atšķirtu no klijainās pseidevernijas Pseudevernia furfuracea, jāievēro, ka evernijas laponis ir gluds un diezgan mīksts, bet pseidevernijas laponis ir stīvs un klāts ar adatveida izīdijām.

Plūmju evernija ir bieži sastopama uz dažādu sugu lapu koku stumbriem un zariem, retāk arī uz žogiem. Pacieš mērenu piesārņojumu.

Šo ķērpi ievāc aprīlī vai septembrī, žāvē tālu no saules stariem labi vēdināmā vietā. Kraujot uz papīra pamatnes ne biežākā slānī par 7cm.  Vai arī speciālos žāvskapjos nepārsniedzot 60C temperatūru.

Parfimērija

Plūmju evernija nereti tiek izmantota parfimērijas ražošanās. Uz šī ķērpja pamata tiek veidota ziepe, absalūts (tumši zaļš, aromātisks šķīdums), no kura tālāk jau gatavo losjonus, gelus un šampūnus. Ķērpja ēteriskās eļļas ir sastāvā elitārā parfimērijā. Ķērpja ekstraktam vai rezinoīdam piemīt smalks koksnes aromāts. To izmanto, kā citu aromātu fiksatoru vai kā atsvaidzinošu smaržu. Plūmju evernija piešķir parfīmam stabilitāti, piešķirot tam zemes- meža aromātu.

Plūmju evernijas deficīta dēļ, Eiropas parfimērijas ražotāji ievāc līdzīgu ķērpi klijaino pseideverniju (Pseudoevernia furfuracea), arī no tā var iegūt koksnes ķērpja ekstraktus. Šis ekstrakts, kaut kādā mērā spēj aizvietot Plūmju evernijas ekstraktus. Atšķirība ir tikai tajā, ka klijainās pseidevernijas ekstraktam piemīt sveķaina smarža.

Farmakoloģiskās īpašības

Pētījumu rezultātā, kurā tika pētītas plūmju evernijas eļļas sastāvs, tajā tika atrastas ap 80 vērtīgas vielas. Tajā ietilpst vasks, tauki, sveķi, polifenolkarbonu skābes (evernīna, usnīskābe, atranorīns, hlaratranorīns), gaistošie ēteri, pigmeni (hlorofili).

Tas satur taukvielas, vaskus un sveķus, gļotvielas, evernīna skābi un tās gaistošos ēterus. Etilspirta ietekmē skābes sabrūk līdz parastām fenolkarbona skābēm, daļēji ēterificējas, veidojot sarežģītas ēteriskās vielas ar tiem raksturīgiem koksnes aromātiem. Tāpat šajā ķērpī ir atrasti alfa un beta tuijoni, borneols, gumijvielas, vanilīns, citronelols, heraniols, 1,8- cineols, naftalīns un laktoni.

Pēc farmokoloģiskiem pētījumiem usnīskābes nātrija sāļi šim ķērpim ir ar baktericīdu un bakteriostatisku iedarbību- pret stafilokokiem, streptokokiem un subtilis baktēriju. Usnīskābe ir efektīvs antibiotiķis, stingumkrampju terapijā un pie dažādām dermotoloģiskām saslimšanām.

Usnināta spirta uzlējums ir efektīvs pret saaukstēšanās līdzeklis, īpaši pret angīnu. Plūmju evernijas sastāvā ir fitoncīdi, kas ir spējīgi noņemt iekaisumus uz ādas, kā arī ir efektīvi sēnīšu gadījumā.  Ķērpī sastopamās miecvielas iedarbojas tonizējoši uz ādas šūnām. Tāpēc nereti plūmju evernija ir sastopama dažādos šampūnos, jo pateicoties ķērpim, tas stiprinās matu saknes un atjaunos matu keratīna slāni.

Pielietojums tautas medicīnā

Tautas medicīnā šo ķērpi lieto jau kopš seniem laikiem. Plūmju evernijai piemīt pretiekaisuma, antiseptiskas, atkrēpojošas, dzidējošas un vieglas caureju veicinošas īpašības.

Plūmju evernijas ēteriskās eļļas tautas dziednieki pielieto saaukstēšanās slimību ārstēšanā. Eļļa ir efektīva pret garo klepu, uzlabo apetīti, palīdz nervu sistēmas traucējumu gadījumā (stresa situācijas, neirozes)- iedarbojas, kā nomierinošs līdzeklis. Pateicoties savām baktericīdām īpašībām to pielieto lai dziedētu brūces, čūlas un attīrītu brūces no sastrutojumiem. Eļļa ir noderīga ādas iekaisuma un pēdu mikozes gadījumā.

Plūmju evernijas tējas, tautas medicīnā ir pazīstamas jau sen, jo tās rada antibiotisku iedarbību uz organismu. Ķērpja novārījumu plaši pielieto vairogdziedzeru slimību gadījumā.

Ar ķērpja novārījumu mazgāja seju, tā tonizējošo īpašību dēļ. Tāpat arī mazgāja matus, lai barotu matu saknes un uzlabotu to augšanu.

Kam nevajadzētu lietot plūmju everniju?

Plūmju everniju nepieciešams lietot īpaši uzmanīgi ievērojot dozāciju, jo tas ir spēcīgs alergēns un var būt iemesls nātrenei. Tas attiecas arī uz parfimēriju, kuras sastāvā ir šis ķērpis. Protams, jāievēro, ka to nav ieteicams lietot grūtniecēm un barojošām ar krūti mātēm.

Lasīt par pūslīšu hipogimniju->