Āmulis baltais
VISCUM ALBUM L.

  

  • latviski: baltais āmulis
  • angliski: Mistletoe
  • vāciski: Laubholz-Mistel
  • zviedru: mistel
  • igauņu: Harilik puuvõõrik
  • lietuviešu: paprastasis amalas
  • krievu: омела белая

Baltais āmulis (Viscum album) ir 30 - 60 cm augsts āmuļu dzimtas ziemzaļš pusparazītisks krūms, kas ūdeni un minerālvielas saņem no saimniekauga — bumbierēm, ābelēm, kļavām, vītoliem, apsēm, gobām, vīksnām, retāk priedēm un dižeglēm. Krūmam ir lodveida forma. Atšķirībā no saimnieka un vecuma tā diametrs var sasniegt līdz 120 cm. Zari augšupvērsti vai arī nokareni. Baltais āmulis zarojas neīsti dihotomi. Augs ir dzeltenzaļš, trausls,viegli salūst atsevišķos posmos. Lapas pretējas, ādainas, biezas, iedzeltenas vai olīvzaļas, lancetiskas vai iegareni ovālas, kailas, sēdošas. Tās nobirst otrā gada rudenī. Augs divmājnieks. Ziedi dzeltenzaļi, četrdaļīgi, sīki, sēdoši, pa 3 - 6 zaru galā. Tiem īpatnēja ābolu smarža, un tos apputeksnē mušas. Zied martā, aprīlī. Auglis neīsta, balta, spīdīga oga ar līmveida mīkstumu un 1 sēklu. Sēklas izplata putni.

Ārstniecības nolūkā izmanto jaunos dzinumus un lapas. Ārstnieciskās drogas ievāc laikā, kad saimnieka kokam nav lapu, vēlā rudenī, ziemā vai agrā pavasarī. Žāvēšana notiek apēnotās, labi vēdināmās vietās vai žāvētājos, izklājot augu plānā slānī, lai novērstu rūgšanu. Uzglabāt ieteicams, kartona iepakojumā, ne ilgāk par 2 gadiem.

Baltais āmulis- tajā atrasts baltā amorfā viela- viskotoksīns (līdz 0,1%), kurš sastāv no aminoskābēm un cukuriem; viscerīns, alfa- viskols (beta-amarīns) un beta- viskols (lupeols); oleanola un ursola skābes; alkoloīdveidīgas vielas (holīns, acetilholīns un propionilholīns); spirti (pinīts, inozīts, kvebrahīts); amīni (viskalbīns, norviskalbīns, tiramīns, β-feniletilamīns viskamīns), augu tauki, kura satur oleīnskābi, linolskābes un palmitīnskābes skābes; askorbīna skābi, karotīnu, glikozīdu siringinīns (mizā), kaučuku (ogās), sveķvielas un minerālos sāļus.

Dabas aizsardzības pārvalde  informē, ka atbilstīgi Ministru kabineta noteikumiem Nr. 940 baltais āmulis ir mikrolieguma suga. Tas ir iekļauts Ministru kabineta noteikumos Nr. 396 apstiprinātajā īpaši aizsargājamo sugu un ierobežoti izmantojamo īpaši aizsargājamo sugu sarakstā.

Ārstnieciskā nozīme

Baltajam āmulim piemīt asins apturošas, hipotenzīvas, savelkošas, urīndzenošas, asins atjaunojošas, caureju veicinošas, atsāpinošas, pretiekaisuma, antisklerotiskas, pretdrudža, tonizējoša iedarbība.

Starp citu baltais āmulis samazina arī arteriālo asins spiedienu, mazina nervu sistēmas kairinājumus, pastiprina sirds darbību, paplašina asins vadus, samazina CNS sistēmas uzbudinājumu, pastiprina diurēzi, pastiprina slāpekļa saturošo produktu izdali un palielina piena daudzumu, barojošām sievietēm.

Tautas medicīnā baltais āmulis tiek lietot kā uzlējums vai nostādinājums, epilepsijas, hipohondrijas, histēriju, vēderu sāpju, kā asins apturošs, aterosklerozes, nieru iekaisuma slimību, dzemdes hronisku iekaisumu, balto ziedu, zarnu un kuņģa gļotādu iekaisuma, aizkuņģa dziedzera slimību, krampju lēkmju, nakts nesaturēšanas, plaušu tuberkulozes, bronhiālās astmas, išiasa, neiralģijas, varikozo vēnu un trofisko čūlu, vairogdziedzera paaugstinātas funkcijas, cukura diabēta, priekšdziedzera palielinājuma, spēku izsīkuma, reiboņu un citu slimību gadījumos.

Lapu un zariņu ūdens uzlējums uzlabo zarnu trakta darbību, aptur iekšējās asiņošanas, nomierina nervu sistēmu, mazina drudzi un epilepsijas lēkmes, atbrīvo no galvas sāpēm, palielina pienu barojošām sievietēm.

Baltā āmuļa sula tiek lietota dizentērijas un taisnās zarnas izkrišanas gadījumā. Efektīvi palīdz saindēšanās gadījumā ar indīgajiem augiem. Baltā āmuļa tēja lietojama hipertonijas krīzes laikā, insulta, aterosklerozes, sklerozes, menstruālā cikla un citu hormonālu problēmu gadījumā.

No baltā āmuļa ogām mēdz gatavot ziedi, ar kuras palīdzību ārstē tūskas un apsaldējumus; tāpat arī to sulu pielieto, kā brūču dziedējošu (griezumu ārstēšanai), tāpat arī pret audzējiem, furunkuliem un dažādām čūlām uz ādas. Ogu novārījumu lieto dzemdes erozijas un balto ziedu ārstēšanai.

Visbiežāk balto āmuli mūsdienās pielieto dažādu nelabvēlīgu audzēju ārstēšanai un metastāžu augšanas ātruma samazināšanai.

Dažāda veida baltā āmuļa novārījumus ārīgi lieto, kā kompreses un aplikācijas, lai dziedētu rētas, furunkulozes, čūlas, un citas ādas slimības un traumas.  Tāpat šīs kompreses pielieto reimatisma, podagras, limfmezglu iekaisumu, muskuļu sāpju (sasitumi, pārslodze); kā arī vannās izmanto, lai mazinātu histērijas lēkmes.

Tautas dermatoloģijā, baltā āmuļa ekstraktu lieto iekšķīgi, psoriāzes, pūšļainās dermatozes, hiperkeratozes gadījumā, kā organisma stiprinošu līdzekli. Ārīgi, lapas pielieto podagras, reimatisma, augoņu u.c. problēmu ietekmes mazināšanai.

Tautas kosmetoloģijā baltais āmulis tiek plaši izmantots, kā ādas mīkstinošs līdzeklis un dažādu iekaisumu kopšanai.

Nav ieteicams lietot

Baltais āmulis- ir indīgs augs, tāpēc ilglaicīgi to lietot ir aizliegts, jo organismā uzkrāsies liels daudzums toksisku vielu. Baltā āmuļa preparātus var lietot tikai ārsta uzraudzībā.

Visus baltā āmuļa saturošus līdzekļus ir jālieto īslaicīgos kursos, ar divu mēnešu pārtraukumu starp tiem!

Nedrīkst lietot, grūtniecības laikā, astēnijas un hipotonijas, samazinātas vairogdziedzera funkcijas laikā. Tāpat arī ja ir individuāla tā nepanesamība.

Receptes

Baltā āmuļa nostādinājums: uz 1 glāzi verdoša ūdens ņem 5gr drogu, nostādina verdošā ūdens peldē 15 minūtes, atdzesē istabas temperatūrā 45 minūtes, atdala biezumus. Lieto pa 1-2 ēdamkarotēm 3 reizes dienā, 30 minūtes pirms ēšanas.

Baltā āmuļa ūdens nostādinājums vai novārījums, tautas medicīnā tiek pielietots, lai uzlabot zarnu darbību, kā asiņošanu apturošs līdzeklis (zarnu, dzemdes u.c).

Baltā āmuļa novārījums: uz 1L verdoša ūdens, ņem 40gr drogu, tur uz mazas uguns, līdz ūdens sāk vārīties, vāra 5 minūtes, nostādina 15-20 minūtes, atdala biezumus. Lieto ārīgi, limfas mezglu iekaisumu, radikulīta un miozīta, muskuļu sāpju ( lūzumu un sasitumu izcelsmes) gadījumā. Var liet arī vannā, histērijas mazināšanai un hemoroīdu ārstēšanai.

Baltā āmuļa tēja tiek dzerta kā tonusa paaugstinošs līdzeklis, tā īpaši noderīga ir gados vecākiem cilvēkiem.

Baltā āmuļa lapu un zaru izvilkums: 10gr auga aplej ar 200ml šņabja, nostādina 10 dienas un atdala biezumus. Lieto pa 10-15 pilieniem, 3 reizes dienā 30 minūtes pirms ēšanas- cukura diabēta, spēku zuduma, reiboņu, prostatas palielinājuma un plaušu tuberkulozes gadījumā.

Svaiga āmuļa sula: 10-15 pilieni, 2 reizes dienā dizentērijas, saindēšanās ar indīgiem augiem un zarnas izkrišanas gadījumā.

Sulu iesaka lietot iekšķīgi arī plaušu tuberkulozes slimniekiem, ārīgi furunkulozes, reimatisma un podagras gadījumā.

Baltā āmuļa ogas: žāvētas un saberztas pulverī, nostādinātas sarkanajā vīnā, noder epilepsijas gadījumā.

Kosmētiskā nozīme

Baltais āmulis kosmētiskām vajadzībām tiek izmantots, kā mīkstinošs un pretiekaisuma līdzeklis. Augs satur beta feniletilamīnu, tiramīnu un radniecīgus savienojumus; polipeptīdus, tai skaitā viskotoksīnu; glikoproteīnu, tai skaitā viskumīnu; fenilpropanoīdus, tai skaitā siringīnu. Āmuļa lapās un augļos ir kafijskābe un hentizīnskābe., polisaharīdi (gumijvielas), biogēnie amīni un citi vērtīgie fitosavienojumi.

Baltam āmulim kosmētikā ir daudzpusīga nozīme- tas darbojas, kā pretiekaisuma, pretmikrobu un nomierinošs līdzeklis; nomierina ādu un rada vieglu, dezinficējošu efektu. Viena no galvenajām baltā āmuļa darbībām saistās ar keratinocītu poliferāciju, šo procesu palēninot ( augs tiek izskatīts, kā perspektīvs onkoloģisku saslimšanu gadījumā).

Baltā āmuļa ekstrakts spēji noņem iekaisumu. Palielina ādas aizsargfunkcijas, veicina ādas reģenerācijas procesus, mazina ādas hiperjūtību, mazina mitruma zudumus un matu izkrišanu.

Baltā āmuļa preparāti ir universāli un pielietojami visu ādas tipu kopšanai. Ar tiem var mazināt iekaisumu, novērst mikrobu inficēšanos, mīkstināt ādu un to nomierināt. Kopumā balto āmuli ir vērts izmantot, lai nomierinātu jūtīgu vai kairinātu ādu.

Baltā āmuļa īpašības lieti noder zvīņēdes gadījumā. Tas mazina anomālo šūnu radīšanu uz ādas virsmas, kas  arī mazina “zvīņu” rašanos un ādas lobīšanos. Līdzīgi strādā arī baltais āmulis, ja to izmanto galvas ādas kopšanai, īpaši pret blaugznām. Protams, balto āmuli var lietot arī profilaktiski, lai koptu matus un galvas ādu, īpaši, ja tā ir jūtīga vai iekaisusi.

Baltais āmulis ir pieskaitāms pie indīgajiem augiem, taču tas nekādi šo savu īpašību neizpauž, lietojot tā līdzekļus ārīgi. Vēl, jo vairāk to izmanto lai koptu jūtīgu un pat hiperjūtīgu ādu! Protams, ja Jums ir alerģija uz šajā augā esošām vielām, tad gan tas nederēs.

Lasīt par ārstniecības baldriānu ->