Bišu vasku izstrādā darba bites, pateicoties īpašiem vasku dziedzeriem. Vasks tiek pielietots bišu šūnu būvēšanai, kurās tās uzglabā gan mazuļus, gan medu. Lai bites izgatavotu vienu kilogramu vaska, tās patērē, apmēram, trīs kilogramus medus, nektāra un ziedputekšņu. Bišu vaska krāsa ir tradicionāli dzeltena, ja tam klāt ir vairāk propolisa, tad vasks kļūst zaļgans. Balto bišu vasku iegūst rūpnieciski attīrot un balinot dzelteno bišu vasku. Bišu vasks ir reģistrēts arī kā pārtikas piedeva ar apzīmējumu E-901.

Bišu vaska ķīmiskais sastāvs

Bišu vaskā ietilpst, apmēram, 15 patstāvīgi ķīmiskie savienojumi. Tos iedala trīs grupās un nosaka tādos daudzumos:

Brīvās taukskābes 13-5%- 15.0%;

Sarežģītie esteri 70.4%- 74.7%;

Piesātinātie ogļūdeņraži 12.5%-15.5%.

Bišu vaska sastāvā ietilpst arī krāsvielas un ēteriskās eļļas, kuras arī nosaka tā smaržu un krāsu.

Brīvās taukskābes ietver sevī cerotīnskābi un melisīnskābi, kā arī satur sevī oleīnskābju rindas skābes, kuras arī ir bišu vaska aktīvā daļa- reaģē ar metāliem un sārmiem.

Vielas, kuras veidojas no taukskābēm un spirtiem sauc par sarežģītajiem esteriem. Esteru sastāvā atrodami tādi spirti, kā miricilspirts un cerilspirts u.c.

Vārot bišu vasku kopā ar sārmiem, sarežģītie esteri sadalās un izdalās brīvās taukskābes un vienvērtīgie spirti.

Vaskā ir atrasti arī ogļūdeņraži (pentakozāns, heptakozāns, nanokozāns u.c.), kuri nesaistās ar citiem ķermeņiem un sāk kust 54-68C temperatūrā.

Bišu vaska sastāvs mainās neievērojami, neatkarīgi no tā, kādas bites to ir ievākušas un kādā vietā. Kosmētiski pielietojot vasku, izmaiņas nebūs pamanāmas.

Der zināt, ka bišu vasks ir lielisks A vitamīna avots.

Pareiza bišu vaska uzglabāšana

Svarīgi ir saprast, ka bišu vaskam kaitē liels siltums, tāpēc to ir vēlams uzglabāt sausā un vēsā vietā, prom no saules stariem.

Bišu vaskam ir arī ārējie kaitēkļi- peles un vasku kode. Tāpēc to vēlams uzglabāt slēgtā traukā, tas palīdzēs arī saglabāt tā krāsu un aromātu.

Bišu vaskam praktiski derīguma termiņa, kā tāda nav, to bieži izmanto dažādos kosmētiskos līdzekļos, kā konservantu. Ar laiku bišu vaskam parādās neliela kārtiņa virsū (aplikums), kas liecina arī par tā kvalitāti.

Ar ko bišu vasks var kaitēt

Pamatā bišu vasks nav ieteicams cilvēkiem, kuriem ir alerģiska reakcija uz medu un citiem bišu produktiem. Pirms lietot bišu vasku, ieteicams, tos sākumā uzsmērēt uz iekš delnu, lai pārbaudītu kosmētiskā līdzekļa reakciju ar ķermeni (to var uzsildīt starp pirkstiem un no tā izdalīsies specifiskas vielas, kuras tad arī var uzsmērēt). Lai arī reti, taču ir gadījumi, kad bišu vasks spēj izsaukt alerģisku reakciju.

Temperatūras ietekme

  • 35 °C bišu vasks kļūst plastisks.
  • 62-65 °C ir bišu vaska kušanas temperatūra.
  • 100°C bišu vasks sāk vārīties un izdalīt tajā esošo ūdeni- parādās baltas putas.
  • Virs 120 °C bišu vasks sāk garot, nograujot daļu tajā esošās vielas.
  • 300°C bišu vasks sāk degt.